SME
Nedeľa, 19. september, 2021 | Meniny má KonštantínKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Cirkev by nemala byť pevnosťou, ktorá si vystačí sama, zdôraznil Svätý otec

Hlava katolíckej cirkvi sa stretla v Katedrále sv. Martina so zasvätenými osobami. Vyzval prítomných, aby nepodľahli pokušeniam svetskej veľkoleposti.

Pápež František pred katedrálou v Bratislave. Pápež František pred katedrálou v Bratislave. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA – Pápež František sa v Katedrále svätého Martina v Bratislave stretol s biskupmi, kňazmi a ďalšími zasvätenými osobami.

Zdôraznil, že prichádza ako ich brat a že sa cíti byť jedným z nich. Vyjadril, že Cirkev by nemala byť pevnosťou či hradom, z ktorej sa hľadí zvrchu a ktorá si vystačí sama.

Vyzval prítomných, aby nepodľahli pokušeniam svetskej veľkoleposti.

„Cirkev je spoločenstvo, ktoré túži pritiahnuť ku Kristovi cez radosť Evanjelia. Je kvasom, z ktorého sa vytvára kráľovstvo lásky a pokoja vo vymiesenom ceste sveta. Cirkev má byť pokorná ako Ježiš, ktorý sa zriekol všetkého a stal sa chudobným, aby nás obohatil,“ zdôraznil František.

Skryť Vypnúť reklamu

Vyzval duchovných, aby si kládli otázky, aké sú duchovné očakávania veriaceho ľudu, čo očakávajú od Cirkvi. Zdôraznil potrebu slobody, tvorivosti a dialógu v cirkevnom spoločenstve. Bez slobody podľa pápeža niet pravej ľudskosti, pretože ľudská bytosť je stvorená na to, aby bola slobodná.

„Keď sloboda bola zranená, ľudstvo sa stalo degradovaným a zniesli sa na neho búrky násilia, nátlaku a odňatia práv,“ zdôraznil.

Dodal, že sloboda je darom, ktorý treba obnovovať.

Vyzval aj k tvorivosti, ktorú symbolizujú vierozvestovia Cyril a Metod. Tí tiež priniesli písmo, ktorým sa ohlasovala viera.

„Vymysleli nové jazyky na šírenie evanjelia, boli tvoriví v pretlmočení kresťanského posolstva. Boli tak blízko tamojších národov, že sa naučili rozprávať ich jazykom a asimilovať ich kultúru,“ povedal.

Skryť Vypnúť reklamu

Tvorivosť tak má podľa Františka slúžiť na vymyslenie nových „písem“, ktoré by zvestovali vieru, aby sa tá nestala len tradíciou a spomienkou na minulosť.

Vyzval aj k dialógu, ktorý vytvára spoločenstvo, priateľstvo a dialóg medzi veriacimi, rôznymi vierovyznaniami a národmi.

„Jednota, spoločenstvo a dialóg sú vždy krehké, najmä vtedy, keď máme za sebou bolestné dejiny. Viem, že máte pekné príslovie kto do teba kameňom, ty do neho chlebom. Je to čisto evanjeliové. Je to Ježišova výzva, aby sme prerušili začarovaný ničivý kruh násilia, aby sme nastavili druhé líce a dobrom premáhali zlo,“ povedal.

Pápež František na záver poprial všetkým duchovným a zasväteným osobám, aby kráčali cestou evanjeliovej slobody a poprosil ich, aby sa za neho modlili.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Prokremeľská strana Jednotné Rusko si v Dume zrejme zachová dominantné postavenie, ale niektoré prognózy naznačujú, že by mohla stratiť dvojtretinovú väčšinu, ktorá je potrebná na zmeny v ústave.


TASR 2 h
Polícia na mieste razie.

Vyhlásil tak po zmarení možného útoku na synagógu v západonemeckom meste Hagen. Do väzby vzali 16-ročného Sýrčana, ktorý je podozrivý z prípravy závažného aktu násilia ohrozujúceho štát.


TASR 2 h
Hayley Arceneaux, Jared Isaacman,  Sian Proctor a Chris Sembroski.

Túto výlučne civilnú posádku dopravila do vesmíru americká spoločnosť SpaceX. Ako prvá obletela Zem bez profesionálneho astronauta.


TASR 3 h
Pápež František.

Vo videoodkaze účastníkom konferencie biskupov o ochrane detí hlava katolíckej cirkvi uviedla, že slova o ľútosti sa musia premeniť na konkrétne činy.


SITA/AP a 1 ďalší 17 h
Skryť Zatvoriť reklamu