SME
Utorok, 18. január, 2022 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Vodu kážu a víno pijú. Bruselské elity milujú súkromné ​​tryskáče

Brusel predstavil náročnú stratégiu boja s klimatickými zmenami. Bežným ľuďom sa predraží nákup nového auta, aj každodenná doprava do práce. Elity to však trápiť nemusí, súkromné tryskáče budú mať vždy pripravené...

Leyenová pri predstavovaní zeleného klimatického balíčka.Leyenová pri predstavovaní zeleného klimatického balíčka. (Zdroj: TASR)

BRUSEL - Vyzerá to skoro ako nejaké nehorázne ohováranie, ale nie je.

Bruselskí činitelia, ktorí minulý mesiac slávnostne predstavili svoj nákladný zelený klimatický balík, kvôli ktorému si budú v najbližších rokoch uťahovať opasky všetci bežní Európania, si sami zároveň zdvihli limity na lety súkromnými tryskáčmi, ktoré predstavujú z hľadiska škodlivých emisií jednu z úplne najhorších variant dopravy.

Podľa zistení webu Politico sa môžu vrcholní únijní úradníci tešiť na ďalšie milióny eur, ktoré im boli schválené na pohodlné cesty "leteckými taxíkmi", píše server idnes.cz.

Skryť Vypnúť reklamu

Zatiaľ čo mnoho Európanov si sype popol na hlavu a zrieka sa navždy ciest lietadlom, únijné elity to podľa všetkého netrápi.

Mnohí si to pretlmočil tak, že zelené plány EÚ majú platiť len tí s prázdnou peňaženkou.

Na posledných päť rokov mali členovia Európskej komisie či europoslanci schválený maximálny limit 10,71 milióna eur na podobné lety. Na najbližšie štyri roky, teda kratšie obdobie, už je to 13,5 milióna eur.

Nech platia chudobní

Podľa únijných hovorcov je ale všetko v poriadku. Zazmluvnených 1 606 letových hodín podľa oficiálneho vyjadrenia odráža "potenciálny nárast dopytu, predovšetkým kvôli pandémii."

Argumentuje sa aj tým, že kvôli pandémii sa znížil počet vhodných bežných komerčných letov.

Je to pritom len necelý mesiac, čo Brusel predstavil náročnú stratégiu boja s klimatickými zmenami. Dotkne sa každého Európana bez výnimky. Do roku 2030 by sa mali znížiť emisie skleníkových plynov o 55 percent v porovnaní s rokom 1990. A v polovici storočia už by mala byť celá európska dvadsaťsedmička uhlíkovo neutrálna.

Skryť Vypnúť reklamu

Bežným ľuďom sa predraží nákup nového auta, potraviny, účty za elektrinu aj vykurovanie domov. Skončia autá na spaľovací pohon, zostanú len elektromobily. Rozšíri sa systém emisných povoleniek. Život v Európe už v najbližších dekádach rozhodne nebude lacnou záležitosťou.

Záľuba únijných pohlavárov v nákladnom cestovaní tryskáčmi nevyzerá v týchto súvislostiach vôbec dobre.

Napríklad predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen využila letecký taxík počas prvého tohtoročného polroka už osemkrát.

V obľube mal tieto cesty aj jej predchodca, Luxemburčan Jean-Claude Juncker, dokonca ich využíval aj k cestám do Štrasburgu, kam existuje pohodlné a rýchle vlakové spojenie.

Podľa vyjadrenia hovorkyne je Komisia napriek tomu odhodlaná "znížiť svoje vplyvy na životné prostredie" v súlade s európskou zelenou dohodou. A diskutovať najmä prostredníctvom videokonferencií, kedykoľvek to bude užitočné a možné.

Skryť Vypnúť reklamu

Nie je to však prvýkrát, keď sa na Brusel sype kritika kvôli tryskáčom. Už minulý mesiac spôsobil značný rozruch návrh európskej legislatívy na zdaňovanie leteckých palív.

Mnohých dráždila výnimka, ktorú Európska komisia žiadala pre malé biznisové lietadlá na súkromné ​​využitie. Tie by mali mať výnimku, pretože predstavujú "nástroj podnikania týchto firiem", ako znel škrobený argument.

Mnohí si to pretlmočili tak, že zelené plány EÚ majú platiť len tí s prázdnou peňaženkou.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Poslanec európskeho parlamentu Ivan Štefanec.

Ako to vidia europoslanci.


SITA 16. jan
Prezident USA Joe Biden.

Píše Chris Farrell, riaditeľ pre vyšetrovanie a výskum konzervatívnej neziskovej organizácie Judicial Watch.


cs.gatestoneinstitute.org 15. jan
Švédska premiérka Magdalena Anderssonová.

Škandinávska krajina nikdy nevyhlásila lockdown a neuzatvorila prevádzky.


TASR 14. jan

Matku obvinili z ohrozenia dieťaťa.


BBC 12. jan
Skryť Zatvoriť reklamu