SME
Pondelok, 28. november, 2022 | Meniny má Henrieta

Streľba v Európe najviac zabíja vo Švédsku. Stúpa s imigráciou, ale oficiálne sa to nespája

Švédsko bývalo kedysi krajinou s vôbec najnižšou kriminalitou na svete. Teraz sa sociálne nepokoje, zapálené autá, útoky na záchranárov a výtržnosti neustále opakujú.

Ilustračná foto.Ilustračná foto. (Zdroj: SITA)

ŠTOKHOLM - Švédsko je európskym premiantom. Počet úmrtí strelnou zbraňou dvaapolkrát prekračuje európsky priemer. Drvivú väčšinu obetí tvoria muži vo veku od 20 do 30 rokov.

Krajina, ktorá tieto čísla v minulosti vôbec nepoznala, sa strelecky amerikanizuje. Na vine je vzhľadom k páchateľom, ale aj mnohým obetiam, imigrácia, aj keď polícia totožnosť obetí oficiálne nezverejňuje, píše server idnes.cz.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na konci mája vypukla na predmestí druhého najväčšieho švédskeho mesta Göteborgu potýčka asi stovky mladých imigrantov z afrických a blízkovýchodných krajín.

SkryťVypnúť reklamu

Jedného muža v obchode s potravinami zabila strela do tyla. Potom stihla násilná smrť policajta na predmestí Biskopsgarden. O niekoľko dní neskôr bol zavraždený muž v kaderníctve na predmestí Frolunda.

Do zoznamu násilností z posledných mesiacov pripája týždenník The Economist ďalšie. Pred dvoma týždňami prežili dve malé deti so šťastím krížovú paľbu medzi znepriatelenými gangmi. Miesto činu: predmestie hlavného mesta Štokholmu Visattra.

Posledný incident je starý len niekoľko dní. Najmenej traja ľudia boli ťažko zranení pri streľbe v meste Kristianstad na juhu Švédska. Zranení boli dvaja muži vo veku 20 a 30 rokov a tiež náhodná okoloidúca, šesťdesiatročná žena.

Najviac mŕtvych po streľbe

Podľa nedávnej správy tamojšej národnej rady pre prevenciu kriminality zaznamenalo Švédsko za posledných 15 rokov najvyšší počet úmrtí v dôsledku streľby v Európe.

SkryťVypnúť reklamu

Na základe analýzy údajov z 22 európskych krajín poskytnutých Eurostatom a Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO), vypočítala výskumníčka rady Klara Hradilová-Selinová, že Švédsko je na prvom mieste. Väčšinu obetí tvoria muži vo veku 20 až 30 rokov.

Na neslávne preslávenom predmestí Hjällbo v Göteborgu tvoria 70 percent obyvateľov ľudia, ktorí sa narodili v zahraničí. Niektorí analytici vidia ako dôvod nárastu zločinnosti v oblasti pokles počtu policajtov v službe v jeho uliciach. V minulosti však ich toľko potrebných ani nebolo.

V roku 1980 dokázala polícia v Göteborgu vyriešiť, teda nájsť páchateľa, v 80 percentách prípadov vrážd. V súčasnosti je to len 20 percent.

Miestna polícia neregistruje podozrivých z trestných činov podľa etnického pôvodu. Často však presiakne, že účastníci násilných trestných činov nie sú švédskeho pôvodu.

SkryťVypnúť reklamu

To sa prejavuje u vojen gangov rovnako ako u takzvaných "zločinov zo cti", ktorých cieľom je brániť domnelú povesť rodiny.

Zlomový rok 1975

Parlament v Štokholme v roku 1975 rozhodol, že Švédsko sa stáva multikultúrnou krajinou a plne sa otvára migrácii, pripomína profesor Aaltovej univerzity v Helsinkách Kyösti Tarvainen.

"V tom čase tvorili viac ako 40 percent prisťahovalcov moji krajania, Fíni," povedal listu Folkbladet.

"Situácia sa však zmenila. V roku 2019 bolo 88 percent prisťahovalcov nezápadných a 52 percent moslimských. V populácii prisťahovalcov teda došlo k obrovskému kultúrnemu posunu, pretože jej najväčšia skupina prešla od Fínov k moslimom," dodal.

Ak zostane súčasná švédska imigračná politika nemenná, z etnických Švédov sa v roku 2065 stane menšina, uzavrel.

SkryťVypnúť reklamu

Švédsko bývalo kedysi krajinou s vôbec najnižšou kriminalitou na svete.

"Sociálne nepokoje, zapálená autá, útoky na záchranárov a výtržnosti sa neustále opakujú," napísala švédska novinárka Paulina Neudingová na webe Politico.

Teraz je Švédsko štátom s počtom vrážd výrazne prevyšujúcim európsky priemer.

"Streľba v krajine sa stala tak bežnou, že už sa ani nedostáva na titulné stránky novín. Správy o útokoch sú rýchlo nahrádzané titulky o športových udalostiach a celebritách. Čitatelia voči násiliu stratili cit," varovala.

Prvenstvo aj v sexuálnom násilí?

Švédsko smeruje aj k ďalším nechceným prvenstvom. Napríklad esejistka somálskeho pôvodu Ayaan Hirsi Aliová, sama imigrantka žijúci v Holandsku, vo webovom magazínu Unherd uviedla, že sa Švédsko stalo európskou "metropolou" znásilnenia.

SkryťVypnúť reklamu

Aliová je známa kritička islamu volajúca po reformácii tohto náboženstva a prisťahovaleckú problematiku hodnotí pomerne tvrdo.

Že väčšina páchateľov odsúdených v posledných rokoch vo Švédsku za sexuálne násilie má "imigrantské korene", uviedla napríklad verejnoprávna stanica SVT pri miliónovej prisťahovaleckej vlne do Európy pred tromi rokmi.

Prípadov, keď obeť znásilnenia nepoznala páchateľa, za posledné roky stúpa. Je ich okolo 80 percent. Je to úplne prevrátená situácia proti minulosti, keď páchateľom bol skoro vždy príbuzný či známy obete.

A keď bolo prípadov sexuálneho násilia - tých zverejnených - podstatne menej. To pre mnoho krajín Európy vrátane Česka platí dodnes.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu