SME
Sobota, 28. máj, 2022 | Meniny má Viliam

Rešpektujte práva žien, stráňte sa al-Káidy, potom vás uznáme, odkazujú USA Talibanu

Prehovoril aj Biden: "Dali sme Afgancom všetky šance, aby si sami určili budúcnosť. Nemôžeme im dať aj vôľu bojovať za túto budúcnosť."

Lídri Talibanu sa už chystajú vládnuť.Lídri Talibanu sa už chystajú vládnuť. (Zdroj: TASR/AP)

WASHINGTON - Spojené štáty v pondelok oznámili, že vládu hnutia Taliban v Afganistane uznajú, len ak bude rešpektovať práva žien a bude sa držať bokom od extrémistických organizácií ako al-Káida. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

"Pokiaľ ide o náš postoj k akejkoľvek budúcej vláde v Afganistane, určite bude závisieť od krokov tej vlády. Bude závisieť od krokov Talibanu," povedal hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price novinárom, keď sa ho spýtali na uznanie vlády.

SkryťVypnúť reklamu

"Budúca afganská vláda, ktorá dodržiava základné práva svojho ľudu, ktorá neukrýva teroristov a ktorá chráni základné práva polovice svojich obyvateľov - teda žien a dievčat, to je vláda, s ktorou budeme môcť spolupracovať," dodal hovorca.

Povedal tiež, že vyjednávač USA o Afganistane Zalmay Khalilzad je stále v diplomatickom sídle Talibanu v Katare a že americkí predstavitelia vedú rozhovory s povstalcami z Talibanu v tomto štáte v Perzskom zálive.

Biden: Nemôžeme im dať vôľu bojovať za svoju budúcnosť

Americký prezident Joe Biden v pondelok počas svojho príhovoru k národu povedal, že Spojené štáty dali afganskej armáde "všetky šance" proti hnutiu Taliban.

Zdôraznil, že USA budú "v prípade potreby konať rýchlo" proti terorizmu v Afganistane. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

SkryťVypnúť reklamu

Šéf Bieleho domu dodal, že si "pevne stojí za rozhodnutím" stiahnuť americké sily z tejto blízkovýchodnej krajiny. Podľa jeho slov "budovanie národa" v Afganistane nebolo nikdy cieľom Američanov.

Biden zároveň pripustil, že kolaps afganskej vlády a postup radikálneho hnutia Taliban boli rýchlejšie, než očakával.

"Vždy som vám Američanom sľuboval, že k vám budem úprimný. Pravdou je, že sa toto odvíjalo rýchlejšie, než sme predpokladali. Dali sme im (Afgancom) všetky šance, aby si sami určili budúcnosť. Nemôžeme im dať aj vôľu bojovať za túto budúcnosť," povedal americký prezident.

Biden v príhovore z Bieleho domu tiež pohrozil "ničivou" reakciou, ak Taliban zaútočí na americké záujmy.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň prezident prisľúbil, že prístup k ženám a dievčatám v Afganistane za vlády fundamentalistického hnutia Taliban bude preňho prvoradou politickou otázkou.

"Budeme naďalej presadzovať základné práva afganského ľudu, žien a dievčat," uviedol Biden v príhovore, odvysielanom v televízii, po tom, čo Taliban prevzal moc v Afganistane.

Počet amerických vojakov vzrastie

Veliteľ amerických ozbrojených síl na Blízkom východe Kenneth McKenzie sa stretol s členmi vedenia radikálneho hnutia Taliban v Katare. V pondelok to potvrdilo americké ministerstvo obrany, na ktoré sa odvolala tlačová agentúra DPA.

McKenzie, šéf amerického centrálneho velenia, dal počas rozhovoru jasne najavo, že útok na amerických vojakov alebo narušenie evakuačnej operácie na letisku v Kábule by vyústili do silnej reakcie Spojených štátov. Uviedol to hovorca John Kirby.

SkryťVypnúť reklamu

Americká armáda má teraz na letisku v afganskom hlavnom meste Kábul približne 2500 vojakov, ktorí zaisťujú bezpečnosť počas evakuácie Američanov a tých Afgancov, ktorí pomáhali Spojeným štátom. Do niekoľkých dní sa tento počet vojakov zvýši na 6000.

Evakuácia prebieha po tom, čo fundamentalistické hnutie Taliban náhle a nečakane prevzalo moc v krajine. Na letisku v Kábule vznikol chaos, pretože tisíce Afgancov sa v panike snažili dostať do evakuačných lietadiel.

Vyčlenil 500 miliónov na pomoc utečencom

Americký prezident Joe Biden vyčlenil sumu 500 miliónov dolárov "na pomoc utečencom, migrantom, obetiam konfliktu a ďalším osobám, ohrozeným neočkávanou situáciou v Afganistane". V utorok o tom informovala tlačová agentúra DPA.

SkryťVypnúť reklamu

"Týmto stanovujem..., že pre národné záujmy je dôležité poskytnúť pomoc z Núdzového fondu USA pre utečencov a migrantov... vo výške nepresahujúcej 500 miliónov dolárov," uviedol Biden v správe adresovanej americkému ministrovi zahraničných vecí Antonymu Blinkenovi a zverejnenej Bielym domom.

Prezident v správe Blinkenovi napísal, že "je poverený predložiť toto rozhodnutie Kongresu".

Radikálne hnutie Taliban neočkávane prevzalo v nedeľu moc v Afganistane, čo mu uľahčilo aj stiahnutie amerických a ďalších zahraničných vojakov z krajiny. Náhle zmenená situácia však vyvolala paniku medzi Afgancami, ktorí sa masovo snažia ujsť z vlasti.

Taliban obsadil v nedeľu afganské hlavné mesto Kábul prekvapujúcu ľahko a zvrhol vládu, dve desaťročia vojensky podporovanú Spojenými štátmi a NATO. Túto podporu americký prezident Joe Biden ukončil.

SkryťVypnúť reklamu

Fundamentalistické islamské hnutie Taliban vládlo v krajine už v rokoch 1996-2001 a zaviedlo vtedy tvrdé pravidlá pre ženy. Napríklad zakázalo vzdelávanie dievčat.

Vládu Talibanu ukončila americká invázia, ktorá sa uskutočnila po teroristických útokoch na USA z 11. septembra 2001, spáchaných členmi teroristickej siete al-Káida. Tá mala v tom čase útočisko práve v Afganistane za vlády Talibanu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu