SME
Pondelok, 28. november, 2022 | Meniny má Henrieta

Pretáčanie debakla alebo ako Biden nezachránil tlmočníka Mohammeda

Tlmočník Mohammed pred 13 rokmi zachraňoval vrtuľník s Bidenom a ministrami, ktorý núdzovo pristál. Teraz odkazuje Bidenovi, aby na oplátku zachránil on jeho, pretože ho Američania nechali v Kábule.

Americký prezident Joe Biden.Americký prezident Joe Biden. (Zdroj: TASR/AP)

WASHINGTON - Joe Biden vyhlásil evakuáciu z Kábulu za "neobyčajný úspech".

Pripomína to situáciu, keď kapitán pred vjazdom do prístavu stroskotá a potom sa chváli "neobyčajným" počtom vypustených záchranných člnov, píše Milan Vodička v analýze uverejnenej na serveri idnes.cz.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Asi najviac má k celej veci čo povedať Afganec menom Mohammed. Hovorí plynulou angličtinou a Biden by si ho mohol pamätať.

Keď v roku 2008 v afganských horách núdzovo pristál v snehovej búrke americký vrtuľník, na ktorého palube boli budúci prezident Joe Biden, budúci minister zahraničia John Kerry a budúci minister obrany Chuck Hagel, Mohammed ich z toho dostal.

SkryťVypnúť reklamu

Bol tlmočníkom americkej armády, a teda ústami a ušami výpravy, ktorá ich vyrazila zachrániť.

Teraz odkazuje zachránenému Joeovi Bidenovi, aby na oplátku zachránil on jeho, pretože ho Američania nechali v Kábule.

Ale o ňom a podobných Biden, ktorý v prejave vymaľoval celú vec ako ukončenie afganskej vojny, teda fantastickú vec, nehovoril.

Prejav k národu bol zásadnou salvou nadchádzajúcej americkej občianskej vojny o Afganistan, teda o výklad jej konca.

Biden rozohral veľkú bitku, v ktorej sa snaží zmeniť prevládajúci výklad afganského finále, ktoré je brané dokonca aj spojencami a do tej doby vernými médiami ako debakel a neobhájiteľný doklad neschopnosti.

Cieľ: Posunúť výklad tak, aby sa prezident zapísal do povedomia za to, že odstrihol od Ameriky nekonečnú afganskú vojnu, a nie za to, ako to urobil.

SkryťVypnúť reklamu

Takže to hlavné, čo sa v Kábule podľa jeho prejavu stalo, bolo, že USA "evakuovali toľko ľudí ako žiadna iná krajina v dejinách".

Ako by sa nič nestalo. Nikdy nenastal chaos, nikdy nedošlo k fiasku, pri ktorom USA nielenže odmietli kontrolovať Kábul, ako im to ponúkol Taliban, ale dokonca nechceli chrániť svoj obranný perimeter okolo letiska, ktorý prenechali Talibanu.

Je fascinujúce sledovať bitku píáristov o to, čo nakoniec verejnej mienke natlčú do hlavy.

Bidenov mediálny tím je náhle v novej situácii, pretože je to prvýkrát, keď mainstreamové médiá prestala byť ochotným nosičom vody a prepli do kritického módu.

Súdiac podľa Bidenovej reči, prvým bodom Bieleho domu vo vojne o afganský odchod je snaha prekresliť tento debakel a tragédiu pre americkej záujmy v protivojnové víťazstvo. Vlastne nič nebolo zle.

SkryťVypnúť reklamu

Táto stávka vychádza z prieskumov. Veľká väčšina Američanov si myslí, že vojaci mali v Kábule zostať aj po 31. auguste, kým by neboli stiahnutí všetci Američania.

Polovica by to isté urobila aj kvôli afganským spolupracovníkom, akým bol spomínaný Mohammed. Ale pre odchod všeobecne bola tiež veľká väčšina Američanov.

Takže Biely dom sa všetko snaží predať, ako že išlo o to druhé.

Pre istotu má vinníka. V prejave sa volá "môj predchodca". Je to stále rovnaké:

Bidenovi fanúšikovia vám povedia, že za to mohol Trump, že dohodol zlú zmluvu s Talibanom bez účasti kábulskej vlády. A Biden dodá, že ju musel ctiť, pretože štát musí dodržiavať svoje záväzky.

Ona zmluva určite nevstúpi do zlatého fondu americkej diplomacie, ale inak je to ... Proste inak.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasťou dohody bol aj záväzok Talibanu, že bude rokovať s Kábulom, čo sa nestalo. Takže Biden mohol zmluvu pokojne vyhlásiť za zdrap papiera.

Namiesto toho ju cnostne dodržal, hoci v iných prípadoch - napríklad pri odchode od klimatickej dohody - nemal najmenší problém Trumpove medzinárodné rozhodnutie zrušiť.

Ďalším vinníkom sú Američania, ktorých sa nepodarilo stiahnuť. Biden povedal, že mali s odchodom začať skôr. Ale to by museli byť múdrejší ako americká diplomacia a tajné služby.

Súdiac podľa toho, že rad amerických diplomatov a politikov vrátane ministra zahraničia zastihol unáhlený pád Kábulu na dovolenke, že ambasáda v Kábule na poslednú chvíľu narýchlo pálila spisy a spojenci vrátane českej ambasády do poslednej chvíle nič nevedeli. Aj americkú administratívu vývoj zaskočil.

SkryťVypnúť reklamu

Práve to ostatne Biden tvrdí tiež. Hovorí, že nikto nemohol vedieť, že to slamený domček sfúkne tak rýchlo.

Možno ale predsa len vedel niečo viac, len s tým nevedel alebo nechcel zachádzať, pretože mal v pláne stiahnuť k 31. augustu armádu a na dvadsiate výročie 11. septembra 2001 predniesť víťazný prejav.

Čo vedel?

Agentúra Reuters v utorok zverejnila správu, že Biden v júli tlačil na svojho afganského kolegu, aby "vytvorili dojem, že Taliban nevíťazí, či už je to pravda alebo nie".

Čo všetko sa dialo, vypláve ešte na povrch, ako sa bude nekonečná vojna v Afganistane meniť v nekonečnú debatu, či nepodarený koniec hrá úlohu a kto zaň môže.

Bude to zaujímať aj tlmočníka Mohammeda. Roky pôsobil pri 82. výsadkovej divízii, práve tej, ktorá sa v pondelok ako posledná stiahla.

SkryťVypnúť reklamu

Nezachránil len Bidena, Kerryho a Hagela. Vojaci potvrdzujú, že s nimi prešiel 110 prestrelkami.

Jeho papiere, v ktorých žiadal v júli o povolenie vstupu do USA, sa kdesi nejako zamotali. Teraz sa dostal so ženou a štyrmi deťmi k letisku, ale vojaci mu povedali, že pustia len jeho.

Tak zostal, skrýva sa a možno spomína, ako vtedy po záchrane Kerryho z hľadiska dnešného vývoja celkom príznačne povedal, že keby Taliban dorazil skôr, poslali by Bidena, aby s ním bojoval snehovými guľami.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu