SME
Piatok, 27. máj, 2022 | Meniny má Iveta

Postup Talibanu je dôkaz toho, že 20-ročná misia USA v Afganistane zlyhala

USA za dve desaťročia "naliali" do afganskej armády viac ako 83 miliárd dolárov, na zbrane, vybavenie a výcvik miestnych jednotiek. Po odchode amerických vojakov napriek tomu prehrávajú Afganci všetky súboje s Talibanom.

Bojovníci Talibanu. Bojovníci Talibanu. (Zdroj: TASR/AP)

KÁBUL - Dvadsať rokov trvajúce úsilie Spojených štátov prestavať afganskú armádu na robustnú a nezávislú bojovú silu zlyhalo. V sobotu to napísal denník The New York Times (NYT).

Toto zlyhanie je podľa NYT možné sledovať "v reálnom čase". Za uplynulých niekoľko dní afganské bezpečnostné sily "skolabovali" vo viac ako 15 mestách pod tlakom rýchleho postupu Talibanu.

V rukách militantov sú už aj dve najdôležitejšie provinčné hlavné mestá krajiny: Kandahár a Herát, píše The New York Times.

SkryťVypnúť reklamu

Americký denník dodáva, že sa tak stalo napriek tomu, že USA za dve desaťročia "naliali" do afganských bezpečnostných síl viac ako 83 miliárd dolárov. Tieto peniaze boli použité na zbrane, vybavenie a výcvik miestnych jednotiek.

"Západ trval na vybudovaní modernej (afganskej) armády so všetkými požadovanými logistickými a zásobovacími zručnosťami... To sa ukázalo ako nesplniteľná misia bez (trvalej) účasti USA a ich spojencov v rámci Severoatlantickej aliancie (NATO)," tvrdí denník, ktorý sa odvolal na informácie z prostredia americkej armády.

NYT uvádza, že Taliban sa môže spoľahnúť na desaťtisíce lojálnych bojovníkov. Odhady hovoria o 50 000 až 100 000 mužoch. Tieto dáta sú však podľa denníka neoveriteľné aj pod vplyvom odsunu zahraničných jednotiek a vojenských analytikov.

SkryťVypnúť reklamu

"Niektorí americkí predstavitelia tvrdia, že počet bojovníkov Talibanu sa zvýšil vďaka prílivu zahraničných bojovníkov a agresívnej agitačnej kampani fundamentálneho hnutia na obsadených územiach. Iní experti tvrdia, že Taliban má väčšinu svojich síl z Pakistanu," píše The New York Times.

Hlavný diplomatický korešpondent NYT v Európe Steven Erlanger v ďalšom článku zverejnenom v sobotu napísal, že aktuálna situácia v Afganistane "spochybňuje americkú dôveryhodnosť" vo svete a posilňuje myšlienku, že podpora USA nie je neobmedzená.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu