SME
Streda, 22. september, 2021 | Meniny má MóricKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Vatikán prvýkrát odtajnil zoznam svojich nehnuteľností

V zatiaľ najpodrobnejšie správe o stave svojich financií oznámil, že vlastní viac ako päť tisíc nehnuteľností, väčšinu z nich v Taliansku. Vlastní tiež nehnuteľnosti ako investície v luxusných oblastiach Londýna, Ženevy, Lausanne a Paríža.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

RÍM - Vatikán v sobotu prvýkrát zverejnil informácie o nehnuteľnostiach vo svojom vlastníctve.

V zatiaľ najpodrobnejšie správe o stave svojich financií oznámil, že vlastní viac ako päť tisíc nehnuteľností, väčšinu z nich v Taliansku.

Informovala o tom agentúra Reuters, píše server idnes.cz.

Informácie boli súčasťou dvoch dokumentov, v konsolidovanom finančnom výkaze Svätej stolice, ktorý je centrálnou správou Vatikánu, za minulý rok a v prvýkrát verejne predstavenom rozpočtu Spravy dedičstva Svätej stolice (APSA).

Skryť Vypnúť reklamu

To je akási všeobecná účtovná kancelária, ktorá spravuje nehnuteľnosti a investície, vypláca mzdy a funguje ako nákupné kanceláriu a personálne oddelenie.

Každý z dokumentov obsahuje nebývalé množstvo grafov a máp. Rozpočet APSA má 30 stránok a podľa neho vlastnej Vatikán 4051 nehnuteľností v Taliansku a zhruba 1120 v zahraničí, bez zahrnutia ambasád po celom svete.

Iba 14 percent talianskych nehnuteľností bolo prenajaté za trhové ceny. Ostatné za zníženej, väčšinou cirkevným zamestnancom. Asi 40 percent tvoria inštitucionálnej budovy, ako sú školy, kláštory a nemocnice.

Z dokumentov tiež vyplýva, že APSA vlastní nehnuteľnosti ako investície v luxusných oblastiach Londýna, Ženevy, Lausanne a Paríža.

Verejne známou sa stala investície do budovy v londýnskej štvrti South Kensington z roku 2014, ktorá sa stala stratovou.

Skryť Vypnúť reklamu

Nákup luxusnej budovy preverí súd

Kvôli nákupu budovy začne v utorok vo Vatikáne súdny proces s desiatimi ľuďmi, vrátane jedného známeho kardinála. Obvinení sú z trestných činov finančnej povahy, vrátane sprenevery, prania špinavých peňazí, podvodu, vydierania a zneužitia právomoci.

Správa ukázala, že rozpočtový deficit vlani klesol na 64,8 milióna eur zo 79,2 milióna eur v roku 2019. Prispeli k tomu nižšie výdavky.

Rozpočet Svätej stolice zahŕňa ústredie rímskokatolíckej cirkvi, známe ako kúria, ktorá dohliada na správu cirkvi po celom svete, jej diplomatické zastupiteľstvá a mediálne aktivity.

Líši sa od rozpočtu mestského štátu, ktorý zahŕňa aj múzeá, banku či poštové služby.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Covid automat platný od pondelka 27. septembra.

Najviac okresov sa zafarbí do červena, bordových bude päť.


TASR 7 h
Sviečky a kvety pred čerpacou stanicou v meste Idar-Oberstein.

Podozrivý sa počas vyšetrovania vyjadril, že opatrenia proti koronavírusu odmieta. Popierači opatrení vrahovi fandia, politici sú zhrození.


SITA/AP a 1 ďalší 7 h
V nemocnici sa naplno rozbieha testovanie.

Prvú dávku vakcíny uplynulý deň dostalo 2 703 Slovákov.


SITA 10 h
Ruské voľby sprevádzajú aj volebné podvody.

V Štátnej dume, dolnej komore parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 kresiel


TASR 16 h
Skryť Zatvoriť reklamu