SME
Pondelok, 8. august, 2022 | Meniny má Oskar

Amerika žiada OSN, aby vyšetrovala jej rasizmus. A očakávam, že budete kritickí, dodal minister Blinken

Krajina, ktorá ešte nedávno sama seba nazývala majákom slobody a z tejto pozície obhajovala ľudské práva inde, sa teraz sama zhadzuje a opisuje sa ako skrz-naskrz rasistická a utlačovateľská.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

WASHINGTON - Spojené štáty urobili seba bičujúce rozhodnutie, keď oficiálne pozvali Radu OSN pre ľudské práva, aby vyšetrovala stav rasizmu, diskriminácie a xenofóbie v USA.

Ocitnú sa tak v povolaných rukách, pretože členmi tejto rady sú okrem iného Kuba, Eritrea, Somálsko, Čína, Rusko či Pakistan, píše Milan Vodička v analýze uverejnenej na serveri idnes.cz.

Americký minister zahraničia Antony Blinken, ktorý pozvanie vydal, neskôr ešte dodal, že očakáva, že inšpektori OSN budú k tomu, ako to v Amerike je, kritickí.

SkryťVypnúť reklamu

Krajina, ktorá ešte nedávno sama seba nazývala majákom slobody a z tejto pozície obhajovala ľudské práva inde, sa teraz opisuje ako skrz-naskrz rasistická a utlačovateľská.

Absurditu situácie vystihuje obľúbený vtip Ronalda Reagana, ako sa za studenej vojny Američan a Rus dohadujú, kde je väčšia sloboda.

Američan vynesie tromf: U nás je taká sloboda, že pokojne môžem ísť pred Biely dom a zakričať: "Preč s Reaganom!"

Rus mu odpovie: Ale taká sloboda je aj u nás. Aj ja pokojne môžem zájsť pred Kremeľ a zakričať: "Preč s Reaganom!"

Rada OSN pre ľudské práva iste odsúdi USA s rovnakou suverenitou ako sovietsky občan vo vtipe pozametal s Reaganom.

Ako prvý krok boli pozvaní osobitná spravodajkyňa OSN pre súčasný rasizmus a osobitný spravodajca OSN pre otázky menšín.

SkryťVypnúť reklamu

Sú to dva univerzitní profesori, pričom spravodajkyňa pôsobí na Kalifornskej univerzite v Los Angeles.

Posledná správa jej úradu z vlaňajšieho novembra dochádza k záveru, že "vlády a agentúry OSN pomocou novo vznikajúcich digitálnych technológií, ktoré sú diskriminačné a nebezpečné, vystavujú utečencov a migrantov porušovaniu ľudských práv a získavajú od nich veľké množstvo údajov za vykorisťovateľských podmienok, ktoré zbavujú tieto skupiny základnej ľudskej dôstojnosti, pretože ich vnímajú ako hrozbu pre národnú bezpečnosť ".

Amerika je všeobecne považovaná za vzor slobody a ľudských práv a sama seba tak videla ešte donedávna, než krajná ľavice prišla s tézou o systémovom rasizme a všeobjímajúcej diskriminácii farebných menšín.

SkryťVypnúť reklamu

Blinken žiadosť o kontrolu zo strany OSN zdôvodnil slovami, že skutočne veľká krajina netají svoje nedostatky a že USA chcú "ísť vlastným príkladom", čo znie všeobecne dobre.

Lenže republikáni v praktickom duchu oprávnene protestujú, že starostiam o ľudské práva by oveľa lepšie poslúžilo, keby inšpekcia vycestovala napríklad na Kubu.

Nielen oni považujú za absurdné, že USA má pitvať z rasizmu a nedodržiavania ľudských práv rada, v ktorej sedí Čína obviňovaná zo zadržiavania milióna Ujgurov v prevýchovných táboroch, Kuba, ktorej hladujúci občania demonštrujú v uliciach a polícia ich mláti, Rusko, kde na Červenom námestí pred týždňom zatkli človeka za nápis Svobodu Navaľnému na tričku, či kasárenská Eritrea prezývaná africká NDR.

SkryťVypnúť reklamu

Pozvanie inšpekcie do USA nie je však ani tak flagelantstvo americkej vlády ako politický ťah. Vyzerá to ako lacné podliezanie pokrokárskej ľavici, ktorá naplno verí, že USA sú rasizmom prelezená krajina.

A tiež je to ťah, ktorý má presvedčiť krajinu uprostred kultúrnych vojen s republikánmi, že ide o reálny problém.

Problém je v tom, že USA tým zhadzujú samy seba, hoci ich obraz v medziach možného najslobodnejšej a najrovnejšej spoločnosti patril k oporám demokracie.

Znižujú sa úplne neúmerne na úroveň tých, nad ktorými sa týčia vysoko. Krajina, ktorá ešte nedávno sama seba nazývala majákom slobody a z tejto pozície obhajovala ľudské práva inde, sa teraz opisuje ako skrz-naskrz rasistická a utlačovateľská, a volá vyšetrovateľov, aby hĺbku jej rasizmu zmerali.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto hry budú draho zaplatené.

Už teraz, kedykoľvek USA vytiahnu ľudské práva napríklad na Číňanov, tí im returnujú školením z ľudských práv, pričom len opakujú to, čo o sebe Amerika hovorí sama. Na vlastnej koži to už zažil aj minister Blinken.

A keď teraz pred pár dňami bol hovorca čínskeho ministerstva zahraničia vyzvaný, aby komentoval obvinenia USA, že Čína pácha na Ujguroch zločiny, rovno odrecitoval slová o diskriminácii černochov, útlaku a bielej nadvláde, zločinoch z nenávisti, trpiacich migrantoch a "ďalších amerických hriechoch", ako mu ich dodala americká tlač.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu