SME
Nedeľa, 19. september, 2021 | Meniny má KonštantínKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Matka nesmie vidieť syna, pokiaľ nebude očkovaná, rozhodol súd. Po tlaku rozhodnutie zmenil

Pôvodne mal sudca riešiť alimenty, spýtal sa však aj na očkovanie. Argument, že jej lekári očkovanie neodporúčajú, neuznal. Neskôr svoje rozhodnutie zmenil a vo štvrtok sa z prípadu odvolal. Konať v prípade bude nový sudca.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Adobe Stock)

CHICAGO - Súd zakázal matke stýkať sa so synom, kým sa nenechá naočkovať.

Súdne konanie v Illinois v USA, ktoré malo pôvodne len urovnať spory ohľadom výživného a alimentov rozvedených rodičov, skončilo kvôli vakcinácii odňatím rodičovských práv matke dieťaťa, Rebecce Firlitovej, píše server echo24.cz.

Už sedem rokov rozvedený pár mal jedenásťročného syna v striedavej starostlivosti až do polovice tohto augusta, keď ho otec Matthew Duiven dostal do plnej starostlivosti.

Od rozsudku môže matka svojho syna kontaktovať len telefonicky.

Skryť Vypnúť reklamu

"Hovorím s ním každý deň. Plače, chýbam mu. Posielam mu darčeky," hovorila matka.

"Jedna z prvých vecí, na ktorú sa ma sudca spýtal, bola, či som očkovaná, alebo nie," povedala Firlitová denníku Chicago Sun Times.

Sudca bol vraj jediný, ktorý sa Firlitovej na vakcináciu pýtal. Podľa svojich slov bola matka zmätená, prečo sa pri súdnom konaní, ktoré malo byť o alimentoch, namiesto toho hovorí o vakcínach proti covidu-19.

Keď sa matka pýtala sudcu, prečo zmenil tému, odpovedal len, že on je najvyššou autoritou v miestnosti a rozhoduje o ich prípade.

Matka sa podľa výpovede pre Chicago Sun Times nechce nechať očkovať, pretože mala v minulosti zlé reakcie na rôzne vakcíny.

"Môj lekár mi odporučil, aby som sa nenechala očkovať. Predstavuje to pre mňa riziko," vysvetľuje Firlitová.

Skryť Vypnúť reklamu

Rebecca Firlitová sa proti rozhodnutiu súdu odvolala.

Sudca zmenil rozhodnutie a vo štvrtok z prípadu odstúpil

Sudca James Shapiro neskôr svoje rozhodnutie zmenil aj po kritike, ktorá sa na neho zniesla od jeho kolegov, píše Chicago Sun Times.

Shapira po rozsudku ostro kritizovali pozorovatelia súdov a Firlitovej zástupkyňa Annette Fernholzová, ktorá v prípade svojho klienta uviedla, že sudca „veľmi prekračuje svoje súdne právomoci“.

V pondelok Shapiro vydal nový príkaz bez podrobností, ktorý zrušil jeho príkaz, vďaka ktorému Firlit nemohla vidieť svojho syna. Na žiadosť o vyjadrenie nereagoval.

Vo štvrtok sa z prípadu odvolal a vo vyhlásení uviedol: „Hoci som presvedčený, že môžem byť spravodlivý a nestranný, verejnosť môže mať opačný pocit. Z tohto dôvodu sa budem zdržiavať ďalšieho konania v tejto veci.“

Skryť Vypnúť reklamu

Denník Chicago Sun-Times sa tiež dozvedel, že na najmenej dvoch rôznych júlových vypočutiach o výživnom na deti sa Shapiro opýtal ostatných rodičov na stav ich očkovania a priznal, že nariadil očkovanie niektorých rodičov a detí.

Firlitová v reakcii uviedla, že je veľmi šťastná, ýe svojho syna uvidí. „Viem, že povedia, že ohrozím svojho syna. Pre mňa to však neskončilo. "

Jeffery Leving, advokát exmanžela Duivena, označil zvrat sudcu za „nešťastný“.

"Práve pracujem na núdzovom návrhu, aby som s ním bojoval," povedal Leving v pondelok.

V prípade bude teraz pokračovať nový sudca, termín ani nový sudca ešte nebol stanovený.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Prokremeľská strana Jednotné Rusko si v Dume zrejme zachová dominantné postavenie, ale niektoré prognózy naznačujú, že by mohla stratiť dvojtretinovú väčšinu, ktorá je potrebná na zmeny v ústave.


TASR 2 h
Polícia na mieste razie.

Vyhlásil tak po zmarení možného útoku na synagógu v západonemeckom meste Hagen. Do väzby vzali 16-ročného Sýrčana, ktorý je podozrivý z prípravy závažného aktu násilia ohrozujúceho štát.


TASR 3 h
Hayley Arceneaux, Jared Isaacman,  Sian Proctor a Chris Sembroski.

Túto výlučne civilnú posádku dopravila do vesmíru americká spoločnosť SpaceX. Ako prvá obletela Zem bez profesionálneho astronauta.


TASR 3 h
Pápež František.

Vo videoodkaze účastníkom konferencie biskupov o ochrane detí hlava katolíckej cirkvi uviedla, že slova o ľútosti sa musia premeniť na konkrétne činy.


SITA/AP a 1 ďalší 18 h
Skryť Zatvoriť reklamu