SME
Streda, 30. november, 2022 | Meniny má Ondrej, Andrej

Muskov robot vezme ľuďom nudnú prácu. Budú mu schopní utiecť, uisťuje

Pred pár rokmi hovoril Musk o umelej inteligencii ako o najväčšej hrozbe pre ľudstvo. Teraz predstavuje robota, ktorý má merať zhruba 173 cm a vážiť 57 kg. Namiesto hlavy bude mať obrazovku pre užitočné informácie a bude schopný bežať rýchlosťou osem kilometrov za hodinu.

Muskov robot.Muskov robot. (Zdroj: Twitter Tesla)

LOS ANGELES - Americký výrobca elektrických áut Tesla zrejme budúci rok predstaví prototyp humanoidného robota nazvaného Tesla Bot.

Určený má byť pre nebezpečnú, opakujúce sa alebo nudnú prácu, ktorú ľudia nerobia radi, píše server echo24.cz.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Oznámil to generálny riaditeľ spoločnosti Elon Musk na špeciálnej akcii spoločnosti venovanej umelej inteligencii nazvanej AI Day.

Na pódiu vedľa Muska vystúpil "prototyp" robota, čo bol len človek vo futuristickom kostýme, tancujúci na elektronickú hudbu.

SkryťVypnúť reklamu

Robot má merať zhruba 173 cm a vážiť 57 kg. Bude schopný zvládnuť práce od pripevňovanie skrutiek na aute pomocou kľúča po vyzdvihovanie nákupe v obchodoch, povedal Musk.

Podľa neho má mať "zásadný prínos pre ekonomiku", pretože pomôže riešiť nedostatok pracovných síl, a je dôležité vyrobiť stroj tak, aby nebol "superdrahý".

Robot má zatiaľ kódové označenie Optimus. Je založený na rovnakých čipoch a senzoroch, ktoré používajú samoriadiace funkcie vozov Tesla.

Namiesto hlavy bude mať obrazovku pre užitočné informácie, povedal Musk. Bude schopný uniesť 20 kg, zdvihnúť 65 kg, a bude schopný bežať rýchlosťou osem km/ hod.

Musk verejnosť uistil, že robot bude navrhnutý tak, aby "bol priateľský". Zároveň odvrátil obavy z nadvlády umelej inteligencie a robotov inšpirovaných filmami ako Terminátor, keď oznámil, že by Tesla Bot nemal byť natoľko fyzicky silný, aby človeka premohol, a že mu ľudia budú schopní utiecť.

SkryťVypnúť reklamu

Musk sám pritom len pred pár rokmi označil umelú inteligenciu za "najväčšiu hrozbu, ktorej ako civilizácia čelíme".

AI Day, teda deň umelej inteligencie, je séria technologických prednášok organizovaných spoločnosťou Tesla s cieľom získať nové talenty.

Spravodajský sever CNBC upozornil, že Tesla Bot je príkladom Muskovho obľúbeného okázalého vystupovania, pri ktorom oznamuje, že Tesla pracuje na zaujímavých produktoch plánovaných na roky dopredu, aby povzbudil svojich priaznivcov, vrátane zamestnancov, zákazníkov a investorov.

Často sa však jeho plány neuskutočnia v oznámenom termíne.

Napríklad v apríli 2019 Musk uviedol, že firma bude mať v roku 2020 na cestách jeden milión autonómnych vozov robotaxi, tie však zatiaľ nikde k videniu nie sú.

SkryťVypnúť reklamu

V októbri 2016 Musk predviedol na akcii produkt nazvaný Solar Roof, ukázalo sa však, že vystavené solárne strešné tašky sú len konceptom.

Načítavam video...

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu