SME
Utorok, 18. január, 2022 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

V USA je ticho, aj keď nakazených je štyrikrát viac ako pred rokom

Keď sa blížili voľby, médiá referovali o covide ako o obrovskej pohrome, ktorou neschopný prezident Trump vyvražďuje národ. Teraz, keď vládne Biden a prípadov je viac, sú ticho.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA)

WASHINGTON - Diane Vargová, riaditeľka základnej školy v Arizone, chcela poslať do týždennej karantény jedného žiaka, ktorý bol v priamom kontakte s chlapcom s covidom.

Lenže otcovi a ďalším rodičom sa to zásadne nepáčilo, takže si pripravili putá a chceli vykonať "občianske zatknutie" riaditeľky, píše Milan Vodička v analýze uverejnenej na serveri idnes.cz.

V opačnom garde: zástupkyňa radnice pre školy Barbara Cosbyová v Južnej Karolíne odmietla hlasovať pre virtuálne výučbu nie preto, že by jej prišla zlá, ale preto, že sa do toho nemá hovoriť Bohu, pretože ten rozhoduje, kto prežije a kto umrie, vrátane detí.

Skryť Vypnúť reklamu

Takže nie je jej povinnosťou chrániť ich pred covidom, povedala.

V poslednom období v Amerike narastali čísla často v republikánskych štátoch.

Zvyčajne majú jednu vec, ktorá ich spája: prvé vlny covidu ich skôr len lízli.

Drobné detaily, ktoré sprevádzajú vec, ktorá sa v USA nevypichuje: napriek očkovaniu je tam viac prípadov covidu ako vlani o tomto čase.

Vlna prípadov je mohutná a blíži sa rekordným číslam z minuloročnej zimy. Minulý piatok už ich počet dosahoval takmer dvestotisíc.

Pre zaujímavosť - to je zhruba o tretinu viac, ako keď boli vlani prezidentské voľby, pred ktorými médiá sústavne informovali o covide ako o obrovskej pohrome, ktorou neschopný prezident Donald Trump vyvražďuje národ.

Potom bol zvolený Joe Biden okrem iného aj s tým, že vyvedie Ameriku z pandémie. Pretože spoliehal na očkovanie, na jar oznámil, že štátny sviatok 4. júla bude tento rok "dňom nezávislosti na covide", pretože predpokladal, že epidémia v USA sa v podstate rozplynie.

Skryť Vypnúť reklamu

Čísla však ukazujú pravý opak. Minulý utorok vystrelili hore, takže vytvorili tretí najvyšší počet nakazených od začiatku pandémie.

Celkovo sú však týždenné priemery o tretinu až štvrtinu nižšie ako na prelome roka, keď epidémia mala doterajší vrchol. Ale rozhodne sú na rovnakej úrovni ako okolo minuloročných volieb.

Biden sa k 4. júlu, ktorý mal byť oslavou covidového víťazstvo, už dávno nehlási a médiá nerobia z covidu národnú pohromu, veci len tak registrujú.

Ale je tu rozdiel. Nie že by covid za Trumpa nebol pohroma. Je však zvláštne, že vôbec nie je pohromou za Bidena a ani zďaleka nemá také dramatické mediálne pokrytie.

Až na jar 2022?

Čísla sú prinajmenšom zaujímavé. Počet prípadov je štyrikrát vyšší ako vlani o tomto čase a v nemocniciach je hospitalizovaných viac ako sto tisíc ľudí, čo je viac ako dvakrát toľko čo pred rokom. Je to tiež zhruba toľko ako v januári, keď epidemická vlna kulminovala a nemocnice mali čo robiť, aby príval zvládli.

Skryť Vypnúť reklamu

Obetí je teraz niečo vyše tisíc denne, čo je asi trikrát menej než v najťažšom období na prelome roka, ale porovnateľne ako pri voľbách.

A to všetko je v USA po viac ako pol roku očkovania. Lenže vtip je v tom, že prsty v tom má neočkovanie.

V Amerike je plne zaočkované niečo vyše 53 percent ľudí. To znamená, že zhruba polovica nie je. V percente očkovaných sú na tom USA o niečo horšie ako Česko.

Vakcinácia narazila na stenu, pretože teraz z veľkej časti zostali tí, čo sa očkovať z rôznych dôvodov nechcú.

A tak v poslednom období v Amerike narastali čísla často v republikánskych štátoch, ako sú Florida a Texas, Montana či Wyoming na západe či Alabama na juhu.

Zvyčajne majú jednu vec, ktorá ich spája: prvé vlny covidu ich skôr len lízli. Poučenie: prejsť si tým musia všetci, skôr či neskôr, nikto tomu neutečie.

Skryť Vypnúť reklamu

Ale je tu aj pár dobrých správ. Zdá sa, že Florida a Texas už sú z najhoršieho vonku.

Okrem toho nastala zaujímavá vec - mnohí z obyvateľov týchto štátov, ktorí sa kvôli svojim zásadám či nedôvere voči vláde nenechali očkovať, keď bola vlna slabá, zistili teraz, keď dorazilo vlnobitie, že tie zásady a nedôvera nie sú tak silné.

A tak práve tam teraz silnie záujem o vakcíny. Okrem toho sa ukazuje, že vakcína naozaj chráni, pretože z tých, ktorí skončili v nemocniciach, tvorili očkovaní len zlomok.

A potom je tu najdôležitejšia dobrá správa. Počet Američanov, ktorí prekonali covid alebo sú očkovaní, už podľa prepočtov rozhodne presiahol 80 percent, čo je hranica stádovej imunity.

Katastrofa pre Bidena

Ale v ére koronavírusu nie je nič isté a okrem dobrých správ vyskakujú aj tie zlé. Napríklad keď vrchný americký epidemiológ Anthony Fauci povedal, že USA sa vrátia k normálu až na jar roku 2022 (predtým v inom interview povedal dokonca, že až na jeseň 2022, ale vraj sa preriekol).

Skryť Vypnúť reklamu

Jar, alebo až jeseň: tak ako tak to nie je dobrá správa ani pre Bidena, ktorý si pôvodne myslel, že normál bude už teraz, takže vstúpi do dejín s odznakmi víťaza nad covidom.

Teraz sa to všetko preťahuje, ekonomika nenaskakuje, ako mala, a Američania sú uťahaní. Tešili sa na návrat k normálu, túto nádej v nich vyvolával sám Biden, ktorého zvolili aj preto, aby zatočil s covidom.

Ak by sa vyplnilo Fauciho proroctvo, bola by to, ako napísala dokonca aj CNN, politická katastrofa pre Bidena aj demokratov.

V roku 2022 budú voľby do Snemovne reprezentantov a tretiny Senátu, ktoré by takmer určite skončili víťazstvom republikánov a odvozom Bidenovho prezidentovania na lôžko intenzívnej starostlivosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Poslanec európskeho parlamentu Ivan Štefanec.

Ako to vidia europoslanci.


SITA 16. jan
Prezident USA Joe Biden.

Píše Chris Farrell, riaditeľ pre vyšetrovanie a výskum konzervatívnej neziskovej organizácie Judicial Watch.


cs.gatestoneinstitute.org 15. jan
Švédska premiérka Magdalena Anderssonová.

Škandinávska krajina nikdy nevyhlásila lockdown a neuzatvorila prevádzky.


TASR 14. jan

Matku obvinili z ohrozenia dieťaťa.


BBC 12. jan
Skryť Zatvoriť reklamu