SME
Nedeľa, 29. máj, 2022 | Meniny má Vilma

Orbán pre Fox News: Liberáli majú problémy s úspechmi krajín strednej Európy

Podľa maďarského premiéra západní liberáli nedokážu prijať, že existuje národno-konzervatívna alternatíva, ktorá je v každodennom živote úspešnejšia než liberálny svetonázor.

Orbán v rozhovore s Carlsonom.Orbán v rozhovore s Carlsonom. (Zdroj: FB Orbán Viktor)

BUDAPEŠŤ - Liberáli majú problémy s úspechmi krajín strednej Európy, ktoré ich dosiahli iným spôsobom, ako to od nich očakávali západné krajiny.

V rozhovore pre americkú konzervatívnu televíznu stanicu Fox News to vyhlásil predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

Rozhovor Orbána s moderátorom Tuckerom Carlsonom, ktorý sa v súčasnosti nachádza v Budapešti v rámci návštevy Maďarska, odvysielala americká televízia vo štvrtok večer miestneho času.

"Z hospodárskeho, politického, kultúrneho a aj z demografického pohľadu budujeme úspešnú spoločnosť," citoval spravodajský server demokrata.hu Orbána, podľa ktorého západní liberáli nedokážu prijať, že existuje národno-konzervatívna alternatíva, ktorá je v každodennom živote úspešnejšia než liberálny svetonázor.

SkryťVypnúť reklamu

V súvislosti so slovami amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý Orbána v rozhovore pre televíziu ABC News označil za "totalitného darebáka", maďarský premiér povedal, že to je osobná urážka Maďarov.

"Ide o prezidenta USA, preto musíme zostať pokorní a úctiví," dodal s poznámkou, že maďarská vláda nechce poškodiť v zásade veľmi dobré maďarsko-americké vzťahy, v ktorých je podľa Orbána okrem politiky všetko v poriadku.

Na margo budúcoročných parlamentných volieb v Maďarsku Orbán podotkol, že by si nikdy nepomyslel, že volebnú koalíciu raz vytvoria bývalé komunistické sily a antisemitská pravica.

Súčasne netajil prekvapenie z toho, že medzinárodné spoločenstvo túto skutočnosť "prijalo ľahko".

SkryťVypnúť reklamu

"Zvlášť ma prekvapuje postoj Spojených štátov, čo je úplne nová skúsenosť," dodal s tým, že Maďarsko je pripravené aj na prípadné zasahovanie zahraničia do parlamentných volieb, ktorých sa neobáva.

Rozsiahly rozhovor s Orbánom sa okrem iného týkal aj migračnej politiky Maďarska, na margo ktorej premiér povedal, že v čase migračnej krízy v roku 2015 - na rozdiel od krajín západnej Európy - bolo rozhodnutie nevpustiť cudzincov do Maďarska jediným rozumným krokom.

Za tento krok je Maďarsko kritizované a aj toto je podľa Orbána dôvod, prečo je na medzinárodnej scéne posudzované negatívne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu