SME
Streda, 22. september, 2021 | Meniny má MóricKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Matovič sa obul do Mikasa: Takéto skreslené štatistiky k očkovanosti ľudí nepresvedčia

ÚVZ zverejnil, že za prvý polrok bolo z hospitalizovaných až 97 percent nezaočkovaných. Matovič oponuje, že prvé dva mesiace sa neočkovalo a ľudia predsa nežerú seno, aby uverili takej propagande

Matovič a Mikas.Matovič a Mikas. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Takmer 97 percent hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 bolo nezaočkovaných.

Štatistika sa týka obdobia od 1. januára do 31. júla 2021, vyplýva z informácií, ktoré zverejnil Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR na sociálnej sieti.

V sledovanom období evidoval Epidemiologický informačný systém na infekčných oddeleniach alebo na reprofilizovaných oddeleniach 16.117 hospitalizovaných.

"Pozitívnu očkovaciu anamnézu malo 508 hospitalizovaných, t. j. 3,1 percenta. Neočkovaných bolo 15 609 hospitalizovaných pacientov," podotkli hygienici.

Skryť Vypnúť reklamu

Zdôraznili, že výskumy a aj národné štatistiky potvrdzujú, že sa očkovaním významne znižuje pravdepodobnosť infikovania sa ochorením COVID-19.

"V ojedinelých prípadoch síce môže dochádzať k infekcii aj u zaočkovaných osôb, no dáta dokazujú, že majú miernejší priebeh ochorenia a je len malá pravdepodobnosť, že plne očkované osoby budú hospitalizované v nemocnici," dodali.

Hygienici podotkli, že očkovaním sa napomáha aj ostatným pacientom s inými vážnymi chorobami.

"Ak zabránime preťaženiu zdravotného systému, pacienti sa dostanú k svojej prehliadke, vyšetreniu a potrebnej liečbe," doplnili s tým, že klinické skúšanie preukázalo vysokú účinnosť vakcín aj v prípade osôb, ktorým objektívne hrozí ťažký priebeh ochorenia COVID-19.

Skryť Vypnúť reklamu

A to astmatikom, ľuďom s chronickým ochorením pľúc, cukrovkou, vysokým krvným tlakom, ochorením pečene či obezitou.

Tupá propaganda, odkazuje Matovič

Na informáciu zareagoval minister financií Igor Matovič nahnevaným statusom na sociálne sieti, v ktorom Mikasa ani úrad nešetril a údaje označil za tupú propagandu, ktorá svoj úspech stavia na predpoklade, že publikum je hlúpe.

"Bohužiaľ, takúto propagandu teraz vygeneroval Mikasov Úrad verejného zdravotníctva. Podsúvať ľuďom úmyselne takéto skreslené štatistiky, keď veľmi dobre vedia, že v januári či februári bolo gro z hospitalizácií a minimum zaočkovanosti, čo drasticky vplýva na výsledok - je hlúpe a neúctivé k ľuďom a pravde," napísal Matovič.

Tvrdí, že ak by nechcel Mikas ľudí klamať, tak by efektivitu očkovania počítal tak, že by efekt očkovania tzv. “vážil”, t.j. pri hospitalizáciách by zároveň bral do úvahy podiel zaočkovaných v čase nakazenia pacienta.

Skryť Vypnúť reklamu

"Áno očkovanie výrazne pomáha a výrazne znižuje šancu ťažko ochorieť a zomrieť na Covid. Zároveň je pravdou, že očkovanie zďaleka nechráni o 96,9%, ako to podsúva ÚVZ. A najmä platí, že ak chceme pre očkovanie presvedčiť doteraz nezaočkovaných, nemôžeme si o nich myslieť, že žerú seno," nešetril tvrdými výrazmi minister financií.

Dodal, že uvedená štatistika by mala výpovednú hodnotu len za predpokladu, že počas celej doby by bola rovnaká zaočkovanosť + by mieru zaočkovanosti zverejnili.

"Reálnu efektivitu očkovania vie ÚVZ v pohode vypočítať, tak verme, že sa dožijeme aj fér dát," uzatvoril Matovič.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Covid automat platný od pondelka 27. septembra.

Najviac okresov sa zafarbí do červena, bordových bude päť.


TASR 6 h
Sviečky a kvety pred čerpacou stanicou v meste Idar-Oberstein.

Podozrivý sa počas vyšetrovania vyjadril, že opatrenia proti koronavírusu odmieta. Popierači opatrení vrahovi fandia, politici sú zhrození.


SITA/AP a 1 ďalší 6 h
V nemocnici sa naplno rozbieha testovanie.

Prvú dávku vakcíny uplynulý deň dostalo 2 703 Slovákov.


SITA 9 h
Ruské voľby sprevádzajú aj volebné podvody.

V Štátnej dume, dolnej komore parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 kresiel


TASR 14 h
Skryť Zatvoriť reklamu