SME
Sobota, 27. november, 2021 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Očkovanie dvomi rôznymi dávkami bude dostupné len za presne stanovených pravidiel

Druhá dávka odlišnej vakcíny bude môcť byť podaná len zo zdravotných dôvodov, alebo v prípade nedostupnosti danej vakcíny na trhu, prípadne ak sa človek očkoval prvou dávkou v zahraničí, a táto vakcína nie je dostupná na Slovensku.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Očkovanie dvomi rôznymi dávkami bude na Slovensku dostupné len za presne stanovených pravidiel.

V tlačovej správe o tom informuje Ministerstvo zdravotníctva SR.

Kombinácia vakcín by totiž podľa slovenských odborníkov mala byť realizovaná výlučne z dôvodu zdravotnej kontraindikácie pre podanie druhej dávky rovnakej vakcíny.

Druhá dávka odlišnej vakcíny tak bude môcť byť podaná len zo zdravotných dôvodov, alebo v prípade nedostupnosti danej vakcíny na trhu, prípadne ak sa človek očkoval prvou dávkou v zahraničí, a táto vakcína nie je dostupná na Slovensku.

„V prípade, ak vakcinačné centrum očkuje mimo nastavených pravidiel, daný úkon je plne v zodpovednosti vakcinačného centra (posúdiť kontraindikáciu môže aj priamo lekár vo vakcinačnom centre)," upozorňuje rezort zdravotníctva.

Skryť Vypnúť reklamu

Vakcíny sa môžu kombinovať tak, že prvá dávka bude vektorová vakcína a druhá dávka mRNA vakcína, alebo bude prvú dávku tvoriť mRNA vakcína a druhú vektorová vakcína.

V oboch prípadoch platí, že časový interval musí byť minimálne 28 dní a môže byť až do 12 týždňov avšak s aspektom dosiahnutia plnej ochrany neskôr.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Počet hospitalizovaných stúpol o 297, podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 25 percent.


SITA 9. nov
Bývalý americký prezident Donald Trump.

Denníky Washington Post a New York Times za informovanie okolo celej kauzy dokonca dostali Pullitzerovu cenu. Washington Post vo svojich aktuálnych článkoch priznáva, že pravdepodobne pochybil.


echo24.cz 9. nov
Eduard Heger

"Verím, že prevádzky budú rozumné a nebudú riskovať tvrdé sankcie pri obchádzaní povinností. To znamená, že nevpustia do interiérov nezaočkované osoby," uviedol predseda vlády.


TASR 9. nov
Ilustračné foto.

Potom, čo si motorkár „volanie“ o pomoc všimol, nasledoval auto ďalších 11 kilometrov a polícii podával informácie. Policajtom sa vďaka tomu podarilo vozidlo zastaviť a dievča zachrániť.


idnes.cz 8. nov
Skryť Zatvoriť reklamu