SME
Streda, 22. september, 2021 | Meniny má MóricKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Václav Klaus žaluje ministerstvo zdravotníctva kvôli pokute za nenosenie rúška

Václav Klaus chce na súde napadnúť samotné udeľovanie pokút, ktoré podľa neho boli vydávané v rámci nezákonných opatrení.

Václav Klaus (vpravo) vystupoval bez rúška aj na protestných zhromaždeniach proti koronavírusovým opatreniam.Václav Klaus (vpravo) vystupoval bez rúška aj na protestných zhromaždeniach proti koronavírusovým opatreniam. (Zdroj: TASR/AP)

PRAHA - Bývalý prezident Václav Klaus sa rozhodol brániť proti pokute za nenosenie rúška súdnou cestou.

Hygienická stanica Hlavného mesta Prahy mu udelila pokutu 8000 korún, za nenosenie rúška pri prejave k štátnemu sviatku vzniku Československa 28. októbra 2020.

Klausov advokát Zdeněk Koudelka teraz podal žalobu na ministerstvo zdravotníctva k Mestskému súdu v Prahe.

Žaloba by podľa neho mohla mať zásadné dôsledky, píše server echo24.cz.

V rámci žaloby Klaus upozorňuje na spornosť vydávaných opatrení. Podľa žaloby nemajú zákonnú oporu.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa vyjadrenia, ktoré Echu24.cz poskytol Petr Macinka z Inštitútu Václava Klausa, považuje bývalý prezident rozhodnutie o udelení pokuty za politický akt.

"Václav Klaus považuje udelenie tejto pokuty za trest za politický akt, nie za porušenie - navyše sporne vydávaných (pozri ďalšej časti žaloby) - hygienických pravidiel Ministerstvom zdravotníctva. Krátky prejav vo vonkajšom priestore pred minimom poslucháčov nemohol mať žiadne epidemické následky," uviedol pre Petr Macinka.

Podľa Macinku chce Václav Klaus napadnúť samotné udeľovanie pokút, ktoré podľa neho boli vydávané v rámci nezákonných opatrení.

"Ministerstvo zdravotníctva SR zaberá právne neprijateľný postoj, že smie udeľovať a vymáhať pokuty aj za porušenie opatrení, ktoré boli následne zrušené súdom a označené ako nezákonné," uviedol Macinka.

Skryť Vypnúť reklamu

Práve na nezákonnosť celého postupu ministerstva počas pandémie chce Klaus žalobou upozorniť.

Klausov advokát Zdeněk Koudelka denníku Echo24 povedal, že hlavným cieľom žaloby je, aby súd konštatoval, či ministerstvo môže, alebo nemôže udeliť pokuty za nezákonné opatrenia, ktoré zrušil súd.

"Aj Václav Klaus dostal pokutu za opatrenie, ktoré súd vyhlásil za nezákonné," pripomenul Zdeněk Koudelka.

Prípadné rozhodnutie o nezákonnosti postupu by podľa neho malo ďalekosiahle dôsledky. Pretože ministerstvo si zatiaľ nič nerobí z toho, že súdy opakovane rušia jeho opatrenia.

"Vždy vydá nové s rovnakým alebo takmer rovnakým obsahom, a keby súd rozhodol, že nemôže pokutovať jednanie, ktoré bolo v rozpore s jeho nezákonným opatrením, tak by to znamenalo, že ľudia nemusia dodržiavať tieto opatrenia," uviedol ďalej Koudelka.

Skryť Vypnúť reklamu

Klaus prišiel 28. októbra 2020 pred Obecný dom uctiť pamiatku vzniku Československa. U pamätnej tabule vystúpil s prejavom, v ktorom kritizoval vládne opatrenia proti koronavírusu.

Počas akcie nemal nasadenú rúšku, za čo bol kritizovaný. Bez rúška prišiel aj na oslavy výročia udalostí spojených so 17. novembrom na Národnej triede.

Klaus dostal pôvodne od pražskej hygieny pokutu dokonca 10 000 korún. S tým však nesúhlasil a podal proti rozhodnutiu odpor. To viedlo k reakcii ministerstva zdravotníctva o udelení pokuty vo výške 8000 korún.

Súdy opatrenia ministerstva zdravotníctva zhodili zo stola už na jeseň. Najskôr 21. novembra minulého roka Mestský súd, a potom 16. júna Najvyšší správny súd pre nedostatok odôvodnení a chýbajúcu analýzu rizík.

Skryť Vypnúť reklamu

Rovnako tak začiatkom tohto týždňa rozhodol Najvyšší správny súd, že ministerstvo zdravotníctva dostatočne nezdôvodnilo nariadenie nosiť rúška vnútri budov a v mestskej hromadnej doprave.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Covid automat platný od pondelka 27. septembra.

Najviac okresov sa zafarbí do červena, bordových bude päť.


TASR 6 h
Sviečky a kvety pred čerpacou stanicou v meste Idar-Oberstein.

Podozrivý sa počas vyšetrovania vyjadril, že opatrenia proti koronavírusu odmieta. Popierači opatrení vrahovi fandia, politici sú zhrození.


SITA/AP a 1 ďalší 6 h
V nemocnici sa naplno rozbieha testovanie.

Prvú dávku vakcíny uplynulý deň dostalo 2 703 Slovákov.


SITA 9 h
Ruské voľby sprevádzajú aj volebné podvody.

V Štátnej dume, dolnej komore parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 kresiel


TASR 14 h
Skryť Zatvoriť reklamu