SME
Nedeľa, 19. september, 2021 | Meniny má KonštantínKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Živelných katastrof pribúda, umiera však menej ľudí, hovorí správa OSN

Vyše 90 percent všetkých zaregistrovaných úmrtí pripadá na rozvojové krajiny.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

NEW YORK - Katastrofy spôsobené výkyvmi počasia sú teraz štyrikrát až päťkrát častejšie než v 70. rokoch minulého storočia a pôsobia tiež sedemkrát viac škôd, vyplýva z práve zverejnenej publikácie Svetovej meteorologickej organizácie (WMO), ktorá je súčasťou OSN.

Hoci sú však živelné pohromy častejšie, umiera kvôli nim menej ľudí, píše server idnes.cz.

V 70. rokoch minulého storočia svet zasiahlo v priemere asi 711 živelných pohrôm ročne, v rokoch 2000-2009 tento údaj vystúpil v priemere na 3536 ročne čiže desať denne, uvádza správa, ktorá vychádza z dát belgického Centra pre výskum epidemiológie katastrof (CRED).

Skryť Vypnúť reklamu

Od roku 2010 potom počet registrovaných pohrôm mierne klesol na 3 165 ročne.

WMO pripisuje zvyšujúcu sa početnosť kalamít globálnym zmenám klímy aj skutočnosti, že tieto udalosti sú častejšie hlásené.

Ak v 70. a 80. rokoch zahubilo extrémne počasie v priemere celosvetovo asi 170 ľudí denne, v desaťročí po roku 2010 tento údaj klesol na zhruba 40 úmrtí denne.

Najviac úmrtí spôsobili búrky, záplavy a sucho. Dohromady potom za sledované obdobie 50 rokov kvôli kalamitám zomrelo vyše dva milióny ľudí.

"Zlepšenie systémov včasného varovania pred viac druhmi nebezpečenstva viedlo k značnému poklesu úmrtnosti," uviedol generálny tajomník WMO Petteri Taalas.

"Dobrá správa je, že sa učíme, ako žiť s rizikom a chrániť sa," okomentovala závery správy v rozhovore s tlačovou agentúrou AP Susan Cutterová, riaditeľka výskumného ústavu zaoberajúceho sa katastrofami na americkej Univerzite Južnej Karolíny.

Skryť Vypnúť reklamu

Päť najsmrteľnejších pohrôm od roku 1970 zasiahlo Afriku a Áziu. Najtragickejšie boli sucho v Etiópii v roku 1983 a cyklón Bhola v Bangladéši v roku 1970.

Pri každej z týchto tragických udalostiach podľa WMO zomrelo 300 000 ľudí.

Vyše 90 percent všetkých zaregistrovaných úmrtí pripadá na rozvojové krajiny, uvádza správa a poznamenáva, že len asi polovica zo 193 členských štátov WMO má systémy včasného varovania pred nebezpečenstvom.


Škody spôsobené katastrofami v 70. rokoch v priemere dosahovali 49 miliónov dolárov denne (prevedené na hodnotu dolára v roku 2019). V období od roku 2010 až 2019 pôsobili katastrofy škody už 383 miliónov dolárov denne. Všetkých päť najničivejších udalostí z pohľadu škôd od roku 1970 postihlo USA. Najhoršie v tomto smere bol hurikán Katrina v roku 2005. Podľa Taalase stúpajú škody s tým, ako živelných pohrôm pribúda.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Prokremeľská strana Jednotné Rusko si v Dume zrejme zachová dominantné postavenie, ale niektoré prognózy naznačujú, že by mohla stratiť dvojtretinovú väčšinu, ktorá je potrebná na zmeny v ústave.


TASR 2 h
Polícia na mieste razie.

Vyhlásil tak po zmarení možného útoku na synagógu v západonemeckom meste Hagen. Do väzby vzali 16-ročného Sýrčana, ktorý je podozrivý z prípravy závažného aktu násilia ohrozujúceho štát.


TASR 2 h
Hayley Arceneaux, Jared Isaacman,  Sian Proctor a Chris Sembroski.

Túto výlučne civilnú posádku dopravila do vesmíru americká spoločnosť SpaceX. Ako prvá obletela Zem bez profesionálneho astronauta.


TASR 2 h
Pápež František.

Vo videoodkaze účastníkom konferencie biskupov o ochrane detí hlava katolíckej cirkvi uviedla, že slova o ľútosti sa musia premeniť na konkrétne činy.


SITA/AP a 1 ďalší 17 h
Skryť Zatvoriť reklamu