SME
Pondelok, 20. september, 2021 | Meniny má Ľuboslav(a)KrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Zbraňová amnestia v Česku sa chýli ku koncu

Kuriozitou je tohto roku protilietadlový kanón.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: ilustračné foto TASR)

PARDUBICE - O necelé dva týždne sa v Česku skončí zbraňová amnestia. Do konca júla môžu ľudia na polícii odovzdať nelegálne držané zbrane alebo strelivo. Vyhnú sa pritom postihu za nedovolené ozbrojovanie sa. V utorok to napísal portál iROZHLAS.cz.

Do konca minulého týždňa ľudia policajtom priniesli vyše 2800 zbraní a viac ako 86 000 kusov streliva. Policajti z Pardubického kraja museli riešiť aj jednu netradičnú zbraň.

"Kuriozitou tohtoročnej amnestie bol približne 500-kilogramový protilietadlový kanón," uviedol pre Český rozhlas Jiří Tilman z odboru pre zbrane a bezpečnostný materiál polície Pardubického kraja.

Skryť Vypnúť reklamu

Ľudia v minulosti doniesli na odovzdanie aj guľomet či granát. Zbraňových amnestií bolo v Česku už niekoľko a počet odovzdaných vecí sa podľa Tilmana postupne znižuje.

"Amnestie majú skôr zostupnú tendenciu. Zbraní sa odovzdáva čoraz menej. Myslím si, že tá prvá bola rekordná, potom počty vo všetkých krajoch klesali," dodal.

Každá odovzdaná zbraň sa preveruje v policajných databázach, či nebola ukradnutá, či nie je po nej vyhlásené pátranie alebo či ňou nebol spáchaný trestný čin. Ak je zbraň "čistá", môže sa jej majiteľ rozhodnúť, čo s ňou ďalej urobí.

Ak majiteľ uvedenú zbraň nechce, môže ju nechať policajtom, ktorí ju pošlú na likvidáciu. Historické exempláre zbraní však môžu skončiť aj v múzeu.

Tohtoročná zbraňová amnestia sa skončí 31. júla.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Rusi volili dolnú komoru parlamentu.

Po zrátaní viac ako polovice hlasov má Jednotné Rusko takmer 48 % hlasov, oproti predošlým voľbám však stratilo zhruba jednu pätinu podpory. Kandidovať pritom nemohli najhlasnejší kritici Kremľa.


SITA 2 h
Amazon.

Gonzales v knihe opisuje vznik hnutia, ktoré má podľa neho jasné marxistické korene. Amazon neskôr uviedol, že išlo o automaticky nastavený systém, ktorý "zrejme zle vyhodnotil situáciu." Nie je to však prvá blokácia pravicových názorov v knihách.


echo24.cz 2 h
Lídri koaličných strán.

Matovič pripustil koalíciu bez Sme rodina, ak nepodporí očistu spoločnosti. Kollár hovorí, že ju podporí iba vtedy, ak sa bude diať zákonným spôsobom.


TASR 17 h
Prázdne Staromestské námestie v Prahe.

83 percent rezidentov vyzdvihlo jej malebný vzhľad tvorený historickými ulicami, v ktorých sa snúbi gotika s renesanciou, barokom i secesiou.


TASR 17 h
Skryť Zatvoriť reklamu