SME
Nedeľa, 19. september, 2021 | Meniny má KonštantínKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Univerzitám už ide len o ideológiu. Významný profesor z Portlandu rezignoval na kariéru

Niekoľko rokov čelil útokom žiakov a vyšetrovaniu vlastné univerzity, pretože varoval pred nebezpečenstvom ideologického myslenia.

Peter Boghossian.Peter Boghossian. (Zdroj: Twitter Peter Boghossian)

PORTLAND - Americké univerzity nevzdelávajú, nejde im o poznanie pravdy, ale o ideológiu, uvádza profesor filozofie Peter Boghossian.

Špecializuje sa na Sokrata a kritické myslenie. Tento týždeň rezignoval, pretože jeho snaha o vzbudenie kritického myslenia medzi študentmi sa stretla s tvrdým odporom, píše server echo24.cz.

Niekoľko rokov čelil útokom žiakov a vyšetrovaniu vlastné univerzity, pretože varoval pred nebezpečenstvom ideologického myslenia.

Situáciu na univerzite opísal v rezignačnom liste, v ktorom univerzitu nazval "továrňou sociálnej spravodlivosti."

Skryť Vypnúť reklamu

Svoj boj s novými normami sociálnej spravodlivosti opísal Boghossian v liste, v ktorom rezignuje na svoju pozíciu na univerzite v Portlande.

Uvádza, že vzbudiť kritické myslenie, snaha vytvárať študentom podmienky, aby mohli dochádzať k vlastným záverom, nie je v posledných rokoch na univerzitách možná.

Na svoje semináre si pozýval hostí, s ktorými nemusel súhlasiť, napríklad aj zástancu teórie o plochej Zemi, klimaskeptikov či zástanca Occupy Wall Street, práve v snahe konfrontovať študentov s názormi, s ktorými nesúhlasia, aby mohli k nesúhlasným názorom zaujať kritiku.

Snaha konfrontovať študentov s názormi, s ktorými nesúhlasia, sa však nestretla s úspechom. Študenti odmietali čítať texty, s ktorými nesúhlasili a postupom času, sa k študentom pridali aj ostatní vyučujúci, ktorí odrádzali študentov od dochádzky na Boghossianove semináre.

Skryť Vypnúť reklamu

"Otázky na univerzitných školeniach Diverzity, ktoré spochybňovali schválené narativy, boli okamžite zamietnuté. Tí, ktorí sa dožadovali dôkazov na ospravedlnenie zmien, ktoré sa udiali, boli obvinení z mikroagresie. A učitelia, ktorí svojim študentom predstavovali bielycg mužských filozofovi, boli obvinení zo zaslepenosti," uvádza do situácie na univerzite v liste Boghossian.

Najskôr sa snažil nové metódy pochopiť, a začal skúmať tieto nové teórie, ale potom, čo dospel k záveru, že ide o ideológiu, rozhodol sa nové metódy bádania konfrontovať.

V roku 2017 a 2018 publikoval niekoľko článkov, ktoré prešli recenzným riadením, hoci sa zaoberali obskurnými témami, bez riadnej metódy a vedeckého skúmania.

Podľa Boghossiana prešli riadením bez povšimnutia, pretože boli písané v súlade s novou ideológiou na univerzitách.

Skryť Vypnúť reklamu

Zaoberal sa napríklad dôležitou témou "Konceptuálny penis ako sociálny konštrukt", v inom článku "epidémiou psích znásilnení".

Na jeho prekvapenie tieto absurdné, morálne pochybné články, ako ich sám nazval, riadením prešli.

Po publikácii týchto článkov, ktoré poukazovali na zlyhanie vedeckého bádania, čelil vyhrážkam a napríklad na toaletách filozofického oddelenia univerzity sa objavili svastiky.

Keď na univerzite hostil známu kritičku súčasného feminizmu Christinu Hoff Summersovú, dlhodobý vyučujúci, ktorý mal na univerzite definitívu, debatu neustále vyrušoval.

Keď na univerzite hostil bývalého zamestnanca Googlu Jamesa Damora, ktorý v internom obežníku kritizoval práve inkluzívnu ideológiu v Googli a v roku 2017 z neho odišiel, vypojili študenti káble z reproduktorov, aby prednáške zabránili.

Skryť Vypnúť reklamu

Sám Boghossian, ktorý sa označuje za liberála, sa nepovažuje za obeť, ale chcel listom varovať pred miznúcou slobodnou výmenou názorov, ktorú považuje pri pátraní vo vede za kľúčovú.

"Desať rokov som svojich študentov učil o dôležitosti žitia v súlade so svojím presvedčením. Jedno z mojich presvedčení je nutnosť brániť náš systém liberálneho vzdelávania, pred tými, čo sa ho snažia zničiť. Kto by som bol, keby som sa o to nepokúsil?" uzatvára svoj list.

V posledných dňoch nie je jediným, kto verejne vystúpil s podobnými obavami.

Nedávno publikovala dlhé vlákno na Twitteri Jennifer A. Freyová, ktorá vyučuje filozofiu na Univerzite Severnej Karolíny. V ňom varuje nad nebezpečenstvom vytvárať "bezpečné zóny" a vyhýbať sa konfrontácii.

Skryť Vypnúť reklamu

"Nikto sa pri štúdiu filozofie nemá cítiť bezpečne, pokiaľ k nej pristupuje zodpovedne," uviedla na začiatku vlákna, kde upozorňuje na rezignáciu na snahu objavovať pravdu a posúvať vedu dopredu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Prokremeľská strana Jednotné Rusko si v Dume zrejme zachová dominantné postavenie, ale niektoré prognózy naznačujú, že by mohla stratiť dvojtretinovú väčšinu, ktorá je potrebná na zmeny v ústave.


TASR 2 h
Polícia na mieste razie.

Vyhlásil tak po zmarení možného útoku na synagógu v západonemeckom meste Hagen. Do väzby vzali 16-ročného Sýrčana, ktorý je podozrivý z prípravy závažného aktu násilia ohrozujúceho štát.


TASR 2 h
Hayley Arceneaux, Jared Isaacman,  Sian Proctor a Chris Sembroski.

Túto výlučne civilnú posádku dopravila do vesmíru americká spoločnosť SpaceX. Ako prvá obletela Zem bez profesionálneho astronauta.


TASR 2 h
Pápež František.

Vo videoodkaze účastníkom konferencie biskupov o ochrane detí hlava katolíckej cirkvi uviedla, že slova o ľútosti sa musia premeniť na konkrétne činy.


SITA/AP a 1 ďalší 17 h
Skryť Zatvoriť reklamu