SME
Pondelok, 28. november, 2022 | Meniny má Henrieta

DNA ako dôkaz. Prvý vrah usvedčený s jej pomocou je na slobode

Znásilnil a zavraždil dve dievčatá. Napriek odporu poslancov a vlády muž odsúdený na doživotie ide na slobodu. Podľa sudcu už nebude nebezpečný.

Colin Pitchfork.Colin Pitchfork. (Zdroj: Twitter Alberto Costa)

LONDÝN - Colin Pitchfork, ktorý bol pred viac ako troma desaťročiami usvedčený ako prvý vrah za pomoci testov DNA, vyšiel na slobodu, potvrdilo britské ministerstvo spravodlivosti.

Pitchfork bol odsúdený do väzenia v roku 1988 za znásilnenie a vraždu dvoch pätnásťročných dievčat v grófstve Leicestershire v centrálnej časti Anglicka, uviedol server BBC News, píše server echo24.cz.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rada pre podmienečné prepustenie dospela v júni k záveru, že je bezpečné prepustiť niekdajšieho pekára na slobodu.

Pitchfork, ktorý má teraz 61 rokov a ktorý splnil všetky podmienky pre prepustenie, má podľa ministerstva zostať po zvyšok života pod dohľadom.

SkryťVypnúť reklamu

Pitchfork v novembri 1983 znásilnil a uškrtil Lynda Mannovú a o tri roky neskôr zavraždil Dawn Ashworthovú.

Chytili ho po bezprecedentnom hromadnom testovaní piatich tisícok mužov vtedy pionierskou metódou porovnania vzoriek deoxyribonukleovej kyseliny (DNA).

K obom vraždám sa priznal a v januári 1988 bol odsúdený na doživotie.

Rozhodnutie o podmienečnom prepustení napadlo niekoľko poslancov a tiež príbuzných obetí, čo prinútilo vládu odvolať sa proti tomuto podľa nej "iracionálnemu" kroku.

Toto odvolanie však v júli zamietol sudca po preskúmaní prípadu, čo oponentov zbavilo možnosti zabrániť prepusteniu väzňa.

"Naše úprimné sympatie patria rodinám Lyndy Mannovej a Dawn Ashworthovej po rozhodnutí nezávislej rady prepustiť Colina Pitchforka. Verejná bezpečnosť je našou najvyššou prioritou, a preto sa naň vzťahujú najprísnejšie podmienky podmienečného prepustenia, aké kedy boli stanovené, a zostane pod dohľadom po zvyšok života," uviedlo ministerstvo spravodlivosti.

SkryťVypnúť reklamu

"Nemyslím si, že by mal dýchať rovnaký vzduch ako my," vyhlásila matka jednej z obetí Barbara Ashworthová.

"V jeho prípade by doživotie malo znamenať doživotie, pretože zavraždil dve dievčatá a urobil ešte oveľa viac," dodala.

Pitchfork podľa podmienok prepustenia musí žiť na stanovenej adrese, podriadiť sa probačnému dohľadu, nosiť elektronický náramok a postupovať testy na detektore lži, ako aj oznamovať, ktoré vozidlá používa a s kým sa stýka.

Má obzvlášť obmedzené kontakty s deťmi. Podlieha aj zákazu nočného vychádzania, obmedzené má používanie techniky a tiež to, kam smie ísť.

Z väzenia bol medzitým premiestnený do hostela, ktorý spravuje probačná služba a v ktorom sa prepustení väzni po dlhoročnom pobyte vo väzení pripravujú na bežný život.

SkryťVypnúť reklamu

Odtiaľ by sa mohol presťahovať do vlastného domova, ale pred tým musí preukázať, že spĺňa všetky podmienky prepustenia.

Na Pitchforka sa vzťahuje 36 prísnych monitorovacích podmienok, ktoré prekračujú štandardné obmedzenia pre prepustených väzňov.

Podľa ministerstva bude Pitchfork najstarostlivejšie sledovaným prepustencom po mnoho nasledujúcich rokov, pričom v prípade porušenia podmienok sa hneď môže vrátiť za mreže.

Poslanec za južný Leicestershire Alberto Costa, ktorý viedol kampaň proti Pitchforkovmu prepusteniu, povedal, že síce rešpektuje dané rozhodnutie, ale nesúhlasí s ním.

"Pitchfork podľa môjho názoru stále predstavuje skutočné nebezpečenstvo. A samozrejme zostáva otázkou, či by mal byť prepustený niekto, kto spáchal tak otrasné zločiny. V prípadoch, keď boli dve nevinné dievčatá zavraždené tým najstrašnejším spôsobom, by doživotie malo jednoducho znamenať doživotie," povedal s tým, že systém potrebuje nápravu, aby fungoval lepšie pre obete zločinu a ich rodiny.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu