SME
Sobota, 28. máj, 2022 | Meniny má Viliam

Omilostili manželov, ktorí chránili svoj dom so zbraňami v ruke

Pred demonštrantmi BLM, ktorí prechádzali okolo ich pozemku, chránili svoj pozemok so samopalom a revolverom. Guvernér ich omilostil

Ozbrojení manželia.Ozbrojení manželia. (Zdroj: SITA/AP)

ST LOUIS - Guvernér amerického štátu Missouri Mike Parson omilostil pár z mesta St. Louis, ktorý vlani mieril zbraňami na demonštrantov prechádzajúcich okolo ich domu, informoval server denníka The New York Times.

Demonštrácia bola súčasťou protestného hnutia proti rasizmu a policajnej brutalite, ktoré vzniklo vlani v máji po úmrtí černocha Georgea Floyda pri zákroku belošského policajta, píše server idnes.cz.

Manželia sa vlani v júni objavili na videu, v ktorom Mark McCloskey drží poloautomatickú pušku a jeho manželka Patricia pištoľ.

SkryťVypnúť reklamu

Spoločne mierili na demonštrantov, ktorí prechádzali okolo ich domu cestou k bydlisku starostky mesta Lydy Krewsonovej, kde chceli požadovať jej rezignáciu.

Manželia McCloskeyovci sa v júni priznali k priestupku a súhlasili s tým, že sa vzdajú svojich zbraní, ktorými na protestujúci mierili. Takisto dostali pokuty, dohromady za 2750 dolárov.

Mark sa priznal k napadnutiu a jeho žena k obťažovaniu. Následne však uviedol, že by v podobnej situácii znovu konal rovnako.

Manželia bránili svoje správanie vyhlásením, že im demonštranti vstúpili bránou na súkromnú cestu pre miestnych obyvateľov štvrte. Na tú sa však vzťahuje právo priechodu. Demonštranti nešli za hranice ich neoploteného pozemku, ktorý bol ohraničený dlažbou a schodiskom.

Obaja neboli vo fyzickom ohrození a niektorí demonštranti sa k nim priblížili na bezpečnú vzdialenosť len pre to, aby si ich so zbraňou odfotili.

SkryťVypnúť reklamu

Guvernér štátu Missouri pár omilostil minulý týždeň, ale oznámil to až v utorok. Sľúbil, že manželov omilostí, už vlani, keď boli obžalovaní.

Manželia zo St. Louis sa rýchlo stali hviezdami amerických konzervatívcov. Obaja vystúpili na republikánskom nominačnom zjazde, ktorý sa koná raz za štyri roky a ktorý je vrcholnou straníckou akciou.

Mark McCloskey v máji oznámil, že sa bude budúci rok uchádzať o kreslo v Senáte, ktoré momentálne patrí jeho straníckemu kolegovi Royovi Bluntovi. Ten oznámil, že sa nebude usilovať o znovuzvolenie.

Načítavam video...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu