SME
Pondelok, 20. september, 2021 | Meniny má Ľuboslav(a)KrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Odvolávanie Mikulca sa presúva na september pre nedostatok poslancov

Minister vnútra má dôveru hnutia OĽANO aj strany Za ľudí, podporu mu vyjadrila aj SaS. Naopak, výhrady má Sme rodina, chce to riešiť na koaličnej rade.

Minister vnútra Roman Mikulec.Minister vnútra Roman Mikulec. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Odvolávanie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) sa posúva na septembrovú riadnu schôdzu parlamentu.

V rokovacej sále Národnej rady (NR) SR ani po prestávke nebol dostatok poslancov, parlament tak nebol uznášaniaschopný. V pléne chýbala aj opozícia.

Podpredseda snemovne Gábor Grendel (OĽANO) preto ukončil 36. schôdzu a odvolávanie preložil.

Mikulca sa opakovane pokúša odvolať opozícia z iniciatívy Smeru-SD.

Kritizuje ho, okrem iného, za rozhodnutie pozastaviť činnosť vyšetrovateľke Diane Santusovej, vedúcej tímu Úradu inšpekčnej služby (ÚIS), ktorý vyšetruje podozrenia zo zneužívania právomocí príslušníkov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA).

Skryť Vypnúť reklamu

Naďalej mu vyčíta aj situáciu v bezpečnostných zložkách a podozrenia z manipulovania vyšetrovaní.

Mikulec sa opozičného pokusu o jeho odvolanie z funkcie neobáva. Návrh na vyslovenie nedôvery označil za legitímne právo opozície.

Koaličná rada by mohla byť ešte tento týždeň

Termín mimoriadnej koaličnej rady k zotrvaniu ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) a policajného prezidenta Petra Kovaříka vo funkciách, ktorú iniciovalo hnutie Sme rodina, zatiaľ neurčili.

Podľa viacerých predstaviteľov koalície by však mohla byť ešte tento týždeň, najskôr však vo štvrtok.

Predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš za hnutie deklaroval, že sú pripravení zasadnúť.

"Tam si môžeme všetky veci povedať na rovinu, fakty, zákony, kompetencie," povedal. Minister i šéf polície dôveru OĽANO zatiaľ majú.

Skryť Vypnúť reklamu

Šéfka klubu Za ľudí Jana Žitňanská predpokladá, že zasadnutie bude ešte tento týždeň. Podľa predsedníčky poslaneckého klubu SaS Anny Zemanovej bude najskôr vo štvrtok.

Predseda Národnej rady SR a Sme rodina Boris Kollár požiadal partnerov o zvolanie mimoriadnej koaličnej rady. Hnutie chce riešiť otázku zotrvania ministra vnútra a policajného prezidenta vo funkciách. Majú vážne výhrady.

Predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský si myslí, že Kovařík aj Mikulec by mali odstúpiť.

Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽANO) deklaroval, že je pripravený zodpovedať hnutiu Sme rodina všetky otázky týkajúce sa súčasnej situácie, ak bude záujem o konštruktívnu debatu.

Má dôveru hnutia OĽANO aj strany Za ľudí

Hnutie OĽANO stojí za ministrom vnútra Romanom Mikulcom (OĽANO), deklaroval predseda poslaneckého klubu hnutia Michal Šipoš.

Skryť Vypnúť reklamu

Mikulec má aj dôveru koaličnej strany Za ľudí, ako skonštatoval jej poslanec Juraj Šeliga.

Uviedli to po tom, ako sa nepodarilo otvoriť mimoriadnu schôdzu.

„Hnutie OĽANO stojí za ministrom vnútra Romanom Mikulcom, ktorí vykonáva svoju prácu profesionálne, garantuje nezávislosť vyšetrovania a preto nevidíme žiadny dôvod na jeho odvolanie,“ vyhlásil Šipoš.

Dôveru OĽANO má zatiaľ aj policajný prezident Peter Kovařík.

Opozičný Smer-SD ani nezaradení poslanci z mimoparlamentného Hlasu-SD podľa Šipoša sami neveria tomu, čo navrhujú. Odvolávanie ministra označil za ich zúfalé pokusy, aby zastavili vyšetrovanie korupčných káuz.

Ako podotkol Šipoš, vyšetrovania smerujú stále bližšie k bývalým vysokým funkcionárom.

Neprítomnosť opozičných poslancov podľa Šeligu svedčí o tom, že s Mikulcom až taký problém nemajú a jeho meno používajú len na to, aby vzbudzovali pozornosť verejnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Poslanci strany Za ľudí sa podľa neho ospravedlnili, keďže nie sú za odvolanie Mikulca. „Neurobil nič také, za čo by mal odstúpiť,“ komentoval.

Prípadné pochybnosti či otázniky sa majú podľa Šeligu riešiť najprv na koaličnej rade.

Mikulca nepovažuje za slabého ministra. Mohlo by sa to však zmeniť, ak by sa situácia v polícii stupňovala a minister Mikulec by nijako nezasiahol, a to napríklad navrhnutím odvolania policajného prezidenta.

Zdôraznil, že polícia musí komunikovať otvorene, aby nevznikali pochybnosti o zákonnosti jej postupov.

Podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽANO) i Šeliga uvítajú tiež zmenu legislatívy, ktorá by posilnila kompetencie ministra pri policajnom prezidentovi. Grendel avizoval, že OĽANO takýto zákon pripravuje.

Podporu Mikulcovi v nedeľu vyjadrila aj koaličná SaS.

Skryť Vypnúť reklamu

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Podiel nakazených pri PCR testoch klesol k 6 percentám, počet hospitalizovaných stúpol.


13m
Rusi volili dolnú komoru parlamentu.

Po zrátaní viac ako polovice hlasov má Jednotné Rusko takmer 48 % hlasov, oproti predošlým voľbám však stratilo zhruba jednu pätinu podpory. Kandidovať pritom nemohli najhlasnejší kritici Kremľa.


SITA 3 h
Amazon.

Gonzales v knihe opisuje vznik hnutia, ktoré má podľa neho jasné marxistické korene. Amazon neskôr uviedol, že išlo o automaticky nastavený systém, ktorý "zrejme zle vyhodnotil situáciu." Nie je to však prvá blokácia pravicových názorov v knihách.


echo24.cz 3 h
Lídri koaličných strán.

Matovič pripustil koalíciu bez Sme rodina, ak nepodporí očistu spoločnosti. Kollár hovorí, že ju podporí iba vtedy, ak sa bude diať zákonným spôsobom.


TASR 18 h
Skryť Zatvoriť reklamu