SME
Pondelok, 24. január, 2022 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Žilinka si stojí za rozhodnutiami Generálnej prokuratúry. Riadne sme ich odôvodnili, tvrdí

Paragraf 363, na základe ktorého boli zrušené obvinenia v medializovaných kauzách, je podľa Žilinku jediný nástroj nápravy, ktorý má generálny prokurátor k dispozícii.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka.Generálny prokurátor Maroš Žilinka. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA – Svoje rozhodnutia v medializovaných kauzách Generálna prokuratúra SR riadne odôvodnila.

Na tlačovej besede to vyhlásil generálny prokurátor Maroš Žilinka.

Ako uviedol, rozhodnutia v utorok 31. augusta veľmi jasným spôsobom odkomunikovali verejnosti.

„Uviedli sme spôsob, ako sme rozhodli, ako aj základné dôvody," povedal Žilinka s tým, že uznesenia sú v anonymizovanej forme zverejnené aj na internetovej stránke generálnej prokuratúry.

Zároveň zdôraznil, že v trestných veciach sa na prokuratúre rozhoduje takzvaným systémom „piatich párov očí", ktorý pozostáva z referenta, vedúceho oddelenia, riaditeľa odboru, námestníka generálneho prokurátora a generálneho prokurátora.

Skryť Vypnúť reklamu

Paragraf 363, na základe ktorého boli zrušené obvinenia v medializovaných kauzách, je podľa Žilinku jediný nástroj nápravy, ktorý má generálny prokurátor k dispozícii.

Využíva sa podľa neho v prípadoch, keď v trestných konaniach došlo k zásadným pochybeniam, ktoré nie je možné reparovať.

Pokiaľ ide o kauzu obchodovania s nahrávkami v rámci kauzy Gorila, podľa Žilinku policajti a dozorový prokurátor nezabezpečili dôkazy potrebné na trestné stíhanie.

„Jednoducho tu neboli produkované žiadne dôkazy," povedal generálny prokurátor. Zároveň podľa neho obvinenie v tejto kauze vychádzalo zo spravodajskej informácie, ktorá sa ani nenachádza v spise.

„Nesedí tu nič, neexistuje jediný dôkaz, že príslušník SIS odovzdal podnikateľovi, ktorý je stíhaný, nosiče s Gorilou," povedal Žilinka.

Skryť Vypnúť reklamu

Platby, ktoré podnikateľ poskytoval bývalému šéfovi kontrarozviedky SIS, boli podľa Žilinku riadne fakturované. „Len blázon by si posielal úplatok na vlastný účet," zdôraznil.

V prípade bývalého šéfa SIS bolo podľa námestníka generálneho prokurátora Jozefa Kanderu obvinenie založené na výpovediach dvoch kajúcnikov. Tie však podľa neho boli podporené len ďalšími kajúcnikmi. Iné dôkazy sa podľa neho orgánom činným v trestnom konaní zabezpečiť nepodarilo.

Pokiaľ ide o paragraf 363, podľa Kanderu umožňuje generálnej prokuratúre „podchytiť chyby, ktoré sa vyskytujú v rozhodnutiach podriadených prokuratúr".

Žilinka doplnil, že rozhodnutie o zrušení obvinenia neznamená, že orgány činné v trestnom konaní nemôžu vo veci začať opätovne konať.

Skryť Vypnúť reklamu

Generálny prokurátor zároveň skonštatoval, že každý prípad, pri ktorom sú využívané výpovede spolupracujúcich obvinených, by sa mal posudzovať individuálne. V každom prípade však tieto výpovede musia byť podporené inými dôkazmi, čo v prípade Vladimíra Pčolinského nebolo.

„Bolo rozhodnuté v konkrétnej veci konkrétnym spôsobom," uviedol.

Doplnil, že rozhodnutia Generálnej prokuratúry SR nie sú osobné, ale profesionálne.

Generálna prokurátora SR zrušila obvinenia voči podnikateľovi Jaroslavovi Haščákovi, bývalému šéfovi kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Ľubomírovi Arpášovi a jeho manželke Dane Arpášovej a tiež obe obvinenia voči exriaditeľovi SIS Vladimírovi Pčolinskému.

Využila pri tom paragraf 363 Trestného poriadku. Podľa neho „generálny prokurátor zruší právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, ak takým rozhodnutím alebo v konaní, ktoré mu predchádzalo, bol porušený zákon".

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Arcibiskup Ján Babjak udelil nižšie svätenia.

Ocenil, že sa nehanbili priznať k svojej viere.


kW 20. jan
Ruský prezident Vladimir Putin.

Chce, aby USA odstránili z Európy svoj jadrový dáždnik a umožnili Rusku obnoviť svoju sféru vplyvu vo východnej Európe ako za sovietskej éry.


cs.gatestoneinstitute.org 20. jan
Povoľte šatky! Žiadali študentky na marcovej demonštrácii v Istanbule. Ústavný súd im nevyhovel.

Nosiť nápadné náboženské symboly je zakázané.


TASR 19. jan
Michal Šimečka

Europoslanec sa stal prvým slovenským podpredsedom EP. Získal 494 hlasov.


SITA 19. jan
Skryť Zatvoriť reklamu