SME
Sobota, 27. november, 2021 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Čína je pripravená uznať, že koronavírus unikol z jej laboratória, tvrdí taliansky novinár

Zodpovednosť pritom hodí na vedcov, ktorí včas neinformovali vládu, myslí si Liguori, ktorý sa koronavírusom zaoberá od jeho začiatku.

Vedci nevylučujú teóriu, že vírus unikol z Wu-chanského virologického inštitútu.Vedci nevylučujú teóriu, že vírus unikol z Wu-chanského virologického inštitútu. (Zdroj: TASR/AP)

RÍM - Známy taliansky novinár Paolo Liguori povedal v utorok denníku Il Giornale d'Italia, že podľa jeho informácií je Čína pripravená k bezprecedentnému kroku prevziať zodpovednosť za únik vírusu SARS-CoV-2 z wuchanské laboratória.

V súčasnosti podľa neho dochádza k rokovania medzi Spojenými štátmi, Čínou a WHO, ktoré by mohlo vyústiť v "kompromisnú" dohodu, kde by Peking pripustil náhodný únik vírusu z laboratória, zodpovednosť sa pritom hodí na vedcov, ktorí včas neinformovali vládu, píše server echo24.cz.

Skryť Vypnúť reklamu

Hoci pre Biely dom nie je podľa Liguoriho pochýb o tom, že vírus je viac ako vedecké bádanie, a to síce biologická zbraň, je mu jasné, že Peking toto nemôže pripustiť.

Má ísť o to, aby "z toho nikto, USA, Čína ani WHO, nevyšiel sa zlomenými kosťami."

Viac ako rok sociálne siete ako Facebook cenzuroval akékoľvek správy, ktoré by mohli podozrievať Čínu z úniku koronavírusy, ktorý spôsobil celoplanetárne pandémiu.

Potom prišiel prezident Joe Biden s tvrdením, že má rovnaké podozrenie na čínske laboratórium a dal 90 dní spravodajským službám na to, aby vec objasnili, pripomína v stredu taliansky analytický server il Sussidiario, ktorému Liguori niektoré svoje informácie ďalej konkretizoval.

Paolo Liguori sa problematikou dlhodobo zaoberá a bol pritom jeden z prvých, ktorí tvrdili, že vírus z čínskej laboratória unikol.

Skryť Vypnúť reklamu

"Verím, že medzi USA a Čínou existuje dohoda o určitej ústupovej stratégii, ako je táto: Čína to pripustí, ale povie, že vláda nebola vedcami varovaná," ​​uviedol Liguori.

Americký prezident údajne správu o vyšetrovaní úniku už obdržal a tá má obsahovať aj informácie o kompromisnej dohode s Čínou.

"V tejto chvíli zatiaľ oficiálne nevieme, či medzi oboma krajinami dôjde k dohode o uznaní verzie náhodného úteku," povedal v stredu Liguori pre il Sussidiario.

Peking ale je vraj pripravený uznať únik vírusu SARS-CoV-2 z laboratória vo Wu-chan. Podľa novinára má spoločné vyhlásenie zahŕňať zodpovednosť zamestnancov laboratória.

"Áno, vírus, unikol 'z wuchanské laboratória," tvrdí Liguori.

"Ale Čína nikdy nepripustí, že by niečo skrývala, všetka vina padne na vedcov."

Skryť Vypnúť reklamu

V údajne chystanom vyhlásení sa hovorí okrem čínskych vedcov aj o zahraničných výskumníkoch, Francúzoch a Britoch.

Vedľa kompromisnej dohode medzi USA a Čínou by vyhlásenie malo tiež zachrániť povesť Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorá rok a pol spochybňovala teóriu umelého pôvodu vírusu a jeho úniku z laboratória a tvrdila, že je to "vysoko nepravdepodobné".

Rovnako ako WHO sa mnoho odborníkov opieralo o teóriu prirodzeného vývoja koronavírusu a bojovali s tými, ktorí tvrdia, že vírus nie je úplne výsledkom spontánnej mutácie.

Že sa pracuje na dohode, potvrdzuje podľa novinárov skutočnosť, že sám riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus pred niekoľkými málo dňami možný únik pripustil.

Pre Spojené štáty je vraj isté, že vírus je prírodného pôvodu, ale potom bol v laboratóriu zmenený a pretvorený na "chiméru" - termín, ktorý definuje umelo mutované vírusy.

Skryť Vypnúť reklamu

To, že sa "vyhlási, že vírus náhodou unikol z laboratória, zachráni všetkých: je to akási dohoda ako z toho von medzi Čínou, USA a WHO. Nikto nevyjde so zlomenými kosťami," vysvetľuje Liguori.

Na otázku, či bude známe, na akom víruse sa v laboratóriu pracovalo, uviedol Liguori: "Hovoril som to od začiatku, bolo to vylepšenie prirodzeného vírusu, vylepšenie netopiera."

V tom čase vykonávali vojenské experimenty vo Wu-chane, čo je podrobne popísané v knihe talianskeho novinára Fabrizia Gattiho.

Gatti vo svojej knihe Nekonečný omyl tvrdí, že USA mali dôkazy o úniku vírusu z čínskych laboratórií už vlani, ale Donald Trump ich tajil pred voľbami, pretože nezverejnenie informácií chcel použiť ako páku pri rokovaní s Pekingom ohľadom poľnohospodárskeho exportu do Číny, ktorý by mu priniesol hlasy.

Skryť Vypnúť reklamu

Po svojom príchode do Bieleho domu sa mal Biden rozhodnúť informácie využiť iným spôsobom.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Počet hospitalizovaných stúpol o 297, podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 25 percent.


SITA 9. nov
Bývalý americký prezident Donald Trump.

Denníky Washington Post a New York Times za informovanie okolo celej kauzy dokonca dostali Pullitzerovu cenu. Washington Post vo svojich aktuálnych článkoch priznáva, že pravdepodobne pochybil.


echo24.cz 9. nov
Eduard Heger

"Verím, že prevádzky budú rozumné a nebudú riskovať tvrdé sankcie pri obchádzaní povinností. To znamená, že nevpustia do interiérov nezaočkované osoby," uviedol predseda vlády.


TASR 9. nov
Ilustračné foto.

Potom, čo si motorkár „volanie“ o pomoc všimol, nasledoval auto ďalších 11 kilometrov a polícii podával informácie. Policajtom sa vďaka tomu podarilo vozidlo zastaviť a dievča zachrániť.


idnes.cz 8. nov
Skryť Zatvoriť reklamu