SME
Nedeľa, 29. máj, 2022 | Meniny má Vilma

Očkovacia lotéria: Pellegrini hovorí o hanbe, OĽaNO o úspechu

Pellegrini uviedol, že ľudia sa z očkovacej lotérie smejú, sú pohoršení a zhrození. Dojčan hovorí, že hanbou je Pellegriniho charakter.

Minister financií Igor Matovič pri predstavovaní lotérie.Minister financií Igor Matovič pri predstavovaní lotérie. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Napriek mnohým výhradám technického prevedenia televíznej súťaže si koaličné OĽANO myslí, že projekt očkovacej lotérie je úspešný, o čom hovoria aj čísla novoregistrovaných súťažiacich po odvysielaní prvej časti žrebovania.

Uviedol to Peter Dojčan z mediálneho tímu OĽANO v reakcii na žiadosť mimoparlamentnej strany Hlas-SD, aby minister financií Igor Matovič (OĽANO) zrušil očkovaciu lotériu a aby minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽANO) zverejňoval komplexnejšie dáta o chorých na COVID-19.

SkryťVypnúť reklamu

"Ide o podporný motivačný nástroj (lotéria), ktorým chceme prispieť k rýchlejšiemu zaočkovaniu obyvateľstva, a teda ochrániť Slovensko pred zbytočnými úmrtiami, preťažovaním nemocníc, veľkými ekonomickými škodami a spoločenskou paralýzou," vymenoval Dojčan.

Dodal, že špeciálne od predstaviteľov "nového Smeru" by koaličné hnutie uvítalo, keby z pandémie nového koronavírusu konečne prestali robiť politiku a začali sa správať k Slovensku zodpovedne.

Hanba na hanbu

"Je to hanba na hanbu, ľudia sa z toho smejú, sú pohoršení a zhrození," okomentoval očkovaciu lotériu Pellegrini.

Samotná lotéria podľa neho vôbec neprispeje k zvýšeniu zaočkovanosti slovenského obyvateľstva, pretože žrebovanie pozerajú primárne tí, ktorí už vakcínu dostali.

SkryťVypnúť reklamu

"Zaočkovaný dokonca ani nemá motiváciu presviedčať ďalšieho, aby sa zaočkovať dal, pretože by si tým zhoršil šancu vyhrať," dodal Pellegrini.

Ak bude aj ďalšie žrebovanie fungovať ako to prvé, podľa expremiéra sú to iba peniaze daňových poplatníkov vyhodené "do luftu".

"Preto chcem vyzvať Igora Matoviča, aby okamžite zrušil celú očkovaciu lotériu a aby prostriedky, ktoré na to boli využité, alebo sú na to plánované v objeme viac ako 26 miliónov eur, boli použité v sektore zdravotníctva," vyhlásil Pellegrini a dodal, že počas pandémie bolo zanedbané veľké množstvo vyšetrení, operácií a liečení.

Napríklad nie všetkým onkologickým pacientom sa podľa neho dostane dostatok liekov.

Raši: Nech radšej zverejňujú dáta

Podpredseda strany a člen zdravotníckeho výboru Richard Raši uviedol, že Slovákov by k očkovaniu motivovali reálne dáta, o ktorých zverejňovanie ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO) aj oficiálne požiadal. Peňažná výhra podľa neho motivačne na ľudí nepôsobí.

SkryťVypnúť reklamu

"Ale myslím si, že keby sme sa dozvedeli pravdu o slovenských pacientoch, tak možno tieto informácie by sa mohli stať tým faktorom, kedy sa ľudia, ktorí sa zaočkovať dajú, tak urobia z vlastného presvedčenia a presviedčať budú aj iných," vyhlásil Raši.

Od Lengvarského Hlas-SD chce, aby každý deň podrobne zverejnili, koľkí z nakazených, hospitalizovaných či na prístrojoch sú zaočkovaní.

Tieto dáta podľa jeho slov zverejňujú všetky civilizované krajiny a neexistuje žiaden dôvod, prečo by zverejňované nemali byť. Navyše by takýto motivačný krok nestál Slovensko – na rozdiel od lotérie – nič.

Raši však tvrdí, že ich výzvy aj návrhy riešení ministerstvo ako aj celá vláda ignorujú.

Dojčan: Hanbou je Pellegriniho charakter

Dojčan zdôraznil, že "hanbou na hanbu" je podľa OĽANO Pellegriniho charakter. V jeden deň totiž nemá problém "podliezať antivaxerom", ako počas výtržností pred budovou parlamentu a druhý deň zase tvrdiť, že podľa neho nástroj na podporu očkovania nie je dostatočný.

SkryťVypnúť reklamu

"Správa sa teda presne tak, ako vždy – bezhodnotovo, kariéristicky, populisticky a podlo. Nehovoriac o tom, že slová o dofinancovaní zdravotníctva z úst pánov Pellegriniho a Rašiho znejú dosť bizarne, keďže dlhé roky asistovali rozkrádaniu zdravotníctva a decimovaniu zdravotníckeho personálu," uzavrel Dojčan.

Matovič prisľúbil riešenie problémov

Prvý priamy prenos žrebovania očkovacej prémie kritizovali aj ďalší politici, medzi nimi aj koaliční poslanci či mimoparlamentné strany. Matovič nateraz prisľúbil riešenie jedného z technických problémov, ktorý súvisel s oneskorením vysielania cez internet, doteraz však podrobnosti nepredstavil.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu