SME
Pondelok, 24. január, 2022 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Bieloruskí pohraničníci prekročili litovské hranice, pretláčali tade migrantov

Od začiatku tohto roka spoločné hranice Litvy s Bieloruskom prekročilo viac ako 4000 migrantov; takmer 2800 z nich sú pritom Iračania.

Migranti v litovskom zadržiavacom tábore Rudninkai. 
Migranti v litovskom zadržiavacom tábore Rudninkai. (Zdroj: SITA/AP)

VILNIUS - Niekoľkí bieloruskí pohraničníci prekročili litovské hranice pri tom, ako do Litvy pretláčali desiatky migrantov. V utorok to uviedla litovská ministerka vnútra Agné Bilotaité, informovala agentúra AFP.

"Nemôžme tolerovať takú bezočivú provokáciu, ako keď dnes 12 bieloruských strážcov prekročilo hranice Litovskej republiky," uviedla Bilotaité.

Podľa ministerstva bieloruskí pohraničníci ozbrojení štítmi prekročili hranice na juhozápade krajiny v oblasti mesta Šalčininkai pritom, ako nútili 35 migrantov prejsť cez hranice. Podľa Vilniusu sa pohraničníci vrátili späť do Bieloruska až po opakovaných výzvach.

Skryť Vypnúť reklamu

Litovská pohraničná služba tiež na sociálnych sieťach zverejnila videonahrávku tohto incidentu a upozornila, že video zverejnené bieloruskou stranu nezobrazuje, ako pohraničníci nútia migrantov prejsť hranice Litvy.

Počas podobného incidentu z minulého týždňa bezpečnostná kamera taktiež zachytila jedného bieloruského strážcu, ako nakrátko prekročil litovské hranice.

Litva už v júli vyhlásila pre nápor migrantov prichádzajúcich väčšinou z Blízkeho východu a Afriky núdzový stav, podobne ako minulý týždeň susedné Lotyšsko.

Vilnius aj Riga tvrdia, že bieloruský autoritatívny líder Alexandr Lukašenko zámerne podporuje nelegálnu migráciu do EÚ. Má to byť odveta za európske sankcie a za podporu bieloruskej opozície zo strany Litvy a Lotyšska.

Od začiatku tohto roka spoločné hranice Litvy s Bieloruskom prekročilo viac ako 4000 migrantov; takmer 2800 z nich sú pritom Iračania.

Skryť Vypnúť reklamu

Nápor migrantov na hraniciach litovskú vládu viedol k rozhodnutiu postaviť 680 kilometrov dlhý plot s ostnatým drôtom pozdĺž bieloruských hraníc.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Arcibiskup Ján Babjak udelil nižšie svätenia.

Ocenil, že sa nehanbili priznať k svojej viere.


kW 20. jan
Ruský prezident Vladimir Putin.

Chce, aby USA odstránili z Európy svoj jadrový dáždnik a umožnili Rusku obnoviť svoju sféru vplyvu vo východnej Európe ako za sovietskej éry.


cs.gatestoneinstitute.org 20. jan
Povoľte šatky! Žiadali študentky na marcovej demonštrácii v Istanbule. Ústavný súd im nevyhovel.

Nosiť nápadné náboženské symboly je zakázané.


TASR 19. jan
Michal Šimečka

Europoslanec sa stal prvým slovenským podpredsedom EP. Získal 494 hlasov.


SITA 19. jan
Skryť Zatvoriť reklamu