SME
Štvrtok, 26. máj, 2022 | Meniny má Dušan

Univerzitám už ide len o ideológiu. Významný profesor z Portlandu rezignoval na kariéru

Niekoľko rokov čelil útokom žiakov a vyšetrovaniu vlastné univerzity, pretože varoval pred nebezpečenstvom ideologického myslenia.

Peter Boghossian.Peter Boghossian. (Zdroj: Twitter Peter Boghossian)

PORTLAND - Americké univerzity nevzdelávajú, nejde im o poznanie pravdy, ale o ideológiu, uvádza profesor filozofie Peter Boghossian.

Špecializuje sa na Sokrata a kritické myslenie. Tento týždeň rezignoval, pretože jeho snaha o vzbudenie kritického myslenia medzi študentmi sa stretla s tvrdým odporom, píše server echo24.cz.

Niekoľko rokov čelil útokom žiakov a vyšetrovaniu vlastné univerzity, pretože varoval pred nebezpečenstvom ideologického myslenia.

Situáciu na univerzite opísal v rezignačnom liste, v ktorom univerzitu nazval "továrňou sociálnej spravodlivosti."

SkryťVypnúť reklamu

Svoj boj s novými normami sociálnej spravodlivosti opísal Boghossian v liste, v ktorom rezignuje na svoju pozíciu na univerzite v Portlande.

Uvádza, že vzbudiť kritické myslenie, snaha vytvárať študentom podmienky, aby mohli dochádzať k vlastným záverom, nie je v posledných rokoch na univerzitách možná.

Na svoje semináre si pozýval hostí, s ktorými nemusel súhlasiť, napríklad aj zástancu teórie o plochej Zemi, klimaskeptikov či zástanca Occupy Wall Street, práve v snahe konfrontovať študentov s názormi, s ktorými nesúhlasia, aby mohli k nesúhlasným názorom zaujať kritiku.

Snaha konfrontovať študentov s názormi, s ktorými nesúhlasia, sa však nestretla s úspechom. Študenti odmietali čítať texty, s ktorými nesúhlasili a postupom času, sa k študentom pridali aj ostatní vyučujúci, ktorí odrádzali študentov od dochádzky na Boghossianove semináre.

SkryťVypnúť reklamu

"Otázky na univerzitných školeniach Diverzity, ktoré spochybňovali schválené narativy, boli okamžite zamietnuté. Tí, ktorí sa dožadovali dôkazov na ospravedlnenie zmien, ktoré sa udiali, boli obvinení z mikroagresie. A učitelia, ktorí svojim študentom predstavovali bielycg mužských filozofovi, boli obvinení zo zaslepenosti," uvádza do situácie na univerzite v liste Boghossian.

Najskôr sa snažil nové metódy pochopiť, a začal skúmať tieto nové teórie, ale potom, čo dospel k záveru, že ide o ideológiu, rozhodol sa nové metódy bádania konfrontovať.

V roku 2017 a 2018 publikoval niekoľko článkov, ktoré prešli recenzným riadením, hoci sa zaoberali obskurnými témami, bez riadnej metódy a vedeckého skúmania.

Podľa Boghossiana prešli riadením bez povšimnutia, pretože boli písané v súlade s novou ideológiou na univerzitách.

SkryťVypnúť reklamu

Zaoberal sa napríklad dôležitou témou "Konceptuálny penis ako sociálny konštrukt", v inom článku "epidémiou psích znásilnení".

Na jeho prekvapenie tieto absurdné, morálne pochybné články, ako ich sám nazval, riadením prešli.

Po publikácii týchto článkov, ktoré poukazovali na zlyhanie vedeckého bádania, čelil vyhrážkam a napríklad na toaletách filozofického oddelenia univerzity sa objavili svastiky.

Keď na univerzite hostil známu kritičku súčasného feminizmu Christinu Hoff Summersovú, dlhodobý vyučujúci, ktorý mal na univerzite definitívu, debatu neustále vyrušoval.

Keď na univerzite hostil bývalého zamestnanca Googlu Jamesa Damora, ktorý v internom obežníku kritizoval práve inkluzívnu ideológiu v Googli a v roku 2017 z neho odišiel, vypojili študenti káble z reproduktorov, aby prednáške zabránili.

SkryťVypnúť reklamu

Sám Boghossian, ktorý sa označuje za liberála, sa nepovažuje za obeť, ale chcel listom varovať pred miznúcou slobodnou výmenou názorov, ktorú považuje pri pátraní vo vede za kľúčovú.

"Desať rokov som svojich študentov učil o dôležitosti žitia v súlade so svojím presvedčením. Jedno z mojich presvedčení je nutnosť brániť náš systém liberálneho vzdelávania, pred tými, čo sa ho snažia zničiť. Kto by som bol, keby som sa o to nepokúsil?" uzatvára svoj list.

V posledných dňoch nie je jediným, kto verejne vystúpil s podobnými obavami.

Nedávno publikovala dlhé vlákno na Twitteri Jennifer A. Freyová, ktorá vyučuje filozofiu na Univerzite Severnej Karolíny. V ňom varuje nad nebezpečenstvom vytvárať "bezpečné zóny" a vyhýbať sa konfrontácii.

SkryťVypnúť reklamu

"Nikto sa pri štúdiu filozofie nemá cítiť bezpečne, pokiaľ k nej pristupuje zodpovedne," uviedla na začiatku vlákna, kde upozorňuje na rezignáciu na snahu objavovať pravdu a posúvať vedu dopredu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu