SME
Streda, 22. september, 2021 | Meniny má MóricKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO, KRESŤANSTVO

Krátky čas i situácia komplikujú prípravu návštevy pápeža

Náročnosť zabezpečenia znásobuje kombinácia krátkeho času prípravy so súčasnou atmosférou, v ktorej sa nachádza polarizovaná spoločnosť na Slovensku, upozorňuje Zábojník, ktorý pred 25 rokmi riadil ochrankárov pri návšteve Jána Pavla II.

Pápež FrantišekPápež František (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA – Dva mesiace na detailnú prípravu bezpečnosti štvordňového pobytu pápeža Františka na Slovensku je veľmi krátka doba.

Poukazuje na to bezpečnostný analytik Juraj Zábojník, ktorý zároveň upozorňuje, že náročnosť zabezpečenia ochrany Svätého Otca znásobuje kombinácia krátkeho času prípravy so súčasnou atmosférou, v ktorej sa nachádza polarizovaná spoločnosť na Slovensku.

Zábojník pri svojom hodnotení môže vychádzať z vlastných skúseností, pred vyše štvrťstoročím práve on riadil slovenský tím ochrankárov vtedajšieho pápeža Jána Pavla II. pri jeho pobyte v SR.

Skryť Vypnúť reklamu

"Približne rok sme sa detailne pripravovali a vyhodnocovali všetky možné aspekty i bezpečnostné riziká, ktoré prichádzali do úvahy," spomína na prípravu pápežovej návštevy v lete 1995.

Zdôrazňuje, že vyhodnotený a preverovaný musí byť každý detail, ktorý sa týka miest, presunov i kontaktov s pápežom.

"Pri vtedajšej návšteve sa na organizácii len v rámci bezpečnostných a asistenčných zložiek podieľalo vyše 20 000 ľudí," dodal.

Tisícky ľudí pripravujúcich a monitorujúcich bezpečnosť terajšej septembrovej návštevy pápeža budú mať podľa Zábojníka ešte náročnejšiu úlohu, a to v dôsledku doby a atmosféry, ktorá na Slovensku panuje.

"Spoločnosť je rozdelená konfrontáciou spôsobenou pandémiou a opatreniami, ktoré boli v tejto súvislosti prijaté. Izolácia, ktorú pandemické obdobie prinieslo, navyše zvýraznila závislosť od sociálnych sietí, zvyšujúcich riziko šírenia dezinterpretácií a dezinformácií. V takomto informačne neprehľadnom prostredí je nastavovanie a vyhodnocovanie potenciálnych rizík pri masových podujatiach o to náročnejšie," dodal Zábojník.

Skryť Vypnúť reklamu

Priznáva, že termín návštevy nepovažuje za šťastný.

"O to viac, keď i situácia v samotných bezpečnostných zložkách je napätá a vrcholní funkcionári sú bytostne zamestnávaní inými témami," poznamenal.

Bezpečnostný analytik sa pozastavuje aj nad otázkou povolenia masových podujatí v čase výziev na obozretnosť a dodržiavanie protipandemických opatrení.

"Na jednej strane sa objavujú varovania, často podľa môjho názoru nekvalifikované, že tretia vlna môže na jeseň priniesť desaťtisíce mŕtvych, a na druhej strane povoľujeme podujatia, kde sa majú zhromaždiť desiatky tisíc ľudí. Tak máme tu pandémiu alebo nie?" pýta sa Zábojník.

Pápež František navštívi Slovensko 12. až 15 septembra. Okrem Bratislavy zavíta aj do Prešova a Košíc, kde sa zastaví aj na rómskom sídlisku Luník IX.

Skryť Vypnúť reklamu

V posledný deň sa zúčastní na národnej púti v Šaštíne. Informáciu o pápežovej ceste na Slovensko potvrdili na začiatku júla.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Covid automat platný od pondelka 27. septembra.

Najviac okresov sa zafarbí do červena, bordových bude päť.


TASR 6 h
Sviečky a kvety pred čerpacou stanicou v meste Idar-Oberstein.

Podozrivý sa počas vyšetrovania vyjadril, že opatrenia proti koronavírusu odmieta. Popierači opatrení vrahovi fandia, politici sú zhrození.


SITA/AP a 1 ďalší 6 h
V nemocnici sa naplno rozbieha testovanie.

Prvú dávku vakcíny uplynulý deň dostalo 2 703 Slovákov.


SITA 9 h
Ruské voľby sprevádzajú aj volebné podvody.

V Štátnej dume, dolnej komore parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 kresiel


TASR 14 h
Skryť Zatvoriť reklamu