SME
Sobota, 28. máj, 2022 | Meniny má Viliam

Čas odísť z Európskej únie, odpálili bombu Maďari. V Nemecku to vyvolalo znepokojenie

"Naše cesty sa rozišli, pretože Západ sa teraz vedome rozchádza s kresťanskou morálkou a hodnotami. Namiesto toho sa pokúša vybudovať kozmopolitnú svetovú spoločnosť bez tváre," píše sa v komentári hlavného maďarského denníka.

Viktor Orbán.Viktor Orbán. (Zdroj: SITA)

BUDAPEŠŤ - V Maďarsku podľa všetkého odštartovala vážna diskusia o tom, či by nebolo lepšie opustiť Európsku úniu.

Štartovým výstrelom sa stal článok v jednom z najväčších maďarských denníkov Magyar Nemzet, ktorý býva niekedy označovaný ako oficiálne vládne médium, v ktorom vláda Viktora Orbána často načrtáva vlastný program.

"Je čas začať hovoriť o huxite," znie titulok komentára denníka Magyar Nemzet, píše server mix24.cz.

Ak by táto téma pritom v spoločnosti nerezonovala, ťažko by vyvolala tak masívnu odozvu. Článkom sa začali zaoberať prakticky všetky médiá v krajine, či už provládne či opozičné.

SkryťVypnúť reklamu

"Nastal čas, aby sme vážne zvážili možnosti nášho vystúpenia z únie štátov, ktorá má tisíc krvácajúcich rán, prejavuje imperiálne znaky a chová sa neuveriteľne arogantne voči krajinám strednej a východnej Európy," je možné si prečítať v oficiálnej anglickej verzii textu.

"Naše cesty sa rozišli, pretože Západ sa teraz vedome rozchádza s kresťanskou morálkou a hodnotami. Namiesto toho sa pokúša vybudovať kozmopolitnú svetovú spoločnosť bez tváre, ktorá je založená na nekonečnom potešení a sebadeštrukcii jednotlivca. Oproti tomu my Maďari, Poliaci a ľudia zo strednej a východnej Európy sa držíme svojich kultúrnych a náboženských základov."

So znepokojením hľadia na tieto slová inde v Európe, najmä v Nemecku. Tamojšia verejnoprávna stanica Deutsche Welle už sa témou tiež zaoberala. Hosťom na jej vlnách bol budapeštiansky politológ Peter Krenko, podľa ktorého nie je vystúpenie z EÚ v Orbánovom záujme, čo ale neznamená, že nepôjde až na hranu kvôli tomu, aby občanov svojej krajiny voči Európskej únii popudil.

SkryťVypnúť reklamu

"Chce obrátiť verejnú mienku proti EÚ s cieľom vydierať Brusel možným huxitom," uviedol Krenko.

"Stále častejšie hovorí o tom, že Maďarsko dostáva z EÚ málo peňazí. Tým naznačuje, že krajina nemôže získať ďalšie výhody z členstva v EÚ."

Faktom je, že Európska komisia Maďarsko vytrvalo kritizuje, a to ako za podkopávanie základov demokratického štátu, tak za to, že európske dotácie nejdú do širokej maďarskej ekonomiky, ale kasíruje ich skupina podnikateľov napojených na Viktora Orbána. Rad z nich s ním spájajú dokonca príbuzenské vzťahy.

Na druhej strane je tiež pravdou, že sa Európska únia rýchlo mení a nie všetkým je to po chuti. Pred pár týždňami odsúhlasila takzvaný "Green deal", ktorého cieľom je v nasledujúcich desaťročiach úplne premeniť európsku ekonomiku.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem toho sa v EÚ čoraz viac presadzujú progresivistické myšlienky namiesto konzervatívnych. Viktor Orbán pritom už pred mnohými rokmi vyhlásil boj takzvanému liberálnemu štátu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu