SME
Streda, 22. september, 2021 | Meniny má MóricKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

USA ako prvá krajina definitívne schválili vakcínu Pfizer/BioNTech

Očakáva sa, že toto rozhodnutie podnieti verejné i súkromné inštitúcie v USA, aby od svojich zamestnancov a klientov začali vyžadovať potvrdenie o očkovaní.

Ampulka s vakcínou od spoločnosti Pfizer. Ampulka s vakcínou od spoločnosti Pfizer. (Zdroj: TASR/AP)

WASHINGTON - Spojené štáty v pondelok ako prvá krajina sveta definitívne schválili proticovidovú vakcínu od konzorcia Pfizer/BioNTech, ktorá bola doteraz schválená len pre núdzové použitie.

Oznámil to americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA), ktorý cituje agentúra AP.

Ako približuje stanica CNN, vakcína je týmto rozhodnutím definitívne schválená na použitie pre osoby, ktoré dovŕšili vek 16 rokov.

Pre 12 až 15 ročných bude aj naďalej schválená len pre núdzové použitie.

Očakáva sa, že toto rozhodnutie podnieti verejné i súkromné inštitúcie v USA, aby od svojich zamestnancov a klientov začali vyžadovať potvrdenie o očkovaní, analyzuje agentúra AFP.

Skryť Vypnúť reklamu

Napríklad americká armáda už skôr avizovala, že povinné očkovanie zavedie hneď, ako bude vakcína definitívne odsúhlasená.

"Schválenie tejto vakcíny FDA je dôležitým medzníkom v čase, keď stále bojujeme proti pandémii COVID-19," povedala šéfka tohto regulačného orgánu Janet Woodcocková.

"Aj keď milióny ľudí už bezpečne dostali vakcíny proti Covid-19, uvedomujeme si, že u niektorých môže schválenie vakcíny FDA teraz vzbudiť väčšiu dôveru v očkovanie," dodala.

Definitívne schválenie očkovacej látky je založené na aktualizovaných údajoch z klinických testov, ako aj na dlhodobom monitorovaní bezpečnosti a účinnosti vakcíny u viac ako 40 000 ľudí, približuje AFP.

Núdzovo schválené liečivá alebo vakcíny môžu byť používané len počas trvanie stavu núdze, približuje CNN. Keď sa takýto stav skončí, skončí sa aj povolenie na používanie takto schválenej látky.

Skryť Vypnúť reklamu

Z viac než 170 miliónov ľudí, ktorí boli v USA doteraz zaočkovaní proti covidu, dostalo až 92 miliónov z nich práve vakcínu od konzorcia Pfizer/BioNTech, pripomína CNN.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Covid automat platný od pondelka 27. septembra.

Najviac okresov sa zafarbí do červena, bordových bude päť.


TASR 7 h
Sviečky a kvety pred čerpacou stanicou v meste Idar-Oberstein.

Podozrivý sa počas vyšetrovania vyjadril, že opatrenia proti koronavírusu odmieta. Popierači opatrení vrahovi fandia, politici sú zhrození.


SITA/AP a 1 ďalší 7 h
V nemocnici sa naplno rozbieha testovanie.

Prvú dávku vakcíny uplynulý deň dostalo 2 703 Slovákov.


SITA 10 h
Ruské voľby sprevádzajú aj volebné podvody.

V Štátnej dume, dolnej komore parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 kresiel


TASR 15 h
Skryť Zatvoriť reklamu