SME
Štvrtok, 26. máj, 2022 | Meniny má Dušan

Pápež František sa z Bratislavy presunul na východ Slovenska

V Prešove bude predsedať Božskej liturgii sv. Jána Zlatoústeho, prednesie aj homíliu. V Košiciach sa okrem iného stretne s rómskymi obyvateľmi sídliska Lunik IX a na štadióne Lokomotíva sa prihovorí k mládeži.

V Prešove čakalo na pápeža 40-tisíc ľudí.V Prešove čakalo na pápeža 40-tisíc ľudí.

KOŠICE – Pápež František sa takmer po dvoch dňoch svojej apoštolskej cesty na Slovensku dnes ráno presunul na východ krajiny. Na košické letisko priletel o 9:00 hod.

Ako vyplýva z programu, privítal ho tam košický arcibiskup – metropolita Bernard Bober, primátor Košíc Jaroslav Polaček a ďalšie miestne autority.

Svätého Otca teraz čaká presun do Prešova. Na priestranstve pred Mestskou športovou halou tam bude na dnešný sviatok Povýšenia svätého Kríža o 10:30 predsedať Božskej liturgii sv. Jána Zlatoústeho. Počas nej prednesie aj homíliu.

SkryťVypnúť reklamu

V závere liturgie slávnostne korunuje ikonu klokočovskej Matky Božej, ktorá pred 351 rokmi zázračne slzila.

V Prešove má byť na liturgii takmer 40-tisíc ľudí

Ako uviedol hovorca Prešovskej gréckokatolíckej archieparchie Michala Pavlišinoviča, zaplniť by sa malo celé priestranstvo pred Mestskou športovou halou, kde bude pápež predsedať svätej liturgii Jána Zlatoústeho.

Prítomných by malo byť odhadom takmer 40-tisíc ľudí vrátane pozvaných hostí, dobrovoľníkov a kňazov.

„Máme viac ako 450 koncelebrujúcich kňazov, 44 biskupov, z toho sú štyria kardináli. Prítomných bude aj takmer 150 rehoľníkov,“ uviedol Pavlišinovič.

Brány podujatia sa otvorili už o polnoci a zatvorili o 8:00. Veriacich sprevádza kultúrny a modlitebný program. Podľa hovorcu sa v noci podarilo vyriešiť aj problémy s doručovaním lístkov.

SkryťVypnúť reklamu

„Celú noc pracovala firma, ktorá pre nás rieši lístky, a naozaj, dalo sa to do poriadku,“ skonštatoval Pavlišinovič.

Vzhľadom na problémy sa ľuďom stačilo pri vstupe preukázať platnou registráciou a COVID passom. Pôvodne organizátori predpokladali účasť 50-tisíc veriacich, napokon museli kapacitu priestoru znížiť.

„Je to zapríčinené aj tým, že sme museli vyčleniť väčšiu plochu pre ľudí, ktorí prišli do OTP priestoru, pretože každý z nich potrebuje mať okolo seba dvojmetrový kruh. A teda tá plocha musela byť prispôsobená tej tisícke, ktorá je v OTP sektore, čo je na úkor asi 7-tisíc očkovaných ľudí,“ vysvetlil Pavlišinovič.

Bohatý program v Košiciach

Približne pred 13:00 sa pápež vráti do Košíc. Čaká ho tam súkromný obed v Kňazskom seminári sv. Karola Boromejského v centre mesta, ktorý bol otvorený v začiatkoch 19. storočia. V roku 1995 ho počas svojej apoštolskej cesty navštívil aj pápež Ján Pavol II. Dnes sa v ňom nachádza približne 50 študentov teológie.

SkryťVypnúť reklamu

Na 16:00 je naplánované stretnutie s rómskymi obyvateľmi sídliska Luník IX, ktorých Svätý Otec krátko pozdraví. Následne sa presunie na štadión Lokomotiva, kde sa stretne s mládežou, ktorej sa aj prihovorí. Po tomto programe sa opäť presunie do Bratislavy.

Pápež František pricestoval na svoju prvú návštevu Slovenska v nedeľu 12. septembra. Naposledy navštívila hlava katolíckej cirkvi pápež Ján Pavol II. Slovensko v septembri 2003. Súčasný Svätý Otec ukončí svoju návštevu 15. septembra na púti v Šaštíne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu