SME
Štvrtok, 5. august, 2021 | Meniny má HortenziaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Zbraňová amnestia v Česku sa chýli ku koncu

Kuriozitou je tohto roku protilietadlový kanón.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: ilustračné foto TASR)

PARDUBICE - O necelé dva týždne sa v Česku skončí zbraňová amnestia. Do konca júla môžu ľudia na polícii odovzdať nelegálne držané zbrane alebo strelivo. Vyhnú sa pritom postihu za nedovolené ozbrojovanie sa. V utorok to napísal portál iROZHLAS.cz.

Do konca minulého týždňa ľudia policajtom priniesli vyše 2800 zbraní a viac ako 86 000 kusov streliva. Policajti z Pardubického kraja museli riešiť aj jednu netradičnú zbraň.

"Kuriozitou tohtoročnej amnestie bol približne 500-kilogramový protilietadlový kanón," uviedol pre Český rozhlas Jiří Tilman z odboru pre zbrane a bezpečnostný materiál polície Pardubického kraja.

Skryť Vypnúť reklamu

Ľudia v minulosti doniesli na odovzdanie aj guľomet či granát. Zbraňových amnestií bolo v Česku už niekoľko a počet odovzdaných vecí sa podľa Tilmana postupne znižuje.

"Amnestie majú skôr zostupnú tendenciu. Zbraní sa odovzdáva čoraz menej. Myslím si, že tá prvá bola rekordná, potom počty vo všetkých krajoch klesali," dodal.

Každá odovzdaná zbraň sa preveruje v policajných databázach, či nebola ukradnutá, či nie je po nej vyhlásené pátranie alebo či ňou nebol spáchaný trestný čin. Ak je zbraň "čistá", môže sa jej majiteľ rozhodnúť, čo s ňou ďalej urobí.

Ak majiteľ uvedenú zbraň nechce, môže ju nechať policajtom, ktorí ju pošlú na likvidáciu. Historické exempláre zbraní však môžu skončiť aj v múzeu.

Tohtoročná zbraňová amnestia sa skončí 31. júla.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Protesty doteraz narušili niekoľkominútové blokácie ciest.

V súvislosti s protestami v Bratislave uviedol, že minimálne pri dvoch polícia nezvládla situáciu, ako mala.


TASR 3 h
László Kövér pri odhalení pamätníka.

Maďarská strana tým porušila štandardné a zaužívané diplomatické postupy. Podujatie pri odhalení pamätníka vysídleným Maďarom nie je podľa nášho rezortu v duchu deklarovaného záujmu o dobré susedské vzťahy.


SITA 7 h
Ilustračné foto.

Lukašenko organizuje lety z Iraku, ktoré sú až do jesene vypredané. Cez hranicu migrantov sprevádzajú vojenské vozidlá, odhalila kamera.


echo24.cz 13 h
Anglicko po finále ME vo futbale (EURO 2020 / 2021).

Celkovo dostali 600 oznámení, 207 z nich vyhodnotili ako trestné činy. Viaceré správy však prišli zo zahraničia.


TASR 14 h