SME
Utorok, 18. január, 2022 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Policajný prezident prerušil zásah v domnení, že je namierený proti vyšetrovateľom a prokurátorom

Šéf polície Peter Kovařík uviedol, že o zásahu Úradu inšpekčnej služby nemal dostatok informácií.

Bývalý prezident Policajného zboru Peter Kovařík.Bývalý prezident Policajného zboru Peter Kovařík. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA – Policajný prezident Peter Kovařík prerušil zásah vyšetrovateľky Úradu inšpekčnej služby Diany Santusovej, pretože si myslel, že je namierený proti vyšetrovateľom Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) či prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry.

Kovařík to uviedol na dnešnej tlačovej konferencii.

Šéf Policajného zboru SR podľa vlastných slov zachytil informácie o tom, že sa polícia chystá zasahovať voči 14 vyšetrovateľom NAKA, špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi a prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry.

Skryť Vypnúť reklamu

Keď mu zavolal minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) s informáciou, že sa pred Úradom inšpekčnej služby majú nachádzať príslušníci zásahovej jednotky, vydal pokyn na zastavenie akcie.

Kovařík dostal informáciu, že zásah vykonáva zásahová jednotka z Bratislavy, ktorá sa však nepotvrdila. Následne dostal informáciu, že zasahuje jednotka zo Sobraniec, ktorú však o zásah požiadala neoprávnená osoba a zásah bol schválený vedúcim oddelenia vyšetrovania, ktorý však na to nemá oprávnenie.

Kovařík telefonoval aj s riaditeľom Úradu inšpekčnej služby, ktorý nevedel ani o chystanom zásahu ani o tom, že sa zasahuje na Úrade inšpekčnej služby.

Na základe nedostatku všetkých potrebných informácií preto Kovařík vydal pokyn zásah zastaviť.

Keď sa všetky okolnosti zásahu vyjasnili a bolo zrejmé, že Úrad inšpekčnej služby vykonáva zásah voči osobám podozrivým z manipulovania výpovedí, vydal pokyn na jeho pokračovanie.

Skryť Vypnúť reklamu

Kovařík však stále trvá na tom, že Santusová, ktorá je aktuálne dočasne postavená mimo službu, porušila predpisy.

Policajný prezident vysvetlil, že zásah prerušil preto, lebo sa domnieval, že pôjde o zásah namierený voči vyšetrovateľom NAKA a prokurátorom, čo by podľa neho bolo absolútne neprípustné.

„V minulosti sme tu mali prípady, že osoby, ktoré sa vydávali za policajtov, nám tu spáchali závažnú trestnú činnosť. Preto existuje aj pokyn, že ak zasahuje jednotka, musí byť o tom na operačnom stredisku informácia. A robí sa to preto, aby sa nezneužívali zásahové jednotky,“ povedal Kovařík.

Šéf polície dostal až hodinu po prerušení akcie informáciu od riaditeľa Úradu inšpekčnej služby, že si preveril situáciu a súhlasí so zásahom. Kovařík dal preto v priebehu minúty súhlas s pokračovaním zásahu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Poslanec európskeho parlamentu Ivan Štefanec.

Ako to vidia europoslanci.


SITA 16. jan
Prezident USA Joe Biden.

Píše Chris Farrell, riaditeľ pre vyšetrovanie a výskum konzervatívnej neziskovej organizácie Judicial Watch.


cs.gatestoneinstitute.org 15. jan
Švédska premiérka Magdalena Anderssonová.

Škandinávska krajina nikdy nevyhlásila lockdown a neuzatvorila prevádzky.


TASR 14. jan

Matku obvinili z ohrozenia dieťaťa.


BBC 12. jan
Skryť Zatvoriť reklamu