SME
Štvrtok, 5. august, 2021 | Meniny má HortenziaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

"Matematika slúžila k normalizácii rasizmu." Nové osnovy ju chceli dekolonizovať

Nový učebný plán deviatej triedy okrem iného zahŕňa aj dekolonizačný a antirasistický prístup, ktorý má študentom v matematike načrtnúť jej "historické súvislosti a spoločenské konštrukcie".

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: STOCK ADOBE)

TOTONTO - Woke kultúra ovplyvňuje v kanadskej provincii Ontario aj spôsob výučby matematiky.

Nový učebný plán deviateho ročníka mal za úlohu "dekolonizovať" matematiku a pristupovať k predmetu subjektívne.

Plány na zmenu v osnove oznámil ontárijský minister školstva Stephen Lecce už minulý rok, píše web The Ontario Sun.

Vláda v správe, v ktorej vysvetľuje, čo majú zmeny dosiahnuť, okrem iného uviedla, že "matematika doteraz slúžila k normalizácii rasizmu a marginalizácii neeurocentrických matematických vedomostí".

Skryť Vypnúť reklamu

Potom však bola táto pasáž spoločne s obdobnými vymazaná, píše server echo24cz.

,,Hoci je matematika často prezentovaná ako objektívna a čistá disciplína, obsah a kontext výučby je subjektívny. A to v tom, akí matematici sú oslavovaní a v akom naratíve spoločnosť dáva dôraz na predmet," písalo sa pôvodne v časti správy, ktorá uvádza "víziu a ciele" aktualizovaného učebného plánu.


Podľa vlády bola matematika používaná k normalizácii rasizmu a riadila sa eurocentrickými matematickými znalosťami.

Nový učebný plán deviatej triedy okrem iného zahŕňa aj dekolonizačný a antirasistický prístup, ktorý má študentom v matematike načrtnúť jej "historické súvislosti a spoločenské konštrukcie".

,,Učebné osnovy matematiky pre 9. triedu v Ontáriu zdôrazňujú potrebu rozpoznať a spochybniť systémy moci a privilégií, a to ako v triede, tak aj mimo nej. Má za cieľ tieto systémové prekážky odstrániť a slúžiť tak žiakom zo sociálnych skupín, ktoré boli v minulosti znevýhodnené a ktorým sa v matematickom vzdelávaní nedostávala dostatočná pozornosť," písalo sa tiež v správe.

Skryť Vypnúť reklamu

Nová osnova ďalej v pôvodnej verzii po učiteľoch vyžadovala, aby vo výučbe podporovali vzťahy matematiky s inými predmetmi a s ľudskými právami. Majú tiež vytvoriť "antirasistické a antidiskriminačné prostredie vo vzdelávaní".

Učitelia matematiky sú ďalej nabádaní k tomu, aby do výučby zahŕňali kultúrno špecifické príklady a zdôraznili tým históriu, súčasnú realitu a kultúru pôvodných obyvateľov, teda Inuitov a Metis.

,,Zmysluplne a autenticky tak do programu vnesú znalosti a perspektívy pôvodných obyvateľov," vysvetľuje vláda.

Antirasistické a podobné pasáže však zo správy v utorok večer potichu vláda stiahla, píše The Ontario Sun.

Správa o aktualizovanom učebnom pláne okrem iného dáva dôraz napríklad na to, že sa výučba zameria na reálnu aplikáciu matematiky vrátane finančnej gramotnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Caitlin Clarková, hovorca ministerstva školstva, uviedla, že nové osnovy odrážajú meniaci sa svet, píše The Ontario Sun.

,,Svet sa zmenil, ekonomika sa zmenila a rovnako tak by sa mali zmeniť aj učebné osnovy, ktoré inšpirujú a informujú našich študentov, budúcich vodcov," povedala Clarková.

"Podnikáme kroky k tomu, aby sme zaistili, že všetky deti, najmä tie, ktoré čelia prekážkam, budú mať otvorené cesty ku kvalitnému vzdelávaniu, absolvovaniu školy, k postsekundárnemu vzdelávaniu a dobre platenej práci," dodala.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Protesty doteraz narušili niekoľkominútové blokácie ciest.

V súvislosti s protestami v Bratislave uviedol, že minimálne pri dvoch polícia nezvládla situáciu, ako mala.


TASR 3 h
László Kövér pri odhalení pamätníka.

Maďarská strana tým porušila štandardné a zaužívané diplomatické postupy. Podujatie pri odhalení pamätníka vysídleným Maďarom nie je podľa nášho rezortu v duchu deklarovaného záujmu o dobré susedské vzťahy.


SITA 7 h
Ilustračné foto.

Lukašenko organizuje lety z Iraku, ktoré sú až do jesene vypredané. Cez hranicu migrantov sprevádzajú vojenské vozidlá, odhalila kamera.


echo24.cz 14 h
Anglicko po finále ME vo futbale (EURO 2020 / 2021).

Celkovo dostali 600 oznámení, 207 z nich vyhodnotili ako trestné činy. Viaceré správy však prišli zo zahraničia.


TASR 14 h