SME
Sobota, 28. máj, 2022 | Meniny má Viliam

Merkelová s Putinom diskutovali o nemecko-ruských vzťahoch i ďalších problémoch

Merkelová, ktorá vyrastala v komunistickom východnom Nemecku a hovorí plynule po rusky, vždy zdôrazňovala, že vzťahy s Ruskom sa dajú zlepšiť iba dialógom.

Merkelová sa s Putinom vie dohovoriť, kancelárka hovorí rusky plynuloMerkelová sa s Putinom vie dohovoriť, kancelárka hovorí rusky plynulo (Zdroj: SITA)

MOSKVA - Nemecká kancelárka Angela Merkelová v piatok pricestovala do Ruska, aby s tamojším prezidentom Vladimirom Putinom diskutovala o viacerých otázkach.

Jej návšteva sa udiala v čase, keď sa blíži koniec jej takmer 16-ročného pôsobenia vo funkcii kancelárky.

Merkelová napriek rozdielnym postojom k mnohým problémom dlhé roky udržiava úzke kontakty s Putinom, ktorý sa pri moci drží viac ako dve desaťročia. Samotný šéf Kremľa privítal Merkelovú s kyticou.

„Aj keď dnes určite máme hlboké rozdiely, zhovárame sa spolu - a to by sa malo diať aj naďalej,“ vyhlásila 67-ročná rodáčka z Hamburgu po tom, ako sa zvítala s Putinom.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa nemeckej kancelárky boli súčasťou piatkových rozhovorov bilaterálne a obchodné vzťahy Nemecka s Ruskom i situácia v Líbyi, Afganistane či na východe Ukrajiny.

Putin počas stretnutia poukázal na dôležitosť vzťahov medzi Moskvou a Berlínom a vyzdvihol Merkelovej úlohu pri ich rozvoji.

„Nemecko je jedným z našich kľúčových partnerov v Európe i na svete, a to vďaka vášmu úsiliu v ostatných 16 rokoch,“ uviedol.

Merkelová, ktorá vyrastala v komunistickom východnom Nemecku a hovorí plynule po rusky, vždy zdôrazňovala, že vzťahy s Ruskom sa dajú zlepšiť iba dialógom.

Na druhej strane, Putin v 80. rokoch minulého storočia slúžil ako dôstojník sovietskej tajnej služby KGB vo východnom Nemecku a rozpráva plynule po nemecky.

Merkelová a Putin sa v piatok rozprávali o spomenutej situácii na východe Ukrajiny. Práve Nemecko spolu s Francúzskom sa snažia pomôcť sprostredkovať mierové urovnanie sporu s cieľom ukončiť boje medzi ukrajinskými silami a separatistami podporovanými Ruskom, ktoré si od roku 2014 vyžiadali viac ako 14-tisíc obetí.

SkryťVypnúť reklamu

Merkelová má v pláne v nedeľu zavítať na Ukrajinu, aby sa stretla s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu