SME
Nedeľa, 19. september, 2021 | Meniny má KonštantínKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Francúzska edícia Mein Kampfu sa stala nečakaným letným bestsellerom

Nie je to tak, ako to vyzerá. Kniha je z dvoch tretín tvorená sprievodným kritickým komentárom pôvodného Hitlerovho textu. Vydanie podporili aj židovské organizácie, proti boli ľavicoví intelektuáli a politici.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

PARÍŽ - Francúzska edícia knihy nacistického vodcu Adolfa Hitlera Mein Kampf (Môj boj) sa stala prekvapujúcim bestsellerom tohtoročného leta.

Napriek vysokej cene, povesti a cieleným obmedzeniam pri predaji, píše server idnes.cz.

Proti knihe brojili ľavicoví politici a intelektuáli, jej komentované vydanie však podporili historici a židovské organizácie.

Nakladateľský dom Fayard sa rozhodol pre druhé vydanie potom, čo toho prvého sa len za dva mesiace predalo 10-tisíc kópií. A to aj za cenu 100 eur za knihu.

Skryť Vypnúť reklamu

Zväzok má asi 1000 strán, z ktorých tretinu zaberá pôvodný Hitlerov text a dve tretiny potom sprievodné kritické komentáre. Fayard ho pripravoval desať rokov.

Záujem o knihu bol predovšetkým online, podotýka denník The Times. Nakladateľ totiž vyzval kníhkupectvá, aby knihu nevystavovali na regáloch, a neposlal ju do nákupných centier a hypermarketov.

Požiadal tiež internetový obchod Amazon, aby zmenil svoj algoritmus a publikácia sa neobjavovala na liste bestsellerov.

Fayard ešte pred vydaním uviedol, že nechce na knihe zarábať. Všetky zisky preto venuje Nadácii Auschwitz-Birkenau.

Proti vydaniu knihy sa napriek tomu postavili ľavicoví politici, intelektuáli a publicisti. Obvinili Fayarda, že živí krajne pravicovú fascináciu Hitlerom a druhou svetovou vojnou.

Skryť Vypnúť reklamu

"Čomu prospeje, že viac ľudí bude poznať zločinecké blúznenie, ktoré (Mein Kampf) obsahuje," zasadzoval sa za zastavenie publikovania "Biblie nacizmu" líder ľavicového hnutia nepoddajné Francúzsko Jean-Luc Mélenchon.

Redakčná riaditeľka Fayardu Sophie Hoggová si silné predaje pochvaľuje ako "uznanie práce historikov". Je však sklamaná z malej ochoty univerzít zaradiť do svojich knižníc bezplatné výtlačky.

Historici a židovské organizácie podporili vydanie publikácie. Považujú ju za obranu proti hrubému pronacistickému prekladu, ktorý vo Francúzsku koluje a ktorý Mein Kampf predstavuje ako oveľa súdržnejšia dielo, než v skutočnosti je.

"Urobiť tento text elegantným je v mojich očiach zločin," vyhlásil prekladateľ Olivier Mannoni.

Skryť Vypnúť reklamu

Mein Kampf označuje za "hrozne zle napísanú" knihu. Vydavateľ chcel ťažkopádnosť a zmätenosť pôvodného vydania čitateľom sprostredkovať.

Vyšetrovatelia našli kópiu Hitlerovej knihy napríklad u Damiena Tarela, ktorý dal facku francúzskemu prezidentovi Emmanuel Macrona. Mladík sa prezentuje ako patriot, polícii povedal, že ho fascinuje vojna.

Hitler knihu spísal v rokoch 1924 až 1925, keď si vo väzení v bavorskom Landsbergu odpykával trest za protištátne povstania a snahu zvrhnúť ríšsku vládu počas takzvaného pivného puču v roku 1923. Vo Francúzsku Mein Kampf prvýkrát vyšiel v roku 1934.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Prokremeľská strana Jednotné Rusko si v Dume zrejme zachová dominantné postavenie, ale niektoré prognózy naznačujú, že by mohla stratiť dvojtretinovú väčšinu, ktorá je potrebná na zmeny v ústave.


TASR 2 h
Polícia na mieste razie.

Vyhlásil tak po zmarení možného útoku na synagógu v západonemeckom meste Hagen. Do väzby vzali 16-ročného Sýrčana, ktorý je podozrivý z prípravy závažného aktu násilia ohrozujúceho štát.


TASR 3 h
Hayley Arceneaux, Jared Isaacman,  Sian Proctor a Chris Sembroski.

Túto výlučne civilnú posádku dopravila do vesmíru americká spoločnosť SpaceX. Ako prvá obletela Zem bez profesionálneho astronauta.


TASR 3 h
Pápež František.

Vo videoodkaze účastníkom konferencie biskupov o ochrane detí hlava katolíckej cirkvi uviedla, že slova o ľútosti sa musia premeniť na konkrétne činy.


SITA/AP a 1 ďalší 18 h
Skryť Zatvoriť reklamu