SME
Pondelok, 20. september, 2021 | Meniny má Ľuboslav(a)KrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Koronavírus unikol z čínskeho laboratória už v septembri 2019, tvrdia americkí republikáni

V správe uverejnenej v pondelok uvádzajú, že existuje dostatok dôkazov o tom, že tamojší vedci upravili vírus tak, aby infikoval aj ľudí.

Členovia vyšetrovacieho tímu svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v ochrannom oblečení počas návštevy Centra pre prevenciu a kontrolu chorôb zvierat v meste Wu-chan.Členovia vyšetrovacieho tímu svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v ochrannom oblečení počas návštevy Centra pre prevenciu a kontrolu chorôb zvierat v meste Wu-chan. (Zdroj: TASR/AP)

WASHINGTON - Americkí republikáni tvrdia, že koronavírus, ktorý od začiatku minulého roka paralyzuje celý svet, unikol z laboratória v čínskom Wu-chane.

V správe uverejnenej v pondelok uvádzajú, že existuje dostatok dôkazov o tom, že tamojší vedci upravili vírus tak, aby infikoval aj ľudí.

K úniku koronavírusy potom malo dôjsť už na začiatku septembra 2019, informuje agentúra Reuters, píše server echo24cz.

Americké tajné služby o pôvode pandémie stále nemajú jasno a považujú domnienku, že koronavírus unikol z laboratória za rovnako pravdepodobnú, ako hypotézu prenosu nákazy zo zvieraťa na človeka.

Skryť Vypnúť reklamu

Správu uverejnil republikán Mike McCaul zo snemovne zahraničného výboru.

"Veríme, že je načase úplne odmietnuť tvrdenia, že koronavírus má pôvod na čínskom trhovisku. Prevaha dôkazov ukazuje, že vírus unikol z wuchanského laboratória, a že sa tak stalo niekedy pred 12. septembrom 2019," uvádza správa.

Dokument cituje okrem iného aj nové informácie o bezpečnostných protokoloch v laboratóriu. Ide aj o žiadosť o opravu zariadení na spracovanie nebezpečného odpadu za jeden a pol milióna, ktorá pochádza z júla 2019.

Demokratický prezident Joe Biden si od tajných služieb vyžiadal už na konci mája doplňujúcu správu o začiatku pandémie. Záver by mal dostať do konca augusta.

Na základe posledných spravodajských správ vysokí predstavitelia americkej administratívy považujú domnienku, že koronavírus unikol z laboratória v čínskom Wu-chan, za rovnako pravdepodobnú, ako hypotézu prenosu nákazy zo zvieraťa na človeka.

Skryť Vypnúť reklamu

Rozviedky doteraz získali príliš málo poznatkov pre to, aby mohlo prevážiť jedno z tvrdení.

Podľa CNN je medzi demokratmi badateľná zmena postoja. Ešte pred rokom domnienky, že koronavírus unikol nedopatrením z laboratória vo Wu-chan, verejne bagatelizovali.

Väčšina vedcov sa domnieva, že koronavírus sa vyvinul u netopierov, ale ako sa preniesol na človeka, či to bolo prostredníctvom nejakého ďalšieho zvieraťa, alebo nejakým iným spôsobom, zatiaľ nie je jasné.

Americká administratíva skrz diplomatické kanály tlačí na Čínu, aby umožnila medzinárodnej vyšetrovacej komisii prístup k všetkým údajom, ktorými disponuje.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Rusi volili dolnú komoru parlamentu.

Po zrátaní viac ako polovice hlasov má Jednotné Rusko takmer 48 % hlasov, oproti predošlým voľbám však stratilo zhruba jednu pätinu podpory. Kandidovať pritom nemohli najhlasnejší kritici Kremľa.


SITA 1 h
Amazon.

Gonzales v knihe opisuje vznik hnutia, ktoré má podľa neho jasné marxistické korene. Amazon neskôr uviedol, že išlo o automaticky nastavený systém, ktorý "zrejme zle vyhodnotil situáciu." Nie je to však prvá blokácia pravicových názorov v knihách.


echo24.cz 1 h
Lídri koaličných strán.

Matovič pripustil koalíciu bez Sme rodina, ak nepodporí očistu spoločnosti. Kollár hovorí, že ju podporí iba vtedy, ak sa bude diať zákonným spôsobom.


TASR 16 h
Prázdne Staromestské námestie v Prahe.

83 percent rezidentov vyzdvihlo jej malebný vzhľad tvorený historickými ulicami, v ktorých sa snúbi gotika s renesanciou, barokom i secesiou.


TASR 16 h
Skryť Zatvoriť reklamu