SME
Piatok, 9. december, 2022 | Meniny má Izabela

Profesori vinia vládu z rasizmu. Pri love na čínskych špiónov sa vraj príliš často zameriava na Číňanov

Myslia si, že terajšia podoba programu škodí akademickému výskumu a že viacero osôb vyšetrujú nie na základe dôkazov, ale len preto, že sú čínskeho pôvodu.

STANFORD - Americké ministerstvo spravodlivosti by malo ukončiť program "China Initiative", ktorého cieľom je odhaliť na univerzitách čínskych špiónov, ktorí môžu kradnúť dáta, výskumné závery alebo ovplyvňovať politiku univerzít.

Aspoň si to myslí skupina viac ako 170 profesorov zo Stanfordskej univerzity, ktorá poslala otvorený list ministrovi spravodlivosti Merrickovi Garlandovi, požadujúci ukončenie programu.

Okrem iného ho kritizujú za to, že sa "neúmerne" často zameriava na študentov či výskumníkov čínskeho pôvodu, píše server echo24.cz.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa autorov listu sa program "výrazne odchýlil od svojho pôvodného cieľa".

Myslia si, že terajšia podoba programu škodí akademickému výskumu a že viacero osôb vyšetrujú nie na základe dôkazov, ale len preto, že sú čínskeho pôvodu, píše server The Hill.

"V mnohých prípadoch sa vládny prístup zdá byť nevhodný a nezodpovedajúci problému. Stalo sa, že federálni agenti z China Initiative stíhali výskumníkov bez podstatných dôkazov," uvádzajú profesori.

"Ba čo viac, rasové profilovanie - aj v snahe dosiahnuť spravodlivosť - je v nesúlade ako s právom Spojených štátov, tak s princípmi našej spoločnosti."

"Dôrazne vás vyzývame k ukončeniu China Initiative a vytvorenie alternatívnej formy reakcie na výzvy, vychádzajúce z nášho vzťahu k Čínskej ľudovej republike, takej, ktorá sa nedopúšťa rasového profilovania a neodrádza výskumníkov od prospešnej a dôležitej spolupráce a prílivu talentovaných pracovníkov," píšu záverom profesori.

SkryťVypnúť reklamu

Stanfordská univerzita sídli v Palo Alto v Kalifornii a patrí medzi najväčšie a najlepšie školy v Spojených štátoch.

V júni tohto roku agenti FBI priznali, že neprávom obvinili v Číne narodeného profesora zo špionáže pre Čínu. Profesor Anming Hu z University of Tennessee tak bol dva roky sledovaný aj so svojím synom a zakázali mu cestovanie lietadlom na území USA. Agenti však uviedli, že ich vyšetrovanie nespadalo pod program China Initiative.

China Initiative začal už v roku 2018 vtedajší minister spravodlivosti Jeff Sessions pod vedením predchádzajúceho prezidenta Donalda Trumpa.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu