SME
Utorok, 18. január, 2022 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

"Nepodceňujme Joeovu schopnosť všetko domrviť". Bidenovi padajú čísla

Letná séria pohrôm a Bidenových chýb našepkáva Američanom, že v Bielom dome nesedí prezident, ktorého mysleli, že volia.

Americký prezident Joe Biden.Americký prezident Joe Biden. (Zdroj: TASR/AP)

WASHINGTON - Prsty v tom nemá len Afganistan. Tie čísla proste padajú tak, že už ich New York Times online nejakú dobu radšej ani neaktualizuje: s Joeom Bidenom je väčšina Američanov nespokojná.

Jeho výsledky hodnotí kladne len 45% ľudí, čo je po ôsmich mesiacoch vo funkcii jedno z najhorších skóre všetkých čias.

Vo štvrtok to bolo v prieskume YouGov dokonca len 39%, píše Milan Vodička v analýze uverejnenej na serveri idnes.cz.

Horší boli v rovnakom čase len dvaja: Donald Trump a Gerald Ford. Mali 37 percent. Pád do rovnakej ligy.

Skryť Vypnúť reklamu

Nálady Ameriky sú vrtkavé, čísla sa zase môžu vrátiť ako jojo, ale nebude to úplne jednoduché, pretože letná séria pohrôm a Bidenových nevynútených chýb našepkávala Američanom, že v Bielom dome nesedí prezident, ktorého mysleli, že volia.

Mal to byť profesionál, "konečne dospelý v Oválnej pracovni", ako sa sám predával.

Otcovská postava, ktorá obnoví dôstojnosť úradu a prinesie do Bieleho domu rozvážnosť, skúsenosť a poriadok, zatočí s covidom, vráti Amerike pokoj a obnoví jej rešpekt vo svete.

Lenže teraz prezident vyzerá nekompetentný, a to nielen vo chvíli, keď vyťahuje ťaháky, ako pred niekoľkými dňami v hurikánom spustošenej Louisiane.

A v obehu je opäť výrok pripisovaný Barackovi Obamovi "nesmieme podceňovať Joeovu schopnosť všetko domrviť". A tých príležitostí nebolo málo.

Skryť Vypnúť reklamu

Afganistan

Dokonca ani Bidenovi mediálni nosiči vody nekamuflujú, že stiahnutie z Kábulu za podmienok diktovaných víťazným Talibanom bol debakel, fiasko a poníženie USA.

Vláda vyzerala ako neschopná a prezident prišiel o svätožiaru celoživotného experta na zahraničnú politiku. Zrazu sa v médiách objavuje, že aj vo svojom "expertnom" odbore často strieľal ťažko mimo, napríklad hlasoval proti prvej vojne s Irakom, tej správnej, zato bol v roku 2003 pre tú druhú, zlú, a tiež bol proti akcii, pri ktorej bol zabitý Usáma bin Ládin.

Podľa Pew Research si skoro 70 percent Američanov myslí, že Bidenova vláda v Afganistane vybuchla.

Covid

Biden bol zvolený aj preto, aby ukončil epidémiu. Na jar sľuboval na začiatok júla návrat k normálu, čo sa nestalo. Naopak, čísla sú rovnako hrozivé ako vlani okolo prezidentských volieb, keď boli prezentovaní ako pohroma.

Skryť Vypnúť reklamu

Ani prezident nemôže zastaviť vírus, navyše veľká časť boja je v rukách guvernérov, lenže vlani demokrati a médiá, aby oslabili Trumpa, opisovali všetko, ako by to mal v rukách hlavne prezident. To sa teraz obracia proti Bidenovi. Jeho hodnotenie, pokiaľ ide o covid, kleslo o 10% na 52.

Migrácia

Za júl dorazilo na Rio Grande 210 000 ľudí, čo je rekord posledných 21 rokov. Podľa prepočtov má tento rok ilegálne prejsť hranicu toľko ľudí, že by zaplnili San Francisco.

Je to tým, že Biden po nástupe vyvolal dojem, že brány sú dokorán, a zrušil Trumpove nariadenia (Najvyšší súd ich nedávno zase vrátil, čo dokonca aj ochromenú vládu údajne potešilo).

Aj minister pre vnútornú bezpečnosť Mayorkas, ktorý má túto krízu v popise práce, povedal, že situácia je neudržateľná. S výkonom Bidena ohľadom migrácie je spokojných len 30 percent ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Ekonomika

Pretože ide covid, neide ekonomika tak, ako sa čakalo. V auguste sa vytvorilo prekvapivo málo pracovných miest. Bidenova štedrá politika štátnej pomoci urýchľuje infláciu a drží ľudí doma, pretože nemajú potrebu pracovať. Skoro 90% ľudí je znepokojených zvýšením životných nákladov. S výkonom Bidena v ekonomike bolo v auguste prvýkrát viac ľudí nespokojných ako spokojných.

Zločin

V rade veľkých miest stúpa zločinnosť, počet vrážd a pocit, že bezpečia sa stratilo. Chaos a bezvládie často prichádzali s pokrokárskymi demonštráciami sprevádzanými plienením a volaním po obmedzení právomoci a prostriedkov polície.

To podporovalo ľavé krídlo demokratov, Biden sa od toho snažil dištancovať, ale je za týchto časov prezidentom, tak aj to ide za ním: prieskum televízie ABC v júli ukázal, že jeho postup voči zločinu schvaľuje len 38 percent ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalšie stroskotané prezidentovanie?

Biden sa samozrejme môže otrepať, Afganistan môže za pomoci médií časom vyvanúť, ako Kennedymu čas zmazal fiasko v Zátoke svíň na Kube a podobne.

Ale nemusí, ak za tým prepadom je viac než len nepriazeň udalostí. Skoro všetko, čo dopadlo zle, totiž Biden prorokoval ako budúci úspech. Vrátane Afganistanu.

Nie je v tom len zlý úsudok. Biden naraz pôsobí aj na tých, čo mu dali hlas, ako tvrdohlavý, ale neistý, ambiciózny, ale neschopný a nepružný muž, ktorý si myslí, že je ďaleko chytrejší, než naozaj je.

To nie je názor nejakého trumpovca, ale komentátora New York Times, ktorý Bidena volil. Teraz je to tak, že ten istý komentátor má obavy, že na spadnutie je ďalšie stroskotané prezidentovanie.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Poslanec európskeho parlamentu Ivan Štefanec.

Ako to vidia europoslanci.


SITA 16. jan
Prezident USA Joe Biden.

Píše Chris Farrell, riaditeľ pre vyšetrovanie a výskum konzervatívnej neziskovej organizácie Judicial Watch.


cs.gatestoneinstitute.org 15. jan
Švédska premiérka Magdalena Anderssonová.

Škandinávska krajina nikdy nevyhlásila lockdown a neuzatvorila prevádzky.


TASR 14. jan

Matku obvinili z ohrozenia dieťaťa.


BBC 12. jan
Skryť Zatvoriť reklamu