VILNIUS - Litva aktuálne čelí obrovskému náporu tisícok nelegálnych migrantov, ktorí hromadne prechádzajú zo susedného Bieloruska.
Litva z cieleného prevádzania migrantov obviňuje režim bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, ktorý sa má týmto spôsobom mstiť Európskej únii.
Väčšina týchto migrantov prichádza z Iraku.
Európska pohraničná stráž Frontex zachytila video, na ktorom je vidieť, ako migranti za sprievodu vojenského vozidla prechádzajú litovskú hranicu.
Upozornil na to denník Bild, píše server echo24cz.
Len za tento rok bolo v Litve podľa agentúry AP zadržali bezmála 4-tisíc nelegálnych migrantov. Väčšina z nich prichádza zo susedného Bieloruska.
Podľa litovských úradov je prevádzanie migrantov súčasťou Lukašenkovej odvety EÚ za jej kritiku tamojšieho režimu.
Lukašenko totiž opakovane a veľmi tvrdým spôsobom potláčal akúkoľvek občiansku aktivitu, ktorá si dovolila vystúpiť proti jeho autoritárskemu režimu napojenému na Rusko.
Zábery z vrtuľníka, ktoré kúpila európska pohraničná a pobrežná stráž Frontex, ukazujú skupinu nelegálnych migrantov pri prechode litovskej hranice.
Migrantov sprevádzalo na hranici vojenské vozidlo, pravdepodobne išlo o vozidlo bieloruskej pohraničnej stráže alebo armády.
Vedie Lukašenko hybridný vojnu?
Podľa slov, ktoré zaznievajú z Litvy, vedie prevážaním migrantov Lukašenko "hybridný vojnu" s Európskou úniou. Bielorusko-litovská hranica je totiž súčasne vonkajšími hranicami EÚ i schengenského priestoru.
Do Minsku teraz mieria štyrikrát do týždňa lety z hlavného irackého mesta Bagdadu, ich organizáciu má podľa dostupných informácií na svedomí práve Lukašenko.
Podľa opozičného spravodajského serveru NEXTA sa k nim na základe Lukašenkovho rozhodnutia novo pridajú aj odlety z ďalších irackých miest, a to z Basry, Sulajmáníje a Irbile.
Letenky miznú veľmi rýchlo, vypredané sú vraj až do jesene.
Litovská vláda už pred niekoľkými týždňami rozhodla o výstavbe 550 kilometrov dlhého plota s ostnatým drôtom.
Loading
...
K bieloruskej hranici zároveň litovské úrady presunuli prakticky všetky dostupné sily a pohraničníkov, ktorí sa stiahli z iných miest v krajine.
Na časti hranice (asi 80 kilometrov) už bol plot postavený v predchádzajúcich rokoch, asi 260 km je monitorovanýchelektronicky.
Hranica je celkovo 680 kilometrov dlhá.