SME
Piatok, 27. máj, 2022 | Meniny má Iveta

Povodne v Nemecku a Belgicku majú viac ako 30 obetí

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová prisľúbila zasiahnutým obyvateľom v Belgicku, Nemecku, Luxembursku a Holandsku pomoc.

Záplavy v Nemecku brali domy aj autá.Záplavy v Nemecku brali domy aj autá. (Zdroj: TASR/AP)

BERLÍN - Záplavy v Nemecku a Belgicku si vyžiadali viac ako 30 mŕtvych a desiatky ďalších ľudí sú stále nezvestných.

Úrady z okresu Euskirchen na západe Nemecka vo štvrtok informovali, že v súvislosti so záplavami evidujú osem obetí.

Záchranné operácie v regióne komplikuje prerušenie telefonického a internetového spojenia v niektorých oblastiach.

V okrese Ahrweiler, južne od Euskirchenu, zahynulo 18 ľudí. Približne 70 ďalších je nezvestných po tom, ako sa v obci Schuld v noci zrútilo niekoľko domov.

Desiatky ďalších ľudí sú uväznených na strechách svojich domov, kde čakajú na záchranu. Nemecká armáda vyslala na pomoc do zasiahnutých oblastí približne 200 vojakov.

Celkový rozsah škôd však zatiaľ nie je známy, keďže mnohé dediny odrezali záplavové vody a zosuvy pôdy, ktoré zablokovali cesty. Videá na sociálnych sieťach však ukazujú autá plávajúce po uliciach a čiastočne zrútené domy.

Pri samostatných incidentoch zahynuli podľa polície aj ďalší štyria ľudia, keď voda zaplavila ich pivnice v Kolíne, Kamene a Wuppertali, kde tiež úrady varovali pred hroziacim pretrhnutím hrádze.

V okrese Rhein-Sieg nariadili v obave z možného pretrhnutia hrádze evakuáciu niekoľkých dedín pod nádržou Steinbachtal.

Počas záchranných operácií v Severnom Porýní-Vestfálsku zahynuli aj dvaja hasiči.

Podľa nemeckého meteorologického ústavu by sa mal dážď vo štvrtok zmierniť, no stále hrozia lokálne búrky. V nasledujúcich hodinách očakávajú aj ďalšie stúpanie hladín riek Mosela a Rýn.

Neúprosné dažde v noci zhoršili záplavy aj v Belgicku. Zaplavené sú významné diaľnice na juhu a východe krajiny a železnice informovali, že zastavili všetku dopravu.

Rieka Vesdre, ktorá sa vyliala z brehov, zaplavila ulice mesta Pepinster a jej ničivá sila zrútila niektoré budovy. Nie je pritom jasné, či všetci obyvatelia stihli uniknúť.

Viaceré belgické médiá informujú o štyroch obetiach vo Verviers, no podľa agentúry AP to zatiaľ nedokázali overiť z nezávislých zdrojov.

V holandskom meste Valkenburg, blízko nemeckých a belgických hraníc, museli v noci v súvislosti so záplavami evakuovať opatrovateľský domov a hospic.

Holandská vláda poslala na pomoc do južnej provincie Limbursko asi 70 vojakov.

Nezvyčajne intenzívne dažde zaplavili tento týždeň aj časti severovýchodného Francúzska, pováľali stromy a spôsobili uzavretie desiatok ciest.

Prerušili aj vlakovú dopravu do Luxemburska a hasiči museli evakuovať desiatky ľudí z domovov blízko luxemburskej a nemeckej hranice a tiež z departementu Marna, informoval lokálny vysielateľ France Bleu.

Podľa francúzskych meteorológov spadlo v niektorých oblastiach v priebehu jedného či dvoch dní toľko zrážok, ako zvyčajne spadne za dva mesiace. Lejaky by mali pokračovať aj vo štvrtok, takže vydali povodňovú výstrahu pre desať regiónov.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová prisľúbila zasiahnutým obyvateľom pomoc.

SkryťVypnúť reklamu

„Myslím na rodiny obetí ničivých povodní v Belgicku, Nemecku, Luxembursku a Holandsku a tých, ktorí prišli o svoje domovy,“ napísala na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter a dodala, že „EÚ je pripravená pomôcť“.

Európska komisia neskôr na svojej webstránke informovala, že na pomoc Belgicku aktivovali na jeho žiadosť Mechanizmus EÚ v oblasti civilnej ochrany.

Z Francúzska na základe toho vyslali záchranný tím a vrtuľník. Pomoc ponúkli aj Taliansko a Rakúsko. Komisia je koordinátorom a financuje do 75 % nákladov na transport pomoci.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu