SME
Nedeľa, 19. september, 2021 | Meniny má KonštantínKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Putin varuje Taliban: Z Afganistanu sa nesmú dostať teroristi prezlečení za utečencov

„Je potrebné zastaviť nezodpovedné úsilie USA presadzovať svoje vlastné hodnoty a pokúšať sa vybudovať demokraciu v iných krajinách bez ohľadu na historické, etnické a náboženské problémy a pri ignorovaní tradícií iných ľudí.“

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a ruský prezident Vladimír Putin na stretnutí v Kremli.Nemecká kancelárka Angela Merkelová a ruský prezident Vladimír Putin na stretnutí v Kremli. (Zdroj: TASR/AP)

MOSKVA - Prezident Ruskej federácie Vladimir Putin varoval Taliban pred rozširovaním svojho vplyvu mimo Afganistanu.

Šéf Kremľa to povedal v piatok na tlačovej konferencii po rokovaní s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Informovala o tom agentúra DPA.

"Taliban nesmie prekročiť hranice krajiny... Z Afganistanu sa nemôžu dostať teroristi, ktorí sú prezlečení za utečencov," vyhlásil Putin.

Putin zároveň ostro skritizoval Spojené štáty a ich spojencov v súvislosti s pôsobením v Afganistane.

Skryť Vypnúť reklamu

Šéf Kremľa uviedol, že rýchly postup Talibanu a prevzatie moci nad Afganistanom dokazuje zbytočnosť západného úsilia presadzovať vlastnú víziu demokracie.

„Je potrebné zastaviť nezodpovedné úsilie USA presadzovať svoje vlastné hodnoty na ostatných a pokúšať sa vybudovať demokraciu v iných krajinách bez ohľadu na historické, etnické a náboženské problémy a pri úplnom ignorovaní tradícií iných ľudí,“ povedal Putin.

Skonštatoval, že Rusi dobre poznajú Afganistan a sú presvedčení o tom, že je „kontraproduktívne pokúšať sa presadzovať formy vlády a spoločenského života“, ktoré sú tejto krajine cudzie.

Táto poznámka bola zjavným odkazom na 10-ročnú sovietsku intervenciu v Afganistane, ktorá sa skončila stiahnutím vojsk ZSSR v roku 1989.

"Toto je teraz realita, od ktorej sa musíme odraziť. Musíme zabrániť tomu, aby afganský štát skolaboval," uviedol.

Skryť Vypnúť reklamu

Pre nemeckú kancelárku je v tejto chvíli prvoradé z Afganistanu do Nemecka evakuovať čo najviac ľudí, ktorí pomáhali západným spojencom počas 20 rokov trvajúcej misie v Afganistane.

"Je veľmi frustrujúce vidieť, ako sa Taliban vrátil a ovládol krajinu," povedala Angela Merkelová. Podľa nej sa však Západu za dve desaťročia podarilo odvrátiť "akútnu hrozbu terorizmu pochádzajúceho z Afganistanu".

Zároveň pripustila, že s militantným hnutím sa "budeme musieť pokúsiť porozprávať".

Agentúra AFP v tejto súvislosti napísala, že Moskva je v súvislosti so situáciou v Afganistane mierne optimistická a snaží sa nadviazať styky s talibmi v snahe zabrániť nestabilite, ktorá by sa mohla rozšíriť do susedných štátov.

Skryť Vypnúť reklamu

Kremeľ v uplynulých rokoch nadviazal rozhovory s predstaviteľmi militantného hnutia a niekoľkokrát ich hostil v Moskve. Naposledy sa tak stalo minulý mesiac.

Putin vzal na vedomie sľub Talibanu zachovať verejný poriadok, chrániť civilistov a zahraničné diplomatické misie.

Nehovoril o šíriacich sa správach týkajúcich sa zverstiev tohto hnutia, ktorých sa dopúšťa v dôsledku prevzatia moci.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Prokremeľská strana Jednotné Rusko si v Dume zrejme zachová dominantné postavenie, ale niektoré prognózy naznačujú, že by mohla stratiť dvojtretinovú väčšinu, ktorá je potrebná na zmeny v ústave.


TASR 3 h
Polícia na mieste razie.

Vyhlásil tak po zmarení možného útoku na synagógu v západonemeckom meste Hagen. Do väzby vzali 16-ročného Sýrčana, ktorý je podozrivý z prípravy závažného aktu násilia ohrozujúceho štát.


TASR 3 h
Hayley Arceneaux, Jared Isaacman,  Sian Proctor a Chris Sembroski.

Túto výlučne civilnú posádku dopravila do vesmíru americká spoločnosť SpaceX. Ako prvá obletela Zem bez profesionálneho astronauta.


TASR 3 h
Pápež František.

Vo videoodkaze účastníkom konferencie biskupov o ochrane detí hlava katolíckej cirkvi uviedla, že slova o ľútosti sa musia premeniť na konkrétne činy.


SITA/AP a 1 ďalší 18 h
Skryť Zatvoriť reklamu