SME
Streda, 22. september, 2021 | Meniny má MóricKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Čas odísť z Európskej únie, odpálili bombu Maďari. V Nemecku to vyvolalo znepokojenie

"Naše cesty sa rozišli, pretože Západ sa teraz vedome rozchádza s kresťanskou morálkou a hodnotami. Namiesto toho sa pokúša vybudovať kozmopolitnú svetovú spoločnosť bez tváre," píše sa v komentári hlavného maďarského denníka.

Viktor Orbán.Viktor Orbán. (Zdroj: SITA)

BUDAPEŠŤ - V Maďarsku podľa všetkého odštartovala vážna diskusia o tom, či by nebolo lepšie opustiť Európsku úniu.

Štartovým výstrelom sa stal článok v jednom z najväčších maďarských denníkov Magyar Nemzet, ktorý býva niekedy označovaný ako oficiálne vládne médium, v ktorom vláda Viktora Orbána často načrtáva vlastný program.

"Je čas začať hovoriť o huxite," znie titulok komentára denníka Magyar Nemzet, píše server mix24.cz.

Ak by táto téma pritom v spoločnosti nerezonovala, ťažko by vyvolala tak masívnu odozvu. Článkom sa začali zaoberať prakticky všetky médiá v krajine, či už provládne či opozičné.

Skryť Vypnúť reklamu

"Nastal čas, aby sme vážne zvážili možnosti nášho vystúpenia z únie štátov, ktorá má tisíc krvácajúcich rán, prejavuje imperiálne znaky a chová sa neuveriteľne arogantne voči krajinám strednej a východnej Európy," je možné si prečítať v oficiálnej anglickej verzii textu.

"Naše cesty sa rozišli, pretože Západ sa teraz vedome rozchádza s kresťanskou morálkou a hodnotami. Namiesto toho sa pokúša vybudovať kozmopolitnú svetovú spoločnosť bez tváre, ktorá je založená na nekonečnom potešení a sebadeštrukcii jednotlivca. Oproti tomu my Maďari, Poliaci a ľudia zo strednej a východnej Európy sa držíme svojich kultúrnych a náboženských základov."

So znepokojením hľadia na tieto slová inde v Európe, najmä v Nemecku. Tamojšia verejnoprávna stanica Deutsche Welle už sa témou tiež zaoberala. Hosťom na jej vlnách bol budapeštiansky politológ Peter Krenko, podľa ktorého nie je vystúpenie z EÚ v Orbánovom záujme, čo ale neznamená, že nepôjde až na hranu kvôli tomu, aby občanov svojej krajiny voči Európskej únii popudil.

Skryť Vypnúť reklamu

"Chce obrátiť verejnú mienku proti EÚ s cieľom vydierať Brusel možným huxitom," uviedol Krenko.

"Stále častejšie hovorí o tom, že Maďarsko dostáva z EÚ málo peňazí. Tým naznačuje, že krajina nemôže získať ďalšie výhody z členstva v EÚ."

Faktom je, že Európska komisia Maďarsko vytrvalo kritizuje, a to ako za podkopávanie základov demokratického štátu, tak za to, že európske dotácie nejdú do širokej maďarskej ekonomiky, ale kasíruje ich skupina podnikateľov napojených na Viktora Orbána. Rad z nich s ním spájajú dokonca príbuzenské vzťahy.

Na druhej strane je tiež pravdou, že sa Európska únia rýchlo mení a nie všetkým je to po chuti. Pred pár týždňami odsúhlasila takzvaný "Green deal", ktorého cieľom je v nasledujúcich desaťročiach úplne premeniť európsku ekonomiku.

Skryť Vypnúť reklamu

Okrem toho sa v EÚ čoraz viac presadzujú progresivistické myšlienky namiesto konzervatívnych. Viktor Orbán pritom už pred mnohými rokmi vyhlásil boj takzvanému liberálnemu štátu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Covid automat platný od pondelka 27. septembra.

Najviac okresov sa zafarbí do červena, bordových bude päť.


TASR 6 h
Sviečky a kvety pred čerpacou stanicou v meste Idar-Oberstein.

Podozrivý sa počas vyšetrovania vyjadril, že opatrenia proti koronavírusu odmieta. Popierači opatrení vrahovi fandia, politici sú zhrození.


SITA/AP a 1 ďalší 6 h
V nemocnici sa naplno rozbieha testovanie.

Prvú dávku vakcíny uplynulý deň dostalo 2 703 Slovákov.


SITA 9 h
Ruské voľby sprevádzajú aj volebné podvody.

V Štátnej dume, dolnej komore parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 kresiel


TASR 14 h
Skryť Zatvoriť reklamu