SME
Sobota, 13. august, 2022 | Meniny má Ľubomír

Žilinka upratoval. Generálna prokuratúra zrušila obvinenia voči Haščákovi, Pčolinskému i Kollárovi

OĽaNO je znepokojené, Kolíková hovorí, že to spôsobuje nedôveryhodnosť inštitúcií.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka.Generálny prokurátor Maroš Žilinka. (Zdroj: SME/Marko Erd)

BRATISLAVA - Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka zrušil obvinenie voči finančníkovi Jaroslavovi Haščákovi, bývalému riaditeľovi kontrarozviedky SIS Ľubomírovi Arpášovi a voči Arpášovej manželke v súvislosti s kauzou Gorila.

Vyplýva to z vyjadrenia generálnej prokuratúry (GP).

Haščák čelil obvineniu pre zločin podplácania a obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Obvinenie Ľubomíra Arpáša sa týkalo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku a obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho manželka bola obvinená pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Generálny prokurátor zdôrazňuje, že stíhanie obvineného je možné len zo zákonných dôvodov a zákonným spôsobom.

Po preskúmaní veci sa stotožnil s názorom Najvyššieho súdu (NS) SR, že "orgánom činným v trestnom konaní sa v predmetnej veci nepodarilo zabezpečiť dôkazy v takom množstve a kvalite, ktoré by v tomto štádiu trestného konania umožňovali vyvodiť podozrenie v určitej rozumnej miere pravdepodobnosti, že obvinení sa skutkov tak, ako sú im kladené za vinu, dopustili".

Generálny prokurátor dospel tiež k záveru, že také dôkazy neboli zabezpečené ani po vydaní a právoplatnosti napadnutých uznesení, keďže výpovede svedkov neobsahujú žiadne relevantné skutočnosti, ktoré by dôvodnosť vzneseného obvinenia potvrdzovali.

SkryťVypnúť reklamu

Pri posudzovaní veci zohľadnil aj nálezy Ústavného súdu SR a rozsudok Európskeho súdu pre ľudské práva.

"V zhode so skutkovými a právnymi závermi NS SR generálny prokurátor konštatuje, že týmto právoplatným uznesením o vznesení obvinenia, bol porušený zákon v neprospech všetkých troch obvinených," doplnila hovorkyňa GP SR Jana Tökölyová.

Pčolinský má ísť na slobodu

Bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimír Pčolinský už nečelí obvineniam z prijímania úplatku a podplácania.

Generálna prokuratúra SR ich zrušila. V krátkej dobe má byť prepustený na slobodu, potvrdil Pčolinského obhajca Ondrej Urban, upozornili na to Aktuality.sk.

Obvineniam nečelí ani kontroverzný právnik Zoroslav Kollár, ktorý mal podľa obžaloby Pčolinskému dať úplatok 40-tisíc eur.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade exriaditeľa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského a podnikateľa a konkurzného právnika Zoroslava Kollára neboli splnené zákonné podmienky na trestné stíhanie, tvrdí to námestník generálneho prokurátora SR Jozef Kandera, ktorý im po preskúmaní stíhania zrušil obvinenia.

Vyplýva to zo stanoviska, ktoré poskytla hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Jana Tökölyová.

"Neboli splnené zákonné podmienky na trestné stíhanie oboch obvinených pre skutky, pre ktoré im bolo vznesené obvinenie, a to pre závažné procesné pochybenia a absenciu dôkazov, ktoré by dôvodnosť vzneseného obvinenia potvrdzovali," informovala hovorkyňa o záveroch námestníka Kanderu zastupujúceho generálneho prokurátora SR, ktorý z dôvodu zachovania nestrannosti vo veci nekoná.

SkryťVypnúť reklamu

Vladimírovi Pčolinskému námestník generálneho prokurátora zrušil obvinenia zo zneužívania právomoci verejného činiteľa, prijímania úplatku, ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti a podplácania. Zoroslav Kollár zároveň už viac nečelí obvineniu z podplácania.

"Anonymizované uznesenie námestníka generálneho prokurátora Slovenskej republiky, z ktorého vyplývajú podrobné dôvody rozhodnutia, bude uverejnené na webovom sídle Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky," dodala hovorkyňa.

OĽANO je znepokojené

Hnutie OĽANO je znepokojené hromadným rušením trestných stíhaní viacerých osôb obvinených z korupčnej činnosti.

Postup zo strany Generálnej prokuratúry (GP) SR považuje za neobvyklý, očakáva od nej dôkladné vysvetlenie svojich rozhodnutí, i informoval hovorca hnutia Matúš Bystriansky.

SkryťVypnúť reklamu

"Vnímame, že nádej občanov v nastolení právneho štátu a spravodlivosti môže byť týmito rozhodnutiami vážne naštrbená," upozorňuje OĽANO.

Očakáva preto, že generálna prokuratúra predstúpi pred verejnosť a svoje rozhodnutia dôkladne vysvetlí.

Podpredseda Národnej rady (NR) SR Gábor Grendel pripomenul slová generálneho prokurátora Maroša Žilinku pri svojom verejnom vypočúvaní.

"Povedal, že ak sa stane generálnym prokurátorom, chce zaviesť väčšiu otvorenosť. Aby prokurátori verejne komunikovali aj kontroverzné rozhodnutia. Dnes je ideálna príležitosť to ukázať aj skutkami," podotkol Grendel.

Kolíková: Spôsobuje to nedôveryhodnosť

Situácia po zrušení viacerých obvinení Generálnou prokuratúrou SR spôsobuje nedôveryhodnosť všetkých inštitúcií, od jednotlivých súdov cez špeciálnu prokuratúru až po generálnu prokuratúru.

SkryťVypnúť reklamu

Vyhlásila to vo svojom stanovisku ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) s tým, že sa dostávajú do konfliktu inštitúcie, ktoré sú teraz kľúčové pre obnovu dôvery ľudí v štát i v to, že zákon platí pre každého.

Na mieste podľa ministerky je aj diskusia o samotnom umožnení využiť ustanovenie §363 v Trestnom poriadku, a to bez toho, aby spochybňovala využitie tohto priestoru pre generálnu prokuratúru.

Kolíková rozumie, že jednotlivé orgány môžu mať v nejakom momente rozličný názor na danú vec. Považuje však za nešťastné, že v tomto momente došlo k eskalovaniu napätia medzi týmito orgánmi.

"Túto eskaláciu napätia nám fakticky umožňuje práve toto ustanovenie v práve. Bez toho, aby som to akokoľvek komentovala, či ten výsledok bol alebo nebol spravodlivý, čo ani neviem, pretože naozaj som v tejto veci spis nevidela," skonštatovala šéfka rezortu spravodlivosti.

SkryťVypnúť reklamu

K prípadu bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského ministerka uviedla, že je dôležité, aby vo všetkých trestných konaniach, ktoré sa týkajú týchto káuz, bol zrozumiteľný postup orgánov činných v trestnom konaní aj výsledky ich rozhodnutí vrátane rozhodnutí súdov.

"Je dôležité, aby v prípade, že danou vecou sa zaoberala či už generálna prokuratúra, špeciálna prokuratúra, Špecializovaný trestný súd, Najvyšší súd, dokonca aj Ústavný súd a je zjavné, že v danej veci majú odlišný právny názor, aby bolo veľmi zrozumiteľne zdôvodnené od toho orgánu, ktorý sa rozhodol zastaviť trestné stíhanie, prečo tak urobil. Osobitne ak tak urobil v momente, keď sa daná vec mala dostať na súd ako obžaloba," skonštatovala Kolíková.

SkryťVypnúť reklamu

Prípad finančníka Jaroslava Haščáka a spol. nechce dávať na rovnakú rovinu ako prípad Pčolinského.

"V prípade obvineného Haščáka sme tu mali aj rozdielny postup zo strany súdov, či už Špecializovaného trestného súdu a Najvyššieho súdu SR a áno, tu sa nám zjavne teraz dostal do konfliktu postoj špeciálnej a generálnej prokuratúry," skonštatovala.

Zároveň upozornila, že v tejto veci podala dovolanie, a teda videla dôvodnosť trestného stíhania.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu