SME
Sobota, 13. august, 2022 | Meniny má Ľubomír

Bieloruskí pohraničníci prekročili litovské hranice, pretláčali tade migrantov

Od začiatku tohto roka spoločné hranice Litvy s Bieloruskom prekročilo viac ako 4000 migrantov; takmer 2800 z nich sú pritom Iračania.

Migranti v litovskom zadržiavacom tábore Rudninkai. 
Migranti v litovskom zadržiavacom tábore Rudninkai. (Zdroj: SITA/AP)

VILNIUS - Niekoľkí bieloruskí pohraničníci prekročili litovské hranice pri tom, ako do Litvy pretláčali desiatky migrantov. V utorok to uviedla litovská ministerka vnútra Agné Bilotaité, informovala agentúra AFP.

"Nemôžme tolerovať takú bezočivú provokáciu, ako keď dnes 12 bieloruských strážcov prekročilo hranice Litovskej republiky," uviedla Bilotaité.

Podľa ministerstva bieloruskí pohraničníci ozbrojení štítmi prekročili hranice na juhozápade krajiny v oblasti mesta Šalčininkai pritom, ako nútili 35 migrantov prejsť cez hranice. Podľa Vilniusu sa pohraničníci vrátili späť do Bieloruska až po opakovaných výzvach.

SkryťVypnúť reklamu

Litovská pohraničná služba tiež na sociálnych sieťach zverejnila videonahrávku tohto incidentu a upozornila, že video zverejnené bieloruskou stranu nezobrazuje, ako pohraničníci nútia migrantov prejsť hranice Litvy.

Počas podobného incidentu z minulého týždňa bezpečnostná kamera taktiež zachytila jedného bieloruského strážcu, ako nakrátko prekročil litovské hranice.

Litva už v júli vyhlásila pre nápor migrantov prichádzajúcich väčšinou z Blízkeho východu a Afriky núdzový stav, podobne ako minulý týždeň susedné Lotyšsko.

Vilnius aj Riga tvrdia, že bieloruský autoritatívny líder Alexandr Lukašenko zámerne podporuje nelegálnu migráciu do EÚ. Má to byť odveta za európske sankcie a za podporu bieloruskej opozície zo strany Litvy a Lotyšska.

Od začiatku tohto roka spoločné hranice Litvy s Bieloruskom prekročilo viac ako 4000 migrantov; takmer 2800 z nich sú pritom Iračania.

SkryťVypnúť reklamu

Nápor migrantov na hraniciach litovskú vládu viedol k rozhodnutiu postaviť 680 kilometrov dlhý plot s ostnatým drôtom pozdĺž bieloruských hraníc.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu