SME
Streda, 22. september, 2021 | Meniny má MóricKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Stovky transaktivistov sa mi vyhrážajú smrťou, hovorí Rowlingová

"Prajem vám peknú bombu v schránke," píšu Rowlingovej len preto, že sa jej nepáči, že by mali na ženské záchody chodiť aj muži, ktorí si len povedia, že sa cítia ako ženy. "To potom môžeme otvoriť dvere všetkým mužom."

J.K. RowlingováJ.K. Rowlingová (Zdroj: SITA / AP)

LONDÝN - Autorka kníh o Harry Potterovi J. K. Rowlingová sa stala terčom vyhrážok zo strany trans aktivistov.

Stalo sa tak potom, čo vyjadrila isté obavy ohľadom transsexuálnych žien a toho, že ich identita nie je na prvý pohľad evidentná.

Ľudia sa mi na sieťach vyhrážali smrťou, oznámila spisovateľka, ktorá je inak známa svojimi ľavicovými názormi.

Ale pre progresivistov nie je už dosť revolučná, píše server echo24.cz.

Rowlingová na svojom Twitteri teraz uviedla, že sa kvôli niektorým svojim komentárom stala obeťou vážnych vyhrážok.

Skryť Vypnúť reklamu

"Stovky trans aktivistov sa mi vyhrážalo, že ma zbijú, znásilnia, zavraždia a odpália," napísala spisovateľka v príspevku.

"Prajem vám peknú bombu v schránke," napísal užívateľ @queerqegaard autorke potom, čo sa niekoľkokrát v uplynulých mesiacoch vyjadrila k trans komunite.

Autorka sveta Harryho Pottera je známa kritikou transsexuálov. Kritizuje najmä niektoré praktiky, ktoré sa podľa nej zneužívajú.

Nesúhlasí napríklad s tým, že by muži mali mať povolené používať dámske toalety s tým, že budú hovoriť, že sami seba považujú za ženu.

Rowlingovej to vzhľadom k ostatným ženám na verejných toaletách príde nebezpečné, pretože takto by tam, podľa nej, mohol vstúpiť akýkoľvek muž. Tejto problematike sa venovala v júni na svojom blogu.

Skryť Vypnúť reklamu

"Keď otvárate dvere kúpeľní a šatní každému mužovi, ktorý verí, že je žena alebo sa tak cíti - a ako som povedala, potvrdenie o pohlaví možno teraz udeliť bez akejkoľvek potreby chirurgického zákroku alebo hormónov - potom otvorte dvere všetkým a všetkým mužom, ktorí chcú vstúpiť dovnútra. To je prostá pravda," napísala autorka.

Pred zverejnením článku o trans ženách na dámskych toaletách a v dámskych šatniach, napísala autorka na Twitter príspevok, v ktorom bola veta:

"Ľudia, ktorí majú menštruáciu, som istá, že pre takéto ľudí sa kedysi používalo slovo žena." Aj za túto vetu schytala od fanúšikov a trans aktivistov vlnu kritiky.

"Musím sa teraz vrátiť k svojej kapitole, ale ďakujem veľmi všetkým ľuďom, ktorí mi posielajú krásne, milé, vtipné a podporné správy," uzavrela Rowlingová vlákno tweetov, v ktorom na vyhrážky od trans aktivistov upozornila.

Skryť Vypnúť reklamu

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Covid automat platný od pondelka 27. septembra.

Najviac okresov sa zafarbí do červena, bordových bude päť.


TASR 6 h
Sviečky a kvety pred čerpacou stanicou v meste Idar-Oberstein.

Podozrivý sa počas vyšetrovania vyjadril, že opatrenia proti koronavírusu odmieta. Popierači opatrení vrahovi fandia, politici sú zhrození.


SITA/AP a 1 ďalší 6 h
V nemocnici sa naplno rozbieha testovanie.

Prvú dávku vakcíny uplynulý deň dostalo 2 703 Slovákov.


SITA 9 h
Ruské voľby sprevádzajú aj volebné podvody.

V Štátnej dume, dolnej komore parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 kresiel


TASR 15 h
Skryť Zatvoriť reklamu