NEW YORK - Katastrofy spôsobené výkyvmi počasia sú teraz štyrikrát až päťkrát častejšie než v 70. rokoch minulého storočia a pôsobia tiež sedemkrát viac škôd, vyplýva z práve zverejnenej publikácie Svetovej meteorologickej organizácie (WMO), ktorá je súčasťou OSN.
Hoci sú však živelné pohromy častejšie, umiera kvôli nim menej ľudí, píše server idnes.cz.
V 70. rokoch minulého storočia svet zasiahlo v priemere asi 711 živelných pohrôm ročne, v rokoch 2000-2009 tento údaj vystúpil v priemere na 3536 ročne čiže desať denne, uvádza správa, ktorá vychádza z dát belgického Centra pre výskum epidemiológie katastrof (CRED).
Od roku 2010 potom počet registrovaných pohrôm mierne klesol na 3 165 ročne.
WMO pripisuje zvyšujúcu sa početnosť kalamít globálnym zmenám klímy aj skutočnosti, že tieto udalosti sú častejšie hlásené.
Ak v 70. a 80. rokoch zahubilo extrémne počasie v priemere celosvetovo asi 170 ľudí denne, v desaťročí po roku 2010 tento údaj klesol na zhruba 40 úmrtí denne.
Najviac úmrtí spôsobili búrky, záplavy a sucho. Dohromady potom za sledované obdobie 50 rokov kvôli kalamitám zomrelo vyše dva milióny ľudí.
"Zlepšenie systémov včasného varovania pred viac druhmi nebezpečenstva viedlo k značnému poklesu úmrtnosti," uviedol generálny tajomník WMO Petteri Taalas.
"Dobrá správa je, že sa učíme, ako žiť s rizikom a chrániť sa," okomentovala závery správy v rozhovore s tlačovou agentúrou AP Susan Cutterová, riaditeľka výskumného ústavu zaoberajúceho sa katastrofami na americkej Univerzite Južnej Karolíny.
Päť najsmrteľnejších pohrôm od roku 1970 zasiahlo Afriku a Áziu. Najtragickejšie boli sucho v Etiópii v roku 1983 a cyklón Bhola v Bangladéši v roku 1970.
Pri každej z týchto tragických udalostiach podľa WMO zomrelo 300 000 ľudí.
Vyše 90 percent všetkých zaregistrovaných úmrtí pripadá na rozvojové krajiny, uvádza správa a poznamenáva, že len asi polovica zo 193 členských štátov WMO má systémy včasného varovania pred nebezpečenstvom.
Škody spôsobené katastrofami v 70. rokoch v priemere dosahovali 49 miliónov dolárov denne (prevedené na hodnotu dolára v roku 2019). V období od roku 2010 až 2019 pôsobili katastrofy škody už 383 miliónov dolárov denne. Všetkých päť najničivejších udalostí z pohľadu škôd od roku 1970 postihlo USA. Najhoršie v tomto smere bol hurikán Katrina v roku 2005. Podľa Taalase stúpajú škody s tým, ako živelných pohrôm pribúda.