SME
Sobota, 28. máj, 2022 | Meniny má Viliam

Šéf CDU sa ospravedlnil za nevhodné konanie, no v prieskume si pohoršil

Fotoaparát ho zachytil v okamihu, keď sa zabával na vtipe, zatiaľ čo prezident Steinmeier prednášal súcitný prejav v súvislosti s ničivými záplavami na západe krajiny.

Laschet sa smial s ďalšími ľuďmi v pozadí vo chvíli keď Steinmeier poskytoval vyhlásenie pre novinárov.Laschet sa smial s ďalšími ľuďmi v pozadí vo chvíli keď Steinmeier poskytoval vyhlásenie pre novinárov. (Zdroj: TASR/AP)

BERLÍN - Šéf nemeckej konzervatívnej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) a jeden z kandidátov na post kancelára Armin Laschet sa v nedeľu ospravedlnil za to, že sa počas minulotýždňovej návštevy povodňami zasiahnutého mesta Erftstadt smial.

Fotoaparát ho totiž zachytil v okamihu, keď sa zabával na vtipe, zatiaľ čo prezident Frank-Walter Steinmeier prednášal súcitný prejav v súvislosti s ničivými záplavami na západe krajiny. Informovala o tom agentúra Reuters.

"Bolo to hlúpe; nemalo sa to stať, je mi to ľúto," uviedol Laschet pre televíziu ZDF. "Ľutujem to, nemám k tomu viac čo povedať," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Ako píše agentúra Reuters, tento incident mu dva mesiace pred parlamentnými voľbami v Nemecku v prieskumoch verejnej mienky uškodil.

Podľa nedeľňajšieho prieskumu inštitútu INSA považuje 57 percent Nemcov Laschetovo konanie ohľadom katastrofálnych záplav, ktoré si v krajine vyžiadali najmenej 180 obetí na životoch, za negatívne.

Ak by sa kancelár volil priamo, Laschet - premiér jednej z dvoch povodňami najviac postihnutých spolkových krajín Severné Porýnie-Vestfálsko - by získal len 15 percent hlasov, čo je o päť percentuálnych bodov menej než dosiahol v prieskumoch z uplynulého týždňa.

Laschetov konkurent v boji o kreslo kancelára - sociálny demokrat Olaf Scholz - získal v prieskume 21-percentnú podporu.

"Je pochopiteľné, že prieskumy budú počas ťažkého týždňa kolísať," poznamenal Laschet s tým, že v nasledujúcich týždňoch chce verejnú diskusiu upriamiť na otázky ekonomiky či klimatickej zmeny, ktoré sú hlavnými témami jeho predvolebnej kampane.

SkryťVypnúť reklamu

Vo väčšine prieskumov vedie Únia CDU/CSU pred Zelenými približne o desať percentuálnych bodov.

Laschet sa v nedeľu ohradil i voči slovám šéfa úradu kancelárky Angely Merkelovej Helgeho Brauna, ktorý pre nedeľník Bild am Sonntag uviedol, že ľudia očkovaní proti covidu budú mať určite viac slobody ako nezaočkovaní, ak dôjde k zhoršeniu epidemickej situácie.

Laschet odmietol obmedzenia pre neočkovaných ľudí, ako aj povinné očkovanie.

"Neverím v povinnú vakcináciu ani v nepriamy nátlak na ľudí, aby sa dali zaočkovať," zdôraznil pre stanicu ZDF.

Prioritou je podľa neho presvedčiť čo najviac občanov, aby sa nechali zaočkovať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu