SME
Pondelok, 18. október, 2021 | Meniny má LukášKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Profesori vinia vládu z rasizmu. Pri love na čínskych špiónov sa vraj príliš často zameriava na Číňanov

Myslia si, že terajšia podoba programu škodí akademickému výskumu a že viacero osôb vyšetrujú nie na základe dôkazov, ale len preto, že sú čínskeho pôvodu.

STANFORD - Americké ministerstvo spravodlivosti by malo ukončiť program "China Initiative", ktorého cieľom je odhaliť na univerzitách čínskych špiónov, ktorí môžu kradnúť dáta, výskumné závery alebo ovplyvňovať politiku univerzít.

Aspoň si to myslí skupina viac ako 170 profesorov zo Stanfordskej univerzity, ktorá poslala otvorený list ministrovi spravodlivosti Merrickovi Garlandovi, požadujúci ukončenie programu.

Okrem iného ho kritizujú za to, že sa "neúmerne" často zameriava na študentov či výskumníkov čínskeho pôvodu, píše server echo24.cz.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa autorov listu sa program "výrazne odchýlil od svojho pôvodného cieľa".

Myslia si, že terajšia podoba programu škodí akademickému výskumu a že viacero osôb vyšetrujú nie na základe dôkazov, ale len preto, že sú čínskeho pôvodu, píše server The Hill.

"V mnohých prípadoch sa vládny prístup zdá byť nevhodný a nezodpovedajúci problému. Stalo sa, že federálni agenti z China Initiative stíhali výskumníkov bez podstatných dôkazov," uvádzajú profesori.

"Ba čo viac, rasové profilovanie - aj v snahe dosiahnuť spravodlivosť - je v nesúlade ako s právom Spojených štátov, tak s princípmi našej spoločnosti."

"Dôrazne vás vyzývame k ukončeniu China Initiative a vytvorenie alternatívnej formy reakcie na výzvy, vychádzajúce z nášho vzťahu k Čínskej ľudovej republike, takej, ktorá sa nedopúšťa rasového profilovania a neodrádza výskumníkov od prospešnej a dôležitej spolupráce a prílivu talentovaných pracovníkov," píšu záverom profesori.

Skryť Vypnúť reklamu

Stanfordská univerzita sídli v Palo Alto v Kalifornii a patrí medzi najväčšie a najlepšie školy v Spojených štátoch.

V júni tohto roku agenti FBI priznali, že neprávom obvinili v Číne narodeného profesora zo špionáže pre Čínu. Profesor Anming Hu z University of Tennessee tak bol dva roky sledovaný aj so svojím synom a zakázali mu cestovanie lietadlom na území USA. Agenti však uviedli, že ich vyšetrovanie nespadalo pod program China Initiative.

China Initiative začal už v roku 2018 vtedajší minister spravodlivosti Jeff Sessions pod vedením predchádzajúceho prezidenta Donalda Trumpa.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Testovanie na koronavírus.

Hospitalizovaných pacientov je v nemocniciach 964.


SITA 4 h
Režisér s herečkou a kozmonautmi na palube.

Filmárska vesmírna cesta môže poslúžiť aj ako reklama, ktorá by mohla prilákať mladých ľudí k práci vo vesmíre. Má však svojich kritikov, ktorým sa nepáči, že bolo toľko peňazí vložené do filmového projektu namiesto do výskumu.


echo24.cz 6 h
Nemecká polícia čaká na príchod migrantov v centre prijímajúcom žiadateľov o azyl.

Podľa nich môže nemecká vláda zabrániť "kolapsu" na hraniciach, k akému došlo v roku 2015, len zavedením dočasných hraničných kontrol.


TASR 7 h
Meteorit v posteli Kanaďanky.

Kanaďanka Ruth Hamiltonová sa druhýkrát narodila.


echo24.cz 22 h
Skryť Zatvoriť reklamu