SME
Štvrtok, 5. august, 2021 | Meniny má HortenziaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Očkovanie dvomi rôznymi dávkami bude dostupné len za presne stanovených pravidiel

Druhá dávka odlišnej vakcíny bude môcť byť podaná len zo zdravotných dôvodov, alebo v prípade nedostupnosti danej vakcíny na trhu, prípadne ak sa človek očkoval prvou dávkou v zahraničí, a táto vakcína nie je dostupná na Slovensku.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Očkovanie dvomi rôznymi dávkami bude na Slovensku dostupné len za presne stanovených pravidiel.

V tlačovej správe o tom informuje Ministerstvo zdravotníctva SR.

Kombinácia vakcín by totiž podľa slovenských odborníkov mala byť realizovaná výlučne z dôvodu zdravotnej kontraindikácie pre podanie druhej dávky rovnakej vakcíny.

Druhá dávka odlišnej vakcíny tak bude môcť byť podaná len zo zdravotných dôvodov, alebo v prípade nedostupnosti danej vakcíny na trhu, prípadne ak sa človek očkoval prvou dávkou v zahraničí, a táto vakcína nie je dostupná na Slovensku.

„V prípade, ak vakcinačné centrum očkuje mimo nastavených pravidiel, daný úkon je plne v zodpovednosti vakcinačného centra (posúdiť kontraindikáciu môže aj priamo lekár vo vakcinačnom centre)," upozorňuje rezort zdravotníctva.

Skryť Vypnúť reklamu

Vakcíny sa môžu kombinovať tak, že prvá dávka bude vektorová vakcína a druhá dávka mRNA vakcína, alebo bude prvú dávku tvoriť mRNA vakcína a druhú vektorová vakcína.

V oboch prípadoch platí, že časový interval musí byť minimálne 28 dní a môže byť až do 12 týždňov avšak s aspektom dosiahnutia plnej ochrany neskôr.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Protesty doteraz narušili niekoľkominútové blokácie ciest.

V súvislosti s protestami v Bratislave uviedol, že minimálne pri dvoch polícia nezvládla situáciu, ako mala.


TASR 2 h
László Kövér pri odhalení pamätníka.

Maďarská strana tým porušila štandardné a zaužívané diplomatické postupy. Podujatie pri odhalení pamätníka vysídleným Maďarom nie je podľa nášho rezortu v duchu deklarovaného záujmu o dobré susedské vzťahy.


SITA 6 h
Ilustračné foto.

Lukašenko organizuje lety z Iraku, ktoré sú až do jesene vypredané. Cez hranicu migrantov sprevádzajú vojenské vozidlá, odhalila kamera.


echo24.cz 12 h
Anglicko po finále ME vo futbale (EURO 2020 / 2021).

Celkovo dostali 600 oznámení, 207 z nich vyhodnotili ako trestné činy. Viaceré správy však prišli zo zahraničia.


TASR 13 h