SME
Nedeľa, 19. september, 2021 | Meniny má KonštantínKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Kondómy pre deti od piatej triedy zadarmo. V Chicagu reformovali sexuálnu výchovu

"Deti vo veku 10 či 11 rokov by nemali byť sexuálne aktívne a akákoľvek politika, ktorá by takýto nápad podporovala, je zvrátená a a pomáha tým, ktorí chcú sexuálne využívať deti," oponuje jeden z kritikov.

Chicago.Chicago. (Zdroj: TASR/AP)

CHICAGO - Budúci mesiac začnú na základných a stredných školách v Chicagu byť zadarmo dostupné kondómy a menštruačné vložky. A to pre žiakov od piatej triedy vyššie.

Dostupnosť týchto pomôcok vychádza z reformy sexuálnej výchovy, ktorú v Chicagu schválili už v decembri, budúci mesiac má vojsť do praxe.

Proti reforme sa búri časť rodičov, ktorí upozorňujú, že ponúkanie kondómov jedenásťročným je predčasné.

Podporovatelia reformy sa obhajujú, že dávajú deťom možnosť sa rozhodnúť a dávajú im možnosť sa chrániť. Informuje napríklad Washington Examiner či Chicago Sun Times, píše server echo24.cz.

Skryť Vypnúť reklamu

"Očakávam, že nie všetci s nami budú na začiatku na rovnakej vlne, ale myslím si, že spoločnosť sa zmenila," uviedol doktor Kenneth Fox, ktorý so zmenou sexuálneho vzdelávania na školách pomáhal.

Reforma má za cieľ zjednotiť sexuálnu výchovu na chicagských školách. Žiaci by tak teraz mali byť lepšie informovaní napríklad o intímnej hygiene, rodovej identite, vzťahoch, sexuálnom obťažovaní či o pohlavne prenosných chorobách.

Fox tiež uviedol, že reforma bola vedená pochopením pre rozvoj dieťaťa a že neverí, že by mala mať na deti akékoľvek negatívne dôsledky.

Reformu obhajuje tiež Scout Brattová, ktorá očakáva, že mnoho rodičov bude proti, ale upozorňuje, že kondómy nebudú nikomu nútené.

Uvádza tiež, že si nemyslí, že by dostupnosť kondómov medzi žiakmi druhého stupňa mala viesť k väčšiemu záujmu o sex medzi mladými, ale že môže zabrániť chybám, ktoré môžu mladiství, keď sa pre sex rozhodnú, urobiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Upozorňuje tiež na nebezpečenstvo pohlavne prenosných chorôb. "Je to prístup znižujúci riziko," uvádza.

Proti návrhom školskej rady vystupujú niektorí rodičia. Rodičovská organizácia Healing in Action reformu kritizuje.

Jej zástupcovia upozorňujú, že problémy ako nebezpečenstvo pohlavných chorôb či nechcené otehotnenia medzi mladými by sa mali riešiť inak.

Najskôr je podľa organizácie nutné pozrieť sa na nedostatočné osnovy sexuálnej výchovy a jej nedostatočnú výučbu.

Podľa výskumu, ktorý organizácia uskutočnila v roku 2018, keď požiadala o záznamy z výučby na chicagských školách, 70 percent škôl nespĺňalo ani predchádzajúce menej náročné osnovy sexuálnej výchovy.

Podľa organizácie je problém práve v predchádzajúcej metóde výučby a nedostatočnom vzdelávaní učiteľov a nie v nedostatku kondómov.

Skryť Vypnúť reklamu

Upozorňujú, že podľa nových pravidiel budú musieť učitelia podstúpiť iba 90-minútový kurz namiesto predchádzajúceho, ktorý trval 4 až 6 hodín.

"Pýtam sa, ako je možné, že CPS (chicagská školská rada) chce dávať deťom kondómy?" uviedla zástupkyňa organizácie Maria Serrano.

"Majú 10, 11, 12 rokov. Sú to deti. Tak prečo CPS premýšľa o tom, ako im zabezpečiť kondómy? Prečo im nedodať informácie a kondómy im dať, až budú pripravené?" pýta sa Serrano.

Sama bola tiež prekvapená, že sa ako matka malého dieťaťa o novom programe nedozvedela od CPS, ale vďaka tomu, kde pracuje.

Ku kritike sa tiež pridali ďalšie skupiny obhajujúce rodičovské a náboženské práva.

"Deti vo veku 10 či 11 rokov by nemali byť sexuálne aktívne a akákoľvek politika, ktorá by takýto nápad podporovala, je zvrátená a a pomáha tým, ktorí chcú sexuálne využívať deti," uvádza Meg Kilgannonová z organizácie Family Reaserch Council.

Skryť Vypnúť reklamu

"Deti nemajú právo na sex. Nie sú sexuálnymi objektmi a nemôžu s plným vedomím súhlasiť so sexuálnymi praktikami. Dospelí sa nemôžu týmito falošnými právami oháňať v mene detí," dodáva.

Doktor Kenneth Fox však s odporcami reformy nesúhlasí. Podľa neho žiaci potrebujú informácie a zdroje, aby mohli urobiť správne rozhodnutie.

Fox obhajuje tiež plán mať v každej škole aspoň jednu toaletu, v ktorej budú dostupné menštruačné pomôcky. Podľa neho je to záležitosťou "rovnosti a spravodlivosti" a upozorňuje, že nie všetky žiačky majú na menštruačné pomôcky, a môžu tak zamešká niektoré hodiny. Dokonca pre takéto situácie použil výraz "menštruačný chudoba".

Republikánski politici v Chicagu tiež kritizovali, že v rámci reformy majú byť menštruačné pomôcky dostupné aj na pánskych záchodoch, aby mohli byť dostupné aj pre žiakov riešiacich svoju rodovú identitu.

Skryť Vypnúť reklamu

Chicagská školská rada tiež uviedla, že rodičom o reforme zašle list. Zástupcovia rady tiež uviedli, že rodičia budú informovaní dopredu, ak sa napríklad v škole v rámci výučby bude predstavovať manipulácia s kondómami.

Zástupcovia rady reformu riešili dlhodobo s odborníkmi s 28 organizácií a konzultovali aj s predstaviteľmi rôznych náboženstiev.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Prokremeľská strana Jednotné Rusko si v Dume zrejme zachová dominantné postavenie, ale niektoré prognózy naznačujú, že by mohla stratiť dvojtretinovú väčšinu, ktorá je potrebná na zmeny v ústave.


TASR 3 h
Polícia na mieste razie.

Vyhlásil tak po zmarení možného útoku na synagógu v západonemeckom meste Hagen. Do väzby vzali 16-ročného Sýrčana, ktorý je podozrivý z prípravy závažného aktu násilia ohrozujúceho štát.


TASR 3 h
Hayley Arceneaux, Jared Isaacman,  Sian Proctor a Chris Sembroski.

Túto výlučne civilnú posádku dopravila do vesmíru americká spoločnosť SpaceX. Ako prvá obletela Zem bez profesionálneho astronauta.


TASR 3 h
Pápež František.

Vo videoodkaze účastníkom konferencie biskupov o ochrane detí hlava katolíckej cirkvi uviedla, že slova o ľútosti sa musia premeniť na konkrétne činy.


SITA/AP a 1 ďalší 18 h
Skryť Zatvoriť reklamu