SME
Nedeľa, 19. september, 2021 | Meniny má KonštantínKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Talibanci vraždia aj príbuzných hľadaných. Obetiam odrezávajú kožu a lámu kosti

Ozbrojenci chodia od dverí k dverám, hľadajú bývalých spolupracovníkov krajín NATO a zvrhnutej afganskej vlády a vyhrážajú sa ich rodinným príslušníkom. Alebo ich rovno zavraždia

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: TASR/AP)

KÁBUL - Obavy, že Taliban bude na jednu stranu ukazovať prívetivú tvár, a na druhú splní tie najtemnejšie predpovede, sa napĺňajú.

Jeho ozbrojenci chodia od dverí k dverám, hľadajú bývalých spolupracovníkov krajín NATO a zvrhnutej afganskej vlády a vyhrážajú sa ich rodinným príslušníkom. Alebo ich rovno zavraždia, píše server idnes.cz.

Najbežnejšou formou je, že obete jednoducho zastrelia, alebo obesia. Stalo sa to napríklad trom vysoko postaveným dôstojníkom afganskej armády, uvádza napríklad americká televízia Fox News.

Skryť Vypnúť reklamu

Kým talibanskí predáci verejne sľubovali všeobecnú amnestiu, ozbrojenci vojakov vytiahli z ich domov a popravili na verejnom priestranstve.

Množia sa aj svedectvá, že pred smrťou ľudí sadisticky mučia. Podľa organizácie Amnesty International sa to stalo napríklad v prípade príslušníkov etnickej menšiny Hazara, ktorú Talibanci dlhodobo prenasledujú.

Rozrezať a lámať

V provincii Ghazní zabili ozbrojenci deväť mužov. Šesť ich zastrelili, troch umučili na smrť. Jedného tak, že ho postupne udusili jeho vlastnou šatkou a pomaly mu odrezávali kožu a svalstvo na pažiach.

Ďalšiemu lámali ruky a nohy a trhali vlasy.

Že sa vedia uspokojiť aj s vraždou príbuzného, ​​ukázal prípad zo západu Afganistanu. Zastrelili tam člena rodiny novinára pracujúceho pre nemeckú verejnoprávnu rozhlasovú a televíznu spoločnosť Deutsche Welle. Ďalší blízky novinárav bol pri útoku ťažko zranený.

Skryť Vypnúť reklamu

Deutsche Welle uviedla, že Talibanci na západe Afganistanu žurnalistu hľadali dom od domu, muž však pracuje v Nemecku.

"Ďalším príbuzným sa podarilo na poslednú chvíľu uniknúť a sú na úteku," doplnila.

Pátrajú organizovane

"Zabitie blízkeho príbuzného jedného z našich redaktorov Talibanom je neskutočne tragické a dokladá akútne nebezpečenstvo, v ktorom sa nachádzajú všetci naši pracovníci a ich rodiny v Afganistane. Taliban už zjavne v Kábule a tiež v provinciách vykonáva organizovanej pátranie po novinároch. Čas sa nám kráti! " vyhlásil šéf stanice Peter Limbourg.

Dodal, že Taliban v posledných dňoch a týždňoch prehľadal domy najmenej troch ďalších reportérov Deutsche Welle.

"Taliban zintenzívňuje pátranie po všetkých jedincoch a spolupracovníkoch minulého režimu, a keď sa im to nepodarí, zameriavajú sa na ich rodiny, ktoré zatýkajú a trestajú podľa svojej výklad práva šaría," uvádza čerstvá správa nórskej organizácie, ktorá spracováva spravodajské informácie pre OSN.

Skryť Vypnúť reklamu

"Vo zvlášť veľkom ohrození sú jedinci v ústredných pozíciách v armáde, polícii a vyšetrovacích jednotkách," pokračuje dokument.

Taliban si podľa nórskych expertov vedie zoznam ľudí, ktoré sa snažia nájsť. Podľa šéfa organizácie, ktorá správu vypracovala, je pritom každý človek v registri vo veľkom nebezpečenstve, pretože nie je vylúčené ani to, že Talibanci začnú ľudí hromadne popravovať.

Hnutie pritom od dobytia zeme sľubuje, že sa nikomu nebude mstiť. Vyhlasovalo, že si povstalci nechcú vytvoriť žiadnych vonkajších alebo vnútorných nepriateľov. Sľúbilo tiež amnestiu pre všetkých členov bezpečnostných zložiek bývalého režimu i tých, ktorí spolupracovali s cudzími mocnosťami.

Rad západných expertov a politikov sa však obáva, že sa ich postoje príliš nezmenili od 90. rokov minulého storočia, keď viedli v Afganistane represívny islamistický režim.

Skryť Vypnúť reklamu

Americký prezident Joe Biden vyhlásil, že sa podľa neho povstalci za posledných 20 rokov nezmenili.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Prokremeľská strana Jednotné Rusko si v Dume zrejme zachová dominantné postavenie, ale niektoré prognózy naznačujú, že by mohla stratiť dvojtretinovú väčšinu, ktorá je potrebná na zmeny v ústave.


TASR 1 h
Polícia na mieste razie.

Vyhlásil tak po zmarení možného útoku na synagógu v západonemeckom meste Hagen. Do väzby vzali 16-ročného Sýrčana, ktorý je podozrivý z prípravy závažného aktu násilia ohrozujúceho štát.


TASR 2 h
Hayley Arceneaux, Jared Isaacman,  Sian Proctor a Chris Sembroski.

Túto výlučne civilnú posádku dopravila do vesmíru americká spoločnosť SpaceX. Ako prvá obletela Zem bez profesionálneho astronauta.


TASR 2 h
Pápež František.

Vo videoodkaze účastníkom konferencie biskupov o ochrane detí hlava katolíckej cirkvi uviedla, že slova o ľútosti sa musia premeniť na konkrétne činy.


SITA/AP a 1 ďalší 17 h
Skryť Zatvoriť reklamu