SME
Pondelok, 8. august, 2022 | Meniny má Oskar

Vodu kážu a víno pijú. Bruselské elity milujú súkromné ​​tryskáče

Brusel predstavil náročnú stratégiu boja s klimatickými zmenami. Bežným ľuďom sa predraží nákup nového auta, aj každodenná doprava do práce. Elity to však trápiť nemusí, súkromné tryskáče budú mať vždy pripravené...

Leyenová pri predstavovaní zeleného klimatického balíčka.Leyenová pri predstavovaní zeleného klimatického balíčka. (Zdroj: TASR)

BRUSEL - Vyzerá to skoro ako nejaké nehorázne ohováranie, ale nie je.

Bruselskí činitelia, ktorí minulý mesiac slávnostne predstavili svoj nákladný zelený klimatický balík, kvôli ktorému si budú v najbližších rokoch uťahovať opasky všetci bežní Európania, si sami zároveň zdvihli limity na lety súkromnými tryskáčmi, ktoré predstavujú z hľadiska škodlivých emisií jednu z úplne najhorších variant dopravy.

Podľa zistení webu Politico sa môžu vrcholní únijní úradníci tešiť na ďalšie milióny eur, ktoré im boli schválené na pohodlné cesty "leteckými taxíkmi", píše server idnes.cz.

SkryťVypnúť reklamu

Zatiaľ čo mnoho Európanov si sype popol na hlavu a zrieka sa navždy ciest lietadlom, únijné elity to podľa všetkého netrápi.

Mnohí si to pretlmočil tak, že zelené plány EÚ majú platiť len tí s prázdnou peňaženkou.

Na posledných päť rokov mali členovia Európskej komisie či europoslanci schválený maximálny limit 10,71 milióna eur na podobné lety. Na najbližšie štyri roky, teda kratšie obdobie, už je to 13,5 milióna eur.

Nech platia chudobní

Podľa únijných hovorcov je ale všetko v poriadku. Zazmluvnených 1 606 letových hodín podľa oficiálneho vyjadrenia odráža "potenciálny nárast dopytu, predovšetkým kvôli pandémii."

Argumentuje sa aj tým, že kvôli pandémii sa znížil počet vhodných bežných komerčných letov.

Je to pritom len necelý mesiac, čo Brusel predstavil náročnú stratégiu boja s klimatickými zmenami. Dotkne sa každého Európana bez výnimky. Do roku 2030 by sa mali znížiť emisie skleníkových plynov o 55 percent v porovnaní s rokom 1990. A v polovici storočia už by mala byť celá európska dvadsaťsedmička uhlíkovo neutrálna.

SkryťVypnúť reklamu

Bežným ľuďom sa predraží nákup nového auta, potraviny, účty za elektrinu aj vykurovanie domov. Skončia autá na spaľovací pohon, zostanú len elektromobily. Rozšíri sa systém emisných povoleniek. Život v Európe už v najbližších dekádach rozhodne nebude lacnou záležitosťou.

Záľuba únijných pohlavárov v nákladnom cestovaní tryskáčmi nevyzerá v týchto súvislostiach vôbec dobre.

Napríklad predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen využila letecký taxík počas prvého tohtoročného polroka už osemkrát.

V obľube mal tieto cesty aj jej predchodca, Luxemburčan Jean-Claude Juncker, dokonca ich využíval aj k cestám do Štrasburgu, kam existuje pohodlné a rýchle vlakové spojenie.

Podľa vyjadrenia hovorkyne je Komisia napriek tomu odhodlaná "znížiť svoje vplyvy na životné prostredie" v súlade s európskou zelenou dohodou. A diskutovať najmä prostredníctvom videokonferencií, kedykoľvek to bude užitočné a možné.

SkryťVypnúť reklamu

Nie je to však prvýkrát, keď sa na Brusel sype kritika kvôli tryskáčom. Už minulý mesiac spôsobil značný rozruch návrh európskej legislatívy na zdaňovanie leteckých palív.

Mnohých dráždila výnimka, ktorú Európska komisia žiadala pre malé biznisové lietadlá na súkromné ​​využitie. Tie by mali mať výnimku, pretože predstavujú "nástroj podnikania týchto firiem", ako znel škrobený argument.

Mnohí si to pretlmočili tak, že zelené plány EÚ majú platiť len tí s prázdnou peňaženkou.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu