SME
Nedeľa, 19. september, 2021 | Meniny má KonštantínKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

V USA je ticho, aj keď nakazených je štyrikrát viac ako pred rokom

Keď sa blížili voľby, médiá referovali o covide ako o obrovskej pohrome, ktorou neschopný prezident Trump vyvražďuje národ. Teraz, keď vládne Biden a prípadov je viac, sú ticho.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA)

WASHINGTON - Diane Vargová, riaditeľka základnej školy v Arizone, chcela poslať do týždennej karantény jedného žiaka, ktorý bol v priamom kontakte s chlapcom s covidom.

Lenže otcovi a ďalším rodičom sa to zásadne nepáčilo, takže si pripravili putá a chceli vykonať "občianske zatknutie" riaditeľky, píše Milan Vodička v analýze uverejnenej na serveri idnes.cz.

V opačnom garde: zástupkyňa radnice pre školy Barbara Cosbyová v Južnej Karolíne odmietla hlasovať pre virtuálne výučbu nie preto, že by jej prišla zlá, ale preto, že sa do toho nemá hovoriť Bohu, pretože ten rozhoduje, kto prežije a kto umrie, vrátane detí.

Skryť Vypnúť reklamu

Takže nie je jej povinnosťou chrániť ich pred covidom, povedala.

V poslednom období v Amerike narastali čísla často v republikánskych štátoch.

Zvyčajne majú jednu vec, ktorá ich spája: prvé vlny covidu ich skôr len lízli.

Drobné detaily, ktoré sprevádzajú vec, ktorá sa v USA nevypichuje: napriek očkovaniu je tam viac prípadov covidu ako vlani o tomto čase.

Vlna prípadov je mohutná a blíži sa rekordným číslam z minuloročnej zimy. Minulý piatok už ich počet dosahoval takmer dvestotisíc.

Pre zaujímavosť - to je zhruba o tretinu viac, ako keď boli vlani prezidentské voľby, pred ktorými médiá sústavne informovali o covide ako o obrovskej pohrome, ktorou neschopný prezident Donald Trump vyvražďuje národ.

Potom bol zvolený Joe Biden okrem iného aj s tým, že vyvedie Ameriku z pandémie. Pretože spoliehal na očkovanie, na jar oznámil, že štátny sviatok 4. júla bude tento rok "dňom nezávislosti na covide", pretože predpokladal, že epidémia v USA sa v podstate rozplynie.

Skryť Vypnúť reklamu

Čísla však ukazujú pravý opak. Minulý utorok vystrelili hore, takže vytvorili tretí najvyšší počet nakazených od začiatku pandémie.

Celkovo sú však týždenné priemery o tretinu až štvrtinu nižšie ako na prelome roka, keď epidémia mala doterajší vrchol. Ale rozhodne sú na rovnakej úrovni ako okolo minuloročných volieb.

Biden sa k 4. júlu, ktorý mal byť oslavou covidového víťazstvo, už dávno nehlási a médiá nerobia z covidu národnú pohromu, veci len tak registrujú.

Ale je tu rozdiel. Nie že by covid za Trumpa nebol pohroma. Je však zvláštne, že vôbec nie je pohromou za Bidena a ani zďaleka nemá také dramatické mediálne pokrytie.

Až na jar 2022?

Čísla sú prinajmenšom zaujímavé. Počet prípadov je štyrikrát vyšší ako vlani o tomto čase a v nemocniciach je hospitalizovaných viac ako sto tisíc ľudí, čo je viac ako dvakrát toľko čo pred rokom. Je to tiež zhruba toľko ako v januári, keď epidemická vlna kulminovala a nemocnice mali čo robiť, aby príval zvládli.

Skryť Vypnúť reklamu

Obetí je teraz niečo vyše tisíc denne, čo je asi trikrát menej než v najťažšom období na prelome roka, ale porovnateľne ako pri voľbách.

A to všetko je v USA po viac ako pol roku očkovania. Lenže vtip je v tom, že prsty v tom má neočkovanie.

V Amerike je plne zaočkované niečo vyše 53 percent ľudí. To znamená, že zhruba polovica nie je. V percente očkovaných sú na tom USA o niečo horšie ako Česko.

Vakcinácia narazila na stenu, pretože teraz z veľkej časti zostali tí, čo sa očkovať z rôznych dôvodov nechcú.

A tak v poslednom období v Amerike narastali čísla často v republikánskych štátoch, ako sú Florida a Texas, Montana či Wyoming na západe či Alabama na juhu.

Zvyčajne majú jednu vec, ktorá ich spája: prvé vlny covidu ich skôr len lízli. Poučenie: prejsť si tým musia všetci, skôr či neskôr, nikto tomu neutečie.

Skryť Vypnúť reklamu

Ale je tu aj pár dobrých správ. Zdá sa, že Florida a Texas už sú z najhoršieho vonku.

Okrem toho nastala zaujímavá vec - mnohí z obyvateľov týchto štátov, ktorí sa kvôli svojim zásadám či nedôvere voči vláde nenechali očkovať, keď bola vlna slabá, zistili teraz, keď dorazilo vlnobitie, že tie zásady a nedôvera nie sú tak silné.

A tak práve tam teraz silnie záujem o vakcíny. Okrem toho sa ukazuje, že vakcína naozaj chráni, pretože z tých, ktorí skončili v nemocniciach, tvorili očkovaní len zlomok.

A potom je tu najdôležitejšia dobrá správa. Počet Američanov, ktorí prekonali covid alebo sú očkovaní, už podľa prepočtov rozhodne presiahol 80 percent, čo je hranica stádovej imunity.

Katastrofa pre Bidena

Ale v ére koronavírusu nie je nič isté a okrem dobrých správ vyskakujú aj tie zlé. Napríklad keď vrchný americký epidemiológ Anthony Fauci povedal, že USA sa vrátia k normálu až na jar roku 2022 (predtým v inom interview povedal dokonca, že až na jeseň 2022, ale vraj sa preriekol).

Skryť Vypnúť reklamu

Jar, alebo až jeseň: tak ako tak to nie je dobrá správa ani pre Bidena, ktorý si pôvodne myslel, že normál bude už teraz, takže vstúpi do dejín s odznakmi víťaza nad covidom.

Teraz sa to všetko preťahuje, ekonomika nenaskakuje, ako mala, a Američania sú uťahaní. Tešili sa na návrat k normálu, túto nádej v nich vyvolával sám Biden, ktorého zvolili aj preto, aby zatočil s covidom.

Ak by sa vyplnilo Fauciho proroctvo, bola by to, ako napísala dokonca aj CNN, politická katastrofa pre Bidena aj demokratov.

V roku 2022 budú voľby do Snemovne reprezentantov a tretiny Senátu, ktoré by takmer určite skončili víťazstvom republikánov a odvozom Bidenovho prezidentovania na lôžko intenzívnej starostlivosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Prokremeľská strana Jednotné Rusko si v Dume zrejme zachová dominantné postavenie, ale niektoré prognózy naznačujú, že by mohla stratiť dvojtretinovú väčšinu, ktorá je potrebná na zmeny v ústave.


TASR 1 h
Polícia na mieste razie.

Vyhlásil tak po zmarení možného útoku na synagógu v západonemeckom meste Hagen. Do väzby vzali 16-ročného Sýrčana, ktorý je podozrivý z prípravy závažného aktu násilia ohrozujúceho štát.


TASR 2 h
Hayley Arceneaux, Jared Isaacman,  Sian Proctor a Chris Sembroski.

Túto výlučne civilnú posádku dopravila do vesmíru americká spoločnosť SpaceX. Ako prvá obletela Zem bez profesionálneho astronauta.


TASR 2 h
Pápež František.

Vo videoodkaze účastníkom konferencie biskupov o ochrane detí hlava katolíckej cirkvi uviedla, že slova o ľútosti sa musia premeniť na konkrétne činy.


SITA/AP a 1 ďalší 17 h
Skryť Zatvoriť reklamu