SME
Štvrtok, 21. október, 2021 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Profesori vinia vládu z rasizmu. Pri love na čínskych špiónov sa vraj príliš často zameriava na Číňanov

Myslia si, že terajšia podoba programu škodí akademickému výskumu a že viacero osôb vyšetrujú nie na základe dôkazov, ale len preto, že sú čínskeho pôvodu.

STANFORD - Americké ministerstvo spravodlivosti by malo ukončiť program "China Initiative", ktorého cieľom je odhaliť na univerzitách čínskych špiónov, ktorí môžu kradnúť dáta, výskumné závery alebo ovplyvňovať politiku univerzít.

Aspoň si to myslí skupina viac ako 170 profesorov zo Stanfordskej univerzity, ktorá poslala otvorený list ministrovi spravodlivosti Merrickovi Garlandovi, požadujúci ukončenie programu.

Okrem iného ho kritizujú za to, že sa "neúmerne" často zameriava na študentov či výskumníkov čínskeho pôvodu, píše server echo24.cz.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa autorov listu sa program "výrazne odchýlil od svojho pôvodného cieľa".

Myslia si, že terajšia podoba programu škodí akademickému výskumu a že viacero osôb vyšetrujú nie na základe dôkazov, ale len preto, že sú čínskeho pôvodu, píše server The Hill.

"V mnohých prípadoch sa vládny prístup zdá byť nevhodný a nezodpovedajúci problému. Stalo sa, že federálni agenti z China Initiative stíhali výskumníkov bez podstatných dôkazov," uvádzajú profesori.

"Ba čo viac, rasové profilovanie - aj v snahe dosiahnuť spravodlivosť - je v nesúlade ako s právom Spojených štátov, tak s princípmi našej spoločnosti."

"Dôrazne vás vyzývame k ukončeniu China Initiative a vytvorenie alternatívnej formy reakcie na výzvy, vychádzajúce z nášho vzťahu k Čínskej ľudovej republike, takej, ktorá sa nedopúšťa rasového profilovania a neodrádza výskumníkov od prospešnej a dôležitej spolupráce a prílivu talentovaných pracovníkov," píšu záverom profesori.

Skryť Vypnúť reklamu

Stanfordská univerzita sídli v Palo Alto v Kalifornii a patrí medzi najväčšie a najlepšie školy v Spojených štátoch.

V júni tohto roku agenti FBI priznali, že neprávom obvinili v Číne narodeného profesora zo špionáže pre Čínu. Profesor Anming Hu z University of Tennessee tak bol dva roky sledovaný aj so svojím synom a zakázali mu cestovanie lietadlom na území USA. Agenti však uviedli, že ich vyšetrovanie nespadalo pod program China Initiative.

China Initiative začal už v roku 2018 vtedajší minister spravodlivosti Jeff Sessions pod vedením predchádzajúceho prezidenta Donalda Trumpa.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Antigénne testovanie na ochorenie covid-19.

Podiel nakazených pri PCR testoch stúpol nad 20 percent, vzrástol aj počet hospitalizovaných.


SITA 28m
Ilustračná fotografia.

Podľa výskumníkov ide o malý krok v dlhodobej snahe použiť jedného dňa zvieracie orgány pri život zachraňujúcich transplantáciách.


TASR 2 h
Protivládna demonštrantka v Londýne.

Priaznivé je aspoň to, že počty vážne chorých a obetí sú vďaka očkovaniu nižšie ako vlani, avšak aj tieto čísla teraz vytrvalo stúpajú.


idnes.cz 19 h
Covid semafor platný od 25. októbra.

Väčšina z nich je na východnom Slovensku.


SITA 19 h
Skryť Zatvoriť reklamu