SME
Štvrtok, 26. máj, 2022 | Meniny má Dušan

"Hanba a najväčšia porážka v histórii USA". Trump vyzval Bidena na rezignáciu

"Z Afganistanu utiekol, namiesto aby sa riadil plánom našej administratívy. Ten plán chránil Američanmi a náš majetok," tvrdí exprezident.

Bývalý americký prezident Donald Trump.Bývalý americký prezident Donald Trump. (Zdroj: TASR/AP)

WASHINGTON - Bývalý americký prezident Donald Trump vyzval svojho nástupcu Joea Bidena na rezignáciu potom, čo afganský Taliban s nečakanou rýchlosťou ovládol celú krajinu.

Súčasnú situáciu označil za "hanbu". Bidena kritizujú aj ďalšie republikánski politici, píše server idnes.cz.

"To, čo Joe Biden urobil s Afganistanom, sa stalo legendou. Zapíše sa to ako jedna z najväčších porážok v americkej histórii!" napísal Trump vo svojom vyhlásení.

"On z Afganistanu utiekol, namiesto aby sa riadil plánom našej administratívy. Ten plán chránil Američanmi a náš majetok. Zaručoval, že Taliban nemohol ani pomyslieť na to, že by získal naše veľvyslanectvo alebo poskytol novú základňu pre útoky proti Amerike," povedal bývalý prezident.

SkryťVypnúť reklamu

Bidena kritizujú i ďalší republikáni. Vodca senátnej menšiny republikán Mitch McConnell hovoril o "nepodarenom stiahnutí" Američanov a ich afganských spolupracovníkov a o "hektickej evakuácii".

"Dianie v Afganistane je ukážkou toho, čo sa stane pri stiahnutí Ameriky zo sveta," povedala Liz Cheneyová, prominentná členka Republikánskej strany a dcéra bývalého viceprezidenta Dicka Cheneyho.

"Prezident Joe Biden si asi neuvedomuje teroristickú hrozbu, už predstavuje Afganistan pod vládou Talibanu," pridal sa aj senátor Lindsey Graham.

Biden ale v sobotu upozornil, že pri nástupe do funkcie po Trumpovi "zdedil" dohodu, ktorá Talibanu umožnila získať najväčší vojenskú silu do roku 2001 a stanovila stiahnutie amerických vojsk do 1. mája 2021. Biden potom počítal s ukončením stiahnutia do 11. septembra.

SkryťVypnúť reklamu

Osobne sa Biden k situácii vyjadrí neskôr tento týždeň, zatiaľ je v rezidencii v Camp Davide a konzultuje odtiaľ s poradcami.

Minulý mesiac prezident povedal, že je nepravdepodobné, že by Taliban ovládol krajinu. Neskôr americkí spravodajcovia odhadli, že sa to stane do jedného mesiaca, najdlhšie do troch.

Islamistická skupina to však nakoniec zvládla za týždeň. Vládne sily sa totiž na celom území vzdali prakticky bez boja.

Trump síce kritizuje Bidena, ale mierovú dohodu s Talibanom podpísal počas svojho prezidentského mandátu on sám. Podľa zmluvy uzavretej vo februári 2020 mali krajiny NATO na čele s USA stiahnuť svojich vojakov do 14 mesiacov, teda mája 2021. Nakoniec to urobili ešte s ľahkým oneskorením.

Súčasťou mierovej dohody bolo, že Taliban zabráni šíreniu radikálnych hnutí na ovládanom území.

SkryťVypnúť reklamu

"Budeme pozorne sledovať, či Taliban dodržiava podmienky dohody," povedal vtedajší minister zahraničia Mike Pompeo a varoval, že táto dohoda nemusí znamenať vôbec nič, ak nebudú podniknuté skutočné kroky a dodržané sľuby a záväzky.

Vojnoví veteráni sú odchodom vojakov z Afganistanu rozhorčení.

"Stratil som obe nohy pre nič. Moji kolegovia umierali pre nič. Stálo to za to? " pýtal sa jeden z nich.

Zástupcovia Pentagonu varovali už v júni, že sa na území Afganistanu môže zregenerovať teroristická organizácia al-Kájda a do dvoch rokov hrozí USA nebezpečenstvo.

Americkí spravodajcovia sa v súčasnej chvíli sústredia na zistenia možných nebezpečenstiev, ktoré hrozia Západu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu