SME
Nedeľa, 19. september, 2021 | Meniny má KonštantínKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO, KRESŤANSTVO

Nikto v Cirkvi sa nesmie cítiť bokom, povedal pápež Rómom na Luniku IX

Podľa Františka nie je ľahké prekonávať predsudky ani medzi kresťanmi.

Pápež František zdraví prítomných po príchode na sídlisko Lunik IX.Pápež František zdraví prítomných po príchode na sídlisko Lunik IX. (Zdroj: SITA/AP)

KOŠICE – Nikto v Cirkvi sa nesmie cítiť mimo alebo daný nabok. Aj týmito slovami pápež František pozdravil približne dve tisícky Rómov pri stretnutí na košickom sídlisku Luník IX.

Zároveň poďakoval za prijatie a láskavé slová. Zdôraznil, že byť v Cirkvi znamená byť súčasťou rovnakého tímu. Cirkev označil za rodinu bratov a sestier a tiež domov, ktorý je domovom aj pre Rómov.

„Cirkev je domov, je to váš domov. Preto by som vám chcel zo srdca povedať, že ste vítaní. Vždy sa cíťte v Cirkvi ako doma a nikdy sa nebojte v nej žiť. Nech nikto nenecháva mimo Cirkvi vás alebo niekoho iného,“ prihovoril sa Svätý Otec Rómom.

Skryť Vypnúť reklamu

Zároveň poukázal na to, že nie je ľahké prekonávať predsudky, ani medzi kresťanmi. Hovoril aj o vynášaní súdov bez toho, aby človek poznal konkrétne tváre a príbehy.

Práve Rómovia boli podľa slov Svätého Otca „predmetom predsudkov a nemilosrdných súdov, diskriminačných stereotypov, hanlivých slov a gest“.

„Vďaka tomu sme sa všetci stali chudobnejšími, chudobnejšími v ľudskosti,“ prihovoril sa ďalej.

Podľa jeho slov je preto na obnovu dôstojnosti potrebné prejsť od predsudkov k dialógu, od uzavretia k integrácii.

„Súdy a predsudky len zväčšujú vzdialenosti. Kontrasty a silné slová nepomáhajú,“ zhodnotil s tým, že cestou k pokojnému spolužitiu je integrácia.

V tomto kontexte zároveň poznamenal, že práve deťom patrí budúcnosť a ich veľké sny sa nemôžu zlomiť o naše bariéry.

Skryť Vypnúť reklamu

„Kvôli deťom je potrebné robiť odvážne rozhodnutia, pre ich dôstojnosť, ich vzdelanie, aby vyrastali dobre zakorenené vo svojom pôvode, ale zároveň bez toho, aby videli každú možnosť vylúčenú,“ povedal.

V závere príhovoru sa pápež poďakoval tým, ktorí vykonávajú integračnú prácu, a to kňazom, rehoľníkom aj laikom.

Zároveň sa poďakoval aj za prácu s ľuďmi na okraji, ako sú utečenci a väzni. Svoju blízkosť vyjadril aj celému väzenskému prostrediu.

Osobitne sa poďakoval aj saleziánskym pastoračným centrám a povzbudil ich v ich práci.

Rómov pozval k tomu, aby prekonali strach, rany minulosti. Urobiť tak majú s dôverou „v poctivej práci, v dôstojnosti zarábania si na každodenný chlieb a v budovaní vzájomnej dôvery“.

V závere všetkým požehnal a adresoval im objatie celej Cirkvi.

Skryť Vypnúť reklamu

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Prokremeľská strana Jednotné Rusko si v Dume zrejme zachová dominantné postavenie, ale niektoré prognózy naznačujú, že by mohla stratiť dvojtretinovú väčšinu, ktorá je potrebná na zmeny v ústave.


TASR 1 h
Polícia na mieste razie.

Vyhlásil tak po zmarení možného útoku na synagógu v západonemeckom meste Hagen. Do väzby vzali 16-ročného Sýrčana, ktorý je podozrivý z prípravy závažného aktu násilia ohrozujúceho štát.


TASR 2 h
Hayley Arceneaux, Jared Isaacman,  Sian Proctor a Chris Sembroski.

Túto výlučne civilnú posádku dopravila do vesmíru americká spoločnosť SpaceX. Ako prvá obletela Zem bez profesionálneho astronauta.


TASR 2 h
Pápež František.

Vo videoodkaze účastníkom konferencie biskupov o ochrane detí hlava katolíckej cirkvi uviedla, že slova o ľútosti sa musia premeniť na konkrétne činy.


SITA/AP a 1 ďalší 17 h
Skryť Zatvoriť reklamu