SME
Sobota, 28. máj, 2022 | Meniny má Viliam

Matovič sa obul do Mikasa: Takéto skreslené štatistiky k očkovanosti ľudí nepresvedčia

ÚVZ zverejnil, že za prvý polrok bolo z hospitalizovaných až 97 percent nezaočkovaných. Matovič oponuje, že prvé dva mesiace sa neočkovalo a ľudia predsa nežerú seno, aby uverili takej propagande

Matovič a Mikas.Matovič a Mikas. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Takmer 97 percent hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 bolo nezaočkovaných.

Štatistika sa týka obdobia od 1. januára do 31. júla 2021, vyplýva z informácií, ktoré zverejnil Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR na sociálnej sieti.

V sledovanom období evidoval Epidemiologický informačný systém na infekčných oddeleniach alebo na reprofilizovaných oddeleniach 16.117 hospitalizovaných.

"Pozitívnu očkovaciu anamnézu malo 508 hospitalizovaných, t. j. 3,1 percenta. Neočkovaných bolo 15 609 hospitalizovaných pacientov," podotkli hygienici.

SkryťVypnúť reklamu

Zdôraznili, že výskumy a aj národné štatistiky potvrdzujú, že sa očkovaním významne znižuje pravdepodobnosť infikovania sa ochorením COVID-19.

"V ojedinelých prípadoch síce môže dochádzať k infekcii aj u zaočkovaných osôb, no dáta dokazujú, že majú miernejší priebeh ochorenia a je len malá pravdepodobnosť, že plne očkované osoby budú hospitalizované v nemocnici," dodali.

Hygienici podotkli, že očkovaním sa napomáha aj ostatným pacientom s inými vážnymi chorobami.

"Ak zabránime preťaženiu zdravotného systému, pacienti sa dostanú k svojej prehliadke, vyšetreniu a potrebnej liečbe," doplnili s tým, že klinické skúšanie preukázalo vysokú účinnosť vakcín aj v prípade osôb, ktorým objektívne hrozí ťažký priebeh ochorenia COVID-19.

SkryťVypnúť reklamu

A to astmatikom, ľuďom s chronickým ochorením pľúc, cukrovkou, vysokým krvným tlakom, ochorením pečene či obezitou.

Tupá propaganda, odkazuje Matovič

Na informáciu zareagoval minister financií Igor Matovič nahnevaným statusom na sociálne sieti, v ktorom Mikasa ani úrad nešetril a údaje označil za tupú propagandu, ktorá svoj úspech stavia na predpoklade, že publikum je hlúpe.

"Bohužiaľ, takúto propagandu teraz vygeneroval Mikasov Úrad verejného zdravotníctva. Podsúvať ľuďom úmyselne takéto skreslené štatistiky, keď veľmi dobre vedia, že v januári či februári bolo gro z hospitalizácií a minimum zaočkovanosti, čo drasticky vplýva na výsledok - je hlúpe a neúctivé k ľuďom a pravde," napísal Matovič.

Tvrdí, že ak by nechcel Mikas ľudí klamať, tak by efektivitu očkovania počítal tak, že by efekt očkovania tzv. “vážil”, t.j. pri hospitalizáciách by zároveň bral do úvahy podiel zaočkovaných v čase nakazenia pacienta.

SkryťVypnúť reklamu

"Áno očkovanie výrazne pomáha a výrazne znižuje šancu ťažko ochorieť a zomrieť na Covid. Zároveň je pravdou, že očkovanie zďaleka nechráni o 96,9%, ako to podsúva ÚVZ. A najmä platí, že ak chceme pre očkovanie presvedčiť doteraz nezaočkovaných, nemôžeme si o nich myslieť, že žerú seno," nešetril tvrdými výrazmi minister financií.

Dodal, že uvedená štatistika by mala výpovednú hodnotu len za predpokladu, že počas celej doby by bola rovnaká zaočkovanosť + by mieru zaočkovanosti zverejnili.

"Reálnu efektivitu očkovania vie ÚVZ v pohode vypočítať, tak verme, že sa dožijeme aj fér dát," uzatvoril Matovič.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu